سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

دکوراسیون مونوکروم و قوانین کاربرد این سبک محبوب از زبان یک طراح حرفه ای

اشتراک:
دکوراسیون مونوکروم دکوراسیون منزل
با دکوراسیون مونوکروم که یکی از سبک های محبوب دکوراسیون و طراحی داخلی محسوب می شود و همچنین قوانین کاربرد آن را از زبان یکی از طراح های داخلی حرفه ای بخوانید

دیگر این حقیقت که “رنگ” می تواند ظاهر تمام اتاق را تغییر دهد راز نیست و همه بر آن آگاهی دارند ولی انتخاب پالت رنگی مناسب و عالی چالش برانگیز است. باید همه چیز را از حال و هوایی که دوست دارید در اتاق ایجاد کنید تا نورگیری فضای اتاق را مد نظر قرار دهید. همچنین باید تعهد خود نسبت به رنگ انتخابی تان را هم  در دکوراسیون مونوکروم بسنجید چرا که به هر حال باید تا مدت زمان قابل توجهی با رنگ انتخابی خود بدون پشیمانی زندگی کنید.

قوانین طراحی دکوراسیون مونوکروم

گرچه در بازی دیوانه کننده رنگ ها هیچ تضمینی وجود ندارد ولی به گزارش پرشین وی یک نکته در آن حتمی است: انتخاب یک رنگ بسیار ساده تر از انتخاب دو و یا چند رنگ در کنار هم است. ساشا بیکوف یکی از طراحان داخلی که برای دیدگاه های خود نسبت به رنگ ها در طراحی داخلی مورد تحسین کارشناسان این حوزه قرار گرفته، اصلی ترین قوانینی که در حین طراحی دکوراسیون مونوکروم به آنها توجه می کند را با یکی از مجلات دکوراسیون به اشتراک گذاشته است که در زیر می خوانید ولی قبل از آن با توصیف کلی دکوراسیون مونوکروم آشنا می شوید.

تعریف مونوکروم در طراحی داخلی

طراحی کردن فضای اتاق با تنها یک رنگ یکی از ترندهای محبوب در دنیای دکوراسیون و طراحی داخلی محسوب می شود چرا که با استفاده از چندین لایه از طیف های رنگی مختلف از تنها یک رنگ نمایی جذاب ایجاد خواهد شد و حتی خودتان هم با کمی دقت و بدون یک طراح حرفه ای می توانید به آن دست پیدا کنید.

اگر بخواهید منزل خود را به سبک دکوراسیون مونوکروم طراحی کنید باید از یک رنگ در سراسر عناصر اتاق از کفپوش گرفته و مبلمان گرفته تا رنگ دیوار، تابلوها و … از همان رنگ استفاده کنید. ولی در عین حال باید از طیف های مختلف رنگ اصلی استفاده کنید تا همه جا یک رنگ به نظر نرسد. مثلا قالیچه در تیره ترین رنگ استفاده شده و به تدریج از طیف روشن تر برای مبلمان و دیوارها استفاده شود.

قانون اول: به رنگ و سلیقه خود وفادار بمانید.

ساشا بیکوف می گوید بسیار مهم است نسبت به رویکرد و سلیقه شخصی خود در رنگ انتخابی تان اعتماد به نفس داشته باشید. “هر اتاقی می تواند در پالت رنگی مونو کروم جلوه ای زیبا پیدا کند ولی رسیدن به این هدف بیشتر به میزان رنگی که می خواهید از آن استفاده کنید و اینکه تا چقدر می خواهید در آن پیشروی کنید، بستگی دارد.”

دکوراسیون مونوکرومتوجه به کنتراست ها در طراحی داخلی مونوکروم

قانون دوم: کنترانست های رنگی را هدف قرار دهید.

” دکوراسیون مونوکروم به صورت خودکار حتی به مبلمان و وسایل سنتی و رنگ های موجود در آنها، ظاهری مدرن می دهد.” بسیار مهم است که از اکسسوارهای مورد نظر و مطابق شخصیت و سلیقه خود در آن استفاده کنید تا به جذابیت ظاهری آن اضافه شود. ” به گزارش پرشین وی باید حواستان باشد همه وسایل اتاق صاف و مسطح به نظر نرسد، بنابراین از انواع سایه رنگ ها و جنس های مختلف در دکور فضای اتاق استفاده کنید.”

قانون سوم: با فرش شروع کنید.

بیکوف می گوید: “من دوست دارم طیف رنگ اتاق را با رنگ فرش ست کنم.” “شما می توانید از رنگ های داخل فرش الهام گرفته و از آن رنگ ها به شکل های مختلفی در سراسر اتاق استفاده کنید.”

قانون چهارم: جلوه کلی فضای اتاق را در نظر بگیرید.

به محض آنکه رنگ اصلی و پایه خود را انتخاب کردید – برای مثال رنگ گل بنفشه آفریقایی را می توان روی بسیاری از چیزها از فرش گرفته تا صندلی ها به نمایش گذاشت – شما می توانید یک پالت رنگی بر مبنای آن رنگ در نظر بگیرید. رنگ های مکمل ملایم و روشن مثل یاسی، خاکستری و سفید را می توانید در ترکیب این رنگ استفاده کنید.

“رنگ بنفش پررنگ خیلی برجسته به نظر می رسد به خصوص برای اتاق خواب، ولی اگر این رنگ را به رنگ بنفش یاسی تغییر دهید به زمینه رنگی آرامش بخش تری دست پیدا می کنید. رنگ یاسی و یا بنفش های کم رنگ، طیفی از رنگ های آبی و نقره ای در خود دارند که چشم نواز و آرامش بخش هستند.”

سبک های دکوراسیوندر نظر گرفتن حال و هوای کلی فضا در طراحی مونوکروم

قانون پنجم: قرارگیری صحیح هر رنگ درجای خود نکته کلیدی است.

بیکوف پیشنهاد می دهد در دکوراسیون مونوکروم از رنگ های ملایم و آرامش بخش تر در سطوح بزرگتر مثل دیوارها و سقف ها و از رنگ های پررنگ تر در آیتم های کوچکتر استفاده کنید که می خواهید بیشتر به چشم بیاید. برای مثال این طراح برای دکور اتاق خواب از صندلی های قلبی شکل با پارچه کشمیر بنفش در همان رنگ چهارپایه های برنجی و کرومی استفاده کرد.

به گزارش پرشین وی او سپس دراور و سرویس خواب سفید که رنگ خنثی دارند را انتخاب کرد تا رنگ قوی بنفش در اتاق را متعادل تر نشان دهد. ولی با این حال استفاده از عناصر کوچک بنفش در قسمت چارچوب ها می تواند رنگ ها را با یکدیگر تلفیق کرده و نمای کلی را منسجم تر نشان دهد.

قانون ششم دکوراسیون مونوکروم : آینه ها را به کار بگیرید.

بیکوف  می گوید: “به خصوص با رنگ هایی مثل بنفش که انواع سایه رنگ های آبی را در خود دارند، استفاده از آینه تاثیر خوبی روی آنها می گذارد چرا که درخششی مهتاب مانند به آنها می دهد. وقتی از آیتم های آینه ای استفاده کنید تمام آن رنگ ها در هم تلفیق شده و نمایی پرزرق و برق و باشکوه ایجاد می کند.”

قانون هفتم: هیچ رنگی را کنار نگذارید.

بیکوف که علاوه بر طراحی داخلی در زمینه نقاشی هم آموزش دیده است معتقد است هر رنگی جایگاه خاص خود را در دکوراسیون مونوکروم دارد. “من عاشق همه رنگ ها هستم و معتقدم برای هر یک از آنها زمان و جایگاه ویژه ای وجود دارد.” “اگر نسبت به این نکته شک دارید به طبیعت رجوع کرده و ببینید تمام رنگ های مختلف در کنار هم چه زیبا به نظر می رسند.”

آینه در طراحی داخلیتاثیر آینه و وسایل آینه ای در انعکاس نور

تهیه و ترجمه: گروه دکوراسیون پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: elledecor، bhg

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس