سه شنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

غسل های مستحب را بشناسید

اشتراک:
آشنایی با انواع غسل احکام و مسائل شرعی
از نمونه های اهمیت بهداشت فردی و پاکیزگی در اسلام غسل کردن است . در این بخش در مورد چگونگی غسل و انواع ان مطالبی را برای شما جمع اوری کرده ایم . مطالب ما را دنبال کنید .

همه ی شما در مورد غسل و اینکه چه هست و چه آدابی دارد چیز هایی میدانید .غسل کردن یعنی شستن تمامی بدن از سر تا پا که باعث پاکی و رفع آلودگی ها میشود . در این مجموعه شما را با انواع غسل اشنا کرده ایم .بعضی غسل های واجب بین زن و مرد مشترک است . آشنایی با انواع غسل را در پرشین وی ببینید.

آشنایی با انواع غسل

وقت غسل جمعه، از اذان صبح تا ظهر جمعه است

غسل های واجب هفت تاست:

۱) غسل جنابت ۲) غسل حیض ۳) غسل نفاس ۴) غسل استحاضه ۵) غسل مس میت ۶) غسل میت ۷) غسلی که به واسطه ی نذر و قسم و مانند اینها بر انسان واجب می شود.

سوال: آیا اگر کسی قبل از وقت نماز، غسل جنابت را به نیت غسل واجب انجام دهد، صحیح است؟شرح پرسش: گفته می شود، انجام غسل جنابت قبل از وقت نماز، مستحب است. حال اگر کسی قبل از وقت نماز، غسل جنابت را به نیت غسل واجب انجام دهد، تکلیف چیست؟ آیا می تواند بدون وضو نماز بخواند؟ اگر حکم را نمی دانسته چطور؟ آیا باید دوباره غسل کرد؟ آیا نمازی که خوانده صحیح است؟

آشنایی با انواع غسلغسل های واجب

در فرض سؤال، بر اساس نظر بیشتر فقها غسلها صحیح و نمازهایی که بدون وضو خوانده شده نیز صحیح است،ولی برخی از مراجع (آیه الله نوری همدانی و مکارم شیرازی دام ظلهما) در صورتی این غسل و نماز راصحیح شمرده اند که به نیت استحباب یا مطلق تحصیل طهارت و انجام وظیفه واقعی باشد.البته اگر به نیت وجوب
هم بوده، ولی فرد، نماز قضا بر عهده داشته باشد، از بابت وجوب این نماز قضا، می توان آن غسل را صحیح دانست.

آشنایی با انواع غسل های مستحب

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:حضرت آیه الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):در فرض سؤال اشکالی ندارد و غسل صحیح است و غسل مذکور نیز کفایت از وضو می کند.حضرت آیه الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):اشکال ندارد.

حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

نمازهای قبلی صحیح می باشد ولی از این به بعد رعایت نماید و قبل از وقت نماز به نیت مستحببه جا آورد.تمام غسلهای واجب و همچنین غسلهای مستحبی که با دلیل معتبر ثابت شده (مثل غسل جمعه، غسل احرام،غسل شبهای قدر و مانند آن) کفایت از وضو می کند.ضمن اینکه وضو بعد از غسل جنابت بدعت و حرام
است.

حضرت آیه الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):

چنانچه به نیت مطلق تحصیل طهارت و یا مطلق ازاله حدث باشد مانعی ندارد، در غیر این صورت اگر قبلاز دخول در وقت به قصد وجوب، غسل یا وضو بگیرد اشکال دارد.

حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

در فرض سؤال اگر منظور واقعی او امتثال امر و آنچه در این حال مطلوب است بوده و قصد وجوباز باب خطا در تطبیق بوده غسل صحیح است و اگر قصد وجوب به عنوان تقیید بوده یعنی بالخصوص موردتوجه و عنایت او بوده در این صورت نیز چنانچه نماز قضای یقینی بر ذمه داشته غسل و نماز هردو صحیح است و اگر علم به عدم قضا یقینی در ذمه داشته و با این حال قصد خصوص وجوبکرده غسل و نماز را باید اعاده کند و در جمیع حالات مذکوره احوط و اولی اعاده غسل و نمازاست.

سوال: آیا غیر از غسل های واجبی که بر ذمه ی مکلفین است، غسل دیگری هم داریم؟

غسل های واجباحکام غسل

جواب: بلی غسل های مستحب در شرع اسلام بسیار است و از آن جمله می توان غسل های زیر رابرشمرد:

۱٫غسل جمعه، و وقت آن از اذان صبح است تا ظهر.۲٫غسل روز عید فطر و عید قربان، و وقت آن از اذان صبح است تا غروب.۳٫غسل شب اول ماه رمضان و تمام شب های فرد آن، و وقت آن تمام شب است.

۴٫غسل شب عید فطر، و وقت آن از اول مغرب است تا اذان صبح.۵٫غسل روز اول و پانزدهم و بیست و هفتم و آخر ماه رجب.۶٫غسل روز هشتم و نهم ذی الحجه.۷٫
غسل روز بیست و چهارم ذی الحجه.۸٫غسل روز عید غدیر.۹٫غسل دادن بچه ای که تازه به دنیا آمده.۱۰٫غسل روز عید نوروز و پانزدهم شعبان و نهم و هفدهم ربیع
الاول و روز بیست و پنجم ذی القعده.۱۱٫غسل کسی که در حال مستی خوابیده.۱۲٫غسل زنی که برای غیر شوهرش بوی خوش استعمال کرده است.۱۳٫غسل کسی که در موقع گرفتن خورشید و ماه نماز آیات را عمداً نخوانده، در صورتی کهتمام ماه و خورشید گرفته باشد.۱۴٫غسل کسی که جایی از بدنش را به بدن میتی که غسل داده اند رسانده.۱۵٫غسل کسی که برای تماشای دار آویخته رفته و او را دیده باشد.و…(توضیح المسائل دوازده مرجع، ج۱، م۶۴۴)

شیوه انجام انواع غسل

سوال: آیا چند غسل مستحب را می شود با هم انجام داد؟جواب: به نیت همه ی اغسال، یک غسل به جا آورد کافی است.(استفتائات امامخمینی(ره)، ج۱، س۱۵۴)سوال: بعد از غسلی که انجام داده ام و لباس هایم را پوشیده ام متوجه لکه خونیدر اثر خراشی بر روی دست خود شده ام، مقدار خون کم است وظیفه چیست؟

جواب: اگر خون قبل از غسل بوده و هنوز باقی مانده است، به جهت نجس بودن محل، غسل او صحیح نیست و اگر بعداز تمام شدن غسل خون آمده است غسل صحیح است لکن هر کجای دست و یا لباس که با رطوبت مسریه به محل خون رسیده است نجس می باشد و باید آن را آب کشید.(استفتائات امام خمینی(ره)، ج۱, ص۶۰, س۱۲۹)

سوال: اگر کسی به حمام رود و مفصلاً خود را شستشو نماید آیا لازم است غسل هم بکند؟

جواب:شستشوی بدن بدون انجام غسل به ترتیب خاص کفایت از غسل نمی کند.(استفتائات جدید امام خمینی(ره)، ج۱، س۱۱۲ با تغییرعبارت)

سوال: غسل های واجب را بیان کنید؟جواب: غسل های واجب هفت تاست: ۱) غسل جنابت ۲) غسل حیض۳) غسل نفاس ۴) غسل استحاضه ۵) غسل مس میت ۶) غسل میت ۷) غسلی که به واسطه ی نذرو قسم و مانند اینها بر انسان واجب می شود.(توضیح المسائل دوازده مرجع، ج۱، ص۲۲۱).

تبیان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس