چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

تفاوت گوشی ریپک با اصلی و نحوه تشخیص آن

اشتراک:
گوشی ریپک کامپیوتر و موبایل
گوشی ریپک شده یا گوشی بازسازی شده به معنای یک دستگاه که قبلاً استفاده شده و سپس بازسازی و تعمیرات لازم را تجربه کرده است تا به وضعیت کارکردی ایده‌آل بازگردانده شود گفته می شود.

هنگام خرید یک گوشی جدید، تعیین وضعیت دقیق آن می تواند چالش برانگیز باشد. هم خرده فروشان و هم تولیدکنندگان، گوشی ریپک را به جای گوشی تازه به خریدار ارائه می دهند.ممکن است گوشی های ریپک شده تحت تعمیراتی مانند تعویض باتری قرار گرفته باشند یا بر اساس شرایط و عملکردشان دسته بندی شده باشند. این تنوع می تواند بر روی گارانتی تاثیر بگذارد.برای اطمینان از اینکه بدانید چه نوع گوشی خریداری کردید، باید از روش های زیر که در سایت پرشین وی بررسی شده اطلاع داشته باشید.

تفاوت بین گوشی ریپک با اصلی

وقتی صحبت از کیفیت و عملکرد به میان می‌آید، گوشی‌های ریپک شده و جدید معمولاً در یک حد و اندازه‌ هستند. و تشخیص آن بسیار سخت است، مگر اینکه از فروشنده‌ای بخرید که از قطعات تقلبی استفاده نمی‌کند.

گوشی‌های اصلی معمولاً دوره‌های گارانتی طولانی‌تری نسبت به گوشی‌های ریپک دارند. تلفن های ریپک شده همیشه ارزان تر از تلفن های جدید هستند.

قیمت گوشی ریپک گاهی اوقات حتی تا ۳۰ تا ۴۰٪ ارزان تر است. تلفن‌های ریپک یا بازسازی‌شده در دسته‌ها و درجه‌های مبتنی بر شرایط مختلف مانند «بکر»، «عالی»، «درجه A»، «عادلانه» و غیره طبقه‌بندی می‌شوند. هرچه درجه بالاتر باشد، ظاهر دستگاه بهتر است. این مورد در مورد گوشی های اصلی صدق نمی کند. هر گوشی اصلی هیچ نقص زیبایی ندارد.

ریپک یعنی چه؟

گوشی ریپک شده یا گوشی بازسازی شده به معنای یک دستگاه که قبلاً استفاده شده و سپس بازسازی و تعمیرات لازم را تجربه کرده است تا به وضعیت کارکردی ایده‌آل بازگردانده شود گفته می شود.

چگونه بفهمیم آیفون ریپک شده یا نو است؟

۱- تنظیمات را باز کنید

گوشی ریپک

برای شروع، “Settings” را در آیفون خود باز کنید، سپس “General” را انتخاب کنید.

۲- به بخش “About” بروید.

تنظیمات آیفون

سپس روی “About” ضربه بزنید و جزئیات مختلف درباره دستگاه را مشاهده کنید. موردی که باید به آن توجه کنید، “Model” است تا گوشی ریپک شده را تشخیص دهید.

۳- مدل آیفون خود را بررسی کنید.

قسمت about گوشی آیفون

این قسمت از یک رشته حروف و اعداد تشکیل شده است که وضعیت و نوع دستگاه شما را مشخص می کند. حرف اول حرف بسیار مهمی است، زیرا به شما اطلاع می دهد که آیا دستگاه جدید است، ریپک شده است یا جایگزینی برای نسخه اصلی که بازگردانده شده است.

نحوه تشخیص اینکه کدام نسخه است :

M – اگر حرف اول M باشد، دستگاه جدید است.

F – این بدان معنی است که دستگاه ریپک شده است.

N – این بدان معنی است که دستگاه به عنوان جایگزینی برای آیفونی که مشکلاتی را ایجاد کرده است، صادر شده است.

P – نشان می دهد که دستگاه در ابتدا با یک پیام شخصی حک شده روی شاسی فروخته شده است که می توانید با نگاه کردن به پشت آن را بررسی کنید.

آیفون‌ها در بازار دست دوم بسیار محبوب هستند، احتمالاً به این دلیل که گوشی های جدید آیفون با قیمت بالایی عرضه می‌شوند و مشتریان قدرت خرید آن را ندارند.

اگر از یک فروشنده خصوصی خرید می‌کنید، فرض کنید گوشی دست دوم است و هر گونه اشاره‌ای به “مثل نو” یا ریپک نمی کند به این دلیل که فروشنده آن را در شرایط خوبی نگه داشته یا آن را باز کرده اما استفاده نکرده است. مگر اینکه فروشنده بتواند رسیدی از فروشگاه ا پل یا یک خرده‌فروش دیگر ارائه دهد. با این تفاسیر فرض کنید که هیچ ضمانتی وجود ندارد و حتماً مشخصات گوشی را بررسی کنید.

هنگام خرید از خود سایت اپل، مدل‌های ریپک به وضوح علامت‌گذاری شده‌اند (به همین دلیل قیمت آن‌ها کمی ارزان‌تر است).

تشخیص گوشی بازسازی شده

تشخیص گوشی اندرویدی ریپک با اصلی

هنگامی خرید گوشی های اندرویدی تشخیص ریپک یا نو بودن آنها مشابه آیفون‌ است. از آنجایی که تولید کنندگان مختلف زیادی وجود دارند، ممکن است بخواهید وب سایت آنها را بررسی کنید تا ببینید آیا آنها مدل های ریپک شده را ارائه می دهند یا خیر.

با این حال، اگر قبلاً یک تلفن اندرویدی خریداری کرده اید و نمی دانید که آیا گوشی ریپک شده است یا نو، هیچ راه آسانی برای اطمینان وجود ندارد.

موبایل اندرویدی

۱- به دنبال آسیب فیزیکی باشید

روش اول برای تشخیص نو یا ریپک شده بودن تلفن، بازرسی بدنه گوشی است. در حال حاضر، از آنجایی که تلفن‌های  ریپک شده در سال های اخیر بسیار پیشرفت کرده‌اند، به طوری که برخی به خوبی همتایان جدید خود به نظر می‌رسند. بنابراین این روش به اندازه گذشته موثر نیست.

مخصوصاً اگر با تلفن های ریپک شده درجه A سر و کار دارید. اگر با درجه B یا پایین تر سر و کار دارید، با بررسی دقیق باید بتوانید آن را از موبایل های جدید متمایز کنید. با این اوصاف، همیشه دستگاه را از نظر خراش، فرورفتگی و علائم استفاده بررسی کنید. اگر چیزی پیدا کردید، احتمالاً دستگاه شما جدید نیست.

۲- روش IMEI برای تشخیص گوشی ریپک از اصلی

برای فهمیدن اینکه گوشی اندرویدی شما نو است یا  ریپک شده، ابتدا باید IMEI گوشی خود را بررسی کنید. برای این کار، ابتدا برنامه تلفن خود را باز کرده و *#۰۶# را شماره‌گیری کنید . اگر این شماره را به درستی شماره‌گیری کرده‌اید، IMEI گوشی شما باید اکنون بر روی صفحه نمایش داده شود. از این صفحه یک اسکرین‌شات بگیرید یا شماره را روی یک کاغذ یادداشت کنید.

سپس برنامه تنظیمات خود را باز کرده و به پایین به قسمت “About Phone” بروید. در بخش “About Phone” باید وضعیت نرم‌افزار یا فقط “Status” را ببینید. روی آن کلیک کنید. از اینجا باید بتوانید اطلاعات IMEI خود را بررسی کنید.

حالا این دو شماره را مقایسه کنید. اگر مطابقت ندارند، پس گوشی اندرویدی که استفاده می‌کنید نو نیست. روش دیگری که می‌توانید وضعیت گوشی خود را با استفاده از IMEI بررسی کنید این است که IMEI روی جعبه گوشی را با IMEI که از شماره‌گیری *#۰۶# به دست آمده مقایسه کنید.

۳- بررسی جعبه کارتون گوشی

تلفن‌های هوشمند جدید با جعبه‌هایی از سوی تولید کننده‌های خودشان ارسال می‌شوند و معمولاً شامل لوازم جانبی نظیر شارژر و کابل‌های درون جعبه می‌باشند.

اگر دستگاهی با جعبه‌ای غیر از تولید کننده‌اش ارسال شود یا برخی از موارد از جعبه حذف شده باشد، احتمالاً دستگاه ریپک شده است.

همچنین جعبهرا از نظر خط و خش‌ها، ent ها و نشانه‌های دیگر بررسی کنید تا از استفاده قبلی آن مطمئن شوید. این می‌تواند نشانه‌گر این باشد که جعبه یا دستگاه قبلاً استفاده شده است.

همچنین تعدادی برنامه مفید در فروشگاه Google Play وجود دارد که وضعیت و ظرفیت های فعلی گوشی خود را به طور خلاصه به شما ارائه می دهد.

آیا خرید یک گوشی ریپک شده ایده خوبی است؟

اگر دستگاه توسط افراد حرفه‌ای بازسازی شده باشد، خرید مشکلی ندارد، به شرطی که هنگام خرید مشخص باشد که یک تلفن کاملاً جدید دریافت نمی‌کنید.

در واقع، اگر گوشی قدیمی‌تر است و ممکن است باتری آن به مرور زمان خراب شده باشد، یک مدل ریپک شده اغلب می‌تواند بهتر از مدل کارکرده‌ای باشد که هنوز قطعات اصلی کارخانه را دارد – به خصوص اگر مدل ریپک شده باتری یا نمایشگر کاملاً جدیدی داشته باشد.

تنها نگرانی این است که آیا تعمیر توسط تکنسین‌های ماهر انجام شده است یا آماتورها. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر گوشی شما به عنوان ضد آب تبلیغ می شود، این ویژگی ممکن است در اثر بازسازی به خطر بیفتد. بنابراین، ما به شما توصیه می کنیم که با آن به گونه ای رفتار کنید که گویی هیچ محافظ ضد آب وجود ندارد – فقط برای ایمن بودن – یا با فروشنده مشورت کنید.

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس