شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

تخت رستم تهران

اشتراک:
تخت رستم شهریار گردشگری
این آتشکده دارای حداقل ۳ جایگاه برای عبادت و نگهداری آتش بوده است . آتشکده تخت رستم در دوران ساسانی بنیاد نهاده شد برای اطلاعات بیشتر مطالب ما را دنبال کنید با ما همراه باشید .

تخت رستم شهریار یکی از شهرهای اطراف تهران می باشد، بناهای تاریخی فراوانی از جمله تخت رستم شهریار را در خود جای داده است . بسیاری از افراد هستند که علاقه مند به دانستن اطلاعات تاریخی بوده و حتی دوست دارند که از این گونه مناطق و بناهای تاریخی بازدید کنند. با ما در پرشین وی همراه باشید .

تخت رستم شهریار

اثر باستانی تخت رستم که یکی از آتشکده‌های مهم منطقه شهریار استان تهران در دوران ساسانی بوده است؛ در دهستانجوقین و در حدود ۲۰ کیلومتری غرب شهریار؛ در کنار روستای قجر تخت رستم واقع است.بنا بر تحقیق آنوبانینی در این آتشکده، آتش در حجره‌های وسط محوطه مدور سنگی روشن بوده است که در شباز حدود صدو پنجاه کیلومتری در معرض دید قرار داشته است.در قسمت پائین کوه یک سکو و یک بنای کوچک وجود دارد.

این بنای کوچک که در ۱۵ متری سکو قرار دارد و تقریباً سالم مانده است سقف کوتاهی دارد؛ فاصله راسگنبد آن تا سطح زمین ۲۳۸ سانتیمتر بوده و دارای دو مدخل با طاق هایی به سبک معماریهای پیش از اسلام است.این کوه محل بازی فیلم مردان آنجلس بوده استدر شهریار افرادی همچون ماکسیم سیرو ویداگودار و آندره گودار که باستان شناسان مشهوری هستند به کشف های مهم تاریخی دست یافته اند؛ اما در مورد تخت رستم قدمت دقیقی برای آن تعیین نشده، زیرا کاوش های باستان شناسی در این منطقه به طور کامل صورت نگرفته، با این حال قدمت محوطه تاریخی آتشکده تخت رستم را به حکومت اشکانیان و ساسانیان نسبت داده میشود.

تخت رستم شهریارآتشکده تخت رستم

آتشکده تخت رستم

آتشکده تخت رستم شهریار از آتشکده ‌های مهم استان تهران به شمار میرود که پس از حملات اعراب به ایران و منطقه شهریار نام تخت رستم را به آن نسبت دادند. در واقع بیشتر مکان های با اهمیت کشور ایران، پس از حمله اعراب و ورود اسلام به تخت سلیمان یا تخت رستم تغییر پیدا کردند.بنای باستانی تخت رستم شهریار با شماره ثبت ۳۰۳ در سال ۱۳۱۶ شمسی در فهرست ملی ایران قرار گرفت.از نکات جالب در مورد این آتشکده این است که دو محوطه باستانی دیگر با نام تخت رستم در ایران و افغانستان بنا شده اند. بنای تخت رستم افغانستان با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال در ولایت (استان) سمنگان و دیگری در استان یزد در منطقه ای به نام توران پشت واقع می باشد.

آتشکده تخت رستم شهریارجاهای دیدنی تهران

به کوه مخروطی شکلی که بنای تاریخی تخت رستم بر آن ساخته شده و بلندترین کوه شهرستان شهریار است، تخت رستم گفته میشود. این کوه از جنس سنگ‌ های آتشفشانی و آندزیت است و در ارتفاع ۱۳۱۸ متری از آن، آتشکده تخت رستم ساخته شده است.در قسمت هایی از نوک قله تخت رستم و دامنه آن، به وسیله مصالحی همچون ملات و سنگ و گچ آثاری از معماری به شکل تختگاه دیده میشود.این آتشکده شامل دو سکو یا تختگاه است که یکی از آنها در ارتفاع پایین کوه و دیگری در قله کوه جای گرفته است.

آتشکده تخت رستم در دوره ساسانیآتشکده ‌های مهم استان تهران

تخت رستم شهریار

در قسمت تختگاه اول که در فضای آزادتری ساخته شده، محل افروختن آتش و تختگاه دوم نیز محل برگزاری مراسم دینی زرتشتیان بوده است. سازه ‌ای به ‌شکل گنبد در قسمت پایین ‌تر کوه دیده میشود که در فاصله ۱۵ متری از محل تختگاه پایین ‌تر ساخته شده و این احتمال وجود دارد که این جایگاه، به عنوان محل نگهداری آتش مورد استفاده بوده است. بنای گنبدی شکل، دارای سقف کوتاه و ارتفاعی به اندازه ۲۳۸ سانتی ‌متر از کف تا نوک گنبد میباشد. معماری ایران بعد از اسلام در این سازه گنبدی مشهود است زیرا، دو دهنه ورودی که به وسیله طاق ‌هایی مزین شده، در آن دیده میشود و نمایانگر تغییرات آتشکده و شاید تغییر کاربری آن بعد از ورود اسلام به ایران است.

 بناهای تاریخیاثر طبیعی محوطه تاریخی

حجره‌ های سنگی میانی محوطه که به شکل دایره ای هستند، مکان روشن کردن آتش مقدس بوده اند و با توجه بر تحقیق آنوبانینی در هنگام شب از فاصله ۱۵۰ کیلومتری نیز آتش مشخص بوده است. با توجه به برخی منابع، دو فرضیه برای ساخت بنای تخت رستم است : به احتمال قوی در زمان ساسانیان و به دستور موبد مازیار فوجیانا ساخته شده ودوم اینکه با توجه به برخی مشاهدات این احتمال وجود دارد در زمان اشکانیان احداث شده است.از باقی مانده های بنای تخت رستم، تخته نسبتا بزرگی است که در ارتفاع ۴۰ متری از کف جلگه و در دامنه تپه ‌ای قرار دارد و نیز ایوان، اتاق و گنبد آن میباشد. آتشکده تخت رستم شامل سه جایگاه برای نگهداری و افروختن آتش و عبادت موبدان بوده است.

تیشینه  –  الی گشت

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس