جمعه, ۱۱ فروردین , ۱۴۰۲

مکان های جذاب استانبول که حتی اهالی ترکیه از آنها بی خبرند

اشتراک:
مناطق جذاب استانبول گردشگری
برخی از مکان های جذاب استانبول تا حدی نسبتا کمتر شناخته هستند و حتی ممکن است حتی اهالی استانبول نیز کمتر از وجود آنها باخبر باشند ولی در واقع چه از جنبه زیبایی و تفریحی و چه از لحاظ تاریخی از نقاط گردشگری بسیار عالی محسوب می شوند.

برخی نقاط دیدنی خاص همچون ساختمان های زیبا و مناطق تاریخی در استانبول وجود دارد که بی شباهت به گنج های پنهان نیستند و حتی بسیاری از ساکنان استانبول از آنها خبر ندارند. از باغ های مخفی و مکان های تاریخی گرفته تا نقاط دنج، در این شهر مکان هایی وجود دارد که با کشف آنها می توانید از جنبه دیگری از سفر به استانبول لذت ببرید. در زیر با تعدادی از مکان های جذاب استانبول که کمتر شناخته شده اند آشنا می شوید.

مکان های جذاب و پنهان استانبول

محله بالات (بلاط)

محله قدیمی یهودی نشین بالات در سواحل جنوبی شاخ طلایی، دارای میراث تاریخی غنیست و در همسایگی محله یونانی سابق فنار (نام محله ای در ناحیه فاتح شهر استانبول مربوط به امپراطوری روم شرقی و عثمانی) واقع شده است. به گزارش پرشین وی این محله برای کافه ها و رستوران های رنگارنگ، مغازه های قدیمی و وینتج، آثاری از میراث یهودی و کنیسه ها و کلیساهای مختلف معروف است.

این منطقه از دوره بیزانس محل زندگی یهودیان یونانی زبان بود ولی در قرن پانزدهم یهودیان سفاردی تبعید شده از اسپانیا، در بالات ساکن شدند. از آنجا که یهودیان زیادی در بالات ساکن هستند، بنابراین کنیسه ها و تاسیسات یهودی زیادی همراه با تعدادی کلیسا و مسجد در این محله پیدا خواهید کرد.

مکان های جذاب استانبولمحله رنگارنگ بالات

میلیون استون

قدمت منطقه تاریخی میلیون استون (سنگ میلیون) به قرن چهارم بعد از میلاد بازمی گردد و گرچه کمتر شناخته شده ولی در عین حال یکی از مناطق تاریخی مهم شهر است که در سلطان احمد و در گوشه راست خیابان دیوان از ایاصوفیه به بیازیت قرار گرفته است. این منطقه علاوه بر نام میلیون استون، تحت عناوینی همچون میلاریوم اوریم و گلدن مایل استون (نقطه عطف طلایی) هم خوانده می شود.

اهمیت این منطقه بدین دلیل است که در واقع یک نقطه عطف تاریخی محسوب می شد که در دوره امپراطوری بیزانس، تمام فواصل محاسبه شد. میلیون استون در دنیا به عنوان نقطه ای صفر در نظر گرفته می شود و بنابراین این سنگ منبع جمله معروف “تمام راه ها به روم ختم می شود” است.

مناطق زیبای ترکیهمیلیون استون استانبول

محله چوکور جوما

این محله منطقه ای پرجنب و جوش و اصیل و از دیگر مکان های جذاب استانبول است که در مسیر پایین تر از خیابان سیراسلویلر و در پشت خیابان های تکسیم واقع شده است. در این منطقه از تماشای بیش از ۱۰۰ مغازه عتیقه فروشی مثل گلدوزی های عثمانی قرن نوزدهم، جعبه های بیسکوییت قدیمی و نوستالژیک مربوط به دهه ۱۹۵۰، نقاشی و چاپ های قدیمی و بسیاری از گالری های هنری و گربه های خیابانی لذت خواهید برد. علاوه بر این در این محله کافه های مختلفی را پیدا خواهید کرد.

مکان های جذاب استانبول که حتی اهالی ترکیه از آنها بی خبرندمحله زیبای چوکور جوما

کاروانسرا و مهمانسرای والده خان

این مهمانسرا در نزدیکی بازار بزرگ، در پیچ محمودپاشا و در محله فاتح استانبول واقع شده و مهمانسرای تاریخی مربوط به قرن هفدهم است که بیش از ۳۰۰ مغازه دارد. تراس این کاروانسرا در سال های اخیر در بین دوستداران عکاسی بسیار محبوب شده است و به گزارش پرشین وی ورودی آن تنها ۱ لیر ترکیه است.

البته لازم به ذکر است به دلیل ریزش پشت بام، تراس این محل تاریخی به طور موقف تا پایان عملیات مرمت بسته است.

آدرس مهمانسرای تاریخی والده خان به شرح زیر است:

Büyük Valide Han Mercan, Çakmakçılar Ykş. no: 31, 34116 Fatih/Istanbul

مهمانسرای والده خانبرفراز مهمانسرای والده خان

قنات بوزدوگان (والنس) محله وفا

بوزدوگان قناتی به طول یک کلیومتر است که در سال ۳۷۵ والن امپراطور رومی آن را ساخت و اکنون تبدیل به یکی از  مناظر قابل توجه و زیبا در استانبول شده ولی در گذشته برای انتقال آب به شهر استفاده می شد. محله وفا و زیرک در کنار آن، منطقه ای مسکونیست و تعدادی از مکان های تاریخی کلیسا مسجد وفا و کلیسای این بیری (اول ماه) در آنجا قرار دارد. وفا همچنین برای وجود کافه وفا بوزاجیسی (در خیابان کاتیب جلبی، پلاک ۱۰۲) معروف است چراکه از سال ۱۸۷۶ تاکنون نوعی نوشیدنی به نام بوزا عرضه می کند که از جو تخمیر شده تهیه می شود و از نوشیدنی های پرطرفدار زمستانی برای اهالی آنجا محسوب می شود.

مکان های جذاب استانبول که حتی اهالی ترکیه از آنها بی خبرندمنظره ای از ساختار قنات بوزدوگان

اوتاگ تپه (بیشه زار فاتح)

در کنار پل فاتح سلطان محمد، در مسیر کاواجیک در بیکوز و در بخش آسیایی استانبول، یک مرکز فرهنگی تحت عنوان “Fatih Grove Tema Vehbi Koc Nature Culture Center”  قرار دارد که سابقا به آن پارک اوتاگ تپه می گفتند و نمایی بی نظیر از استانبول دارد که برخی به آن بهشت مصنوعی نیز می گویند. از این نقطه شما دو پل و همچنین بهترین نمای شهر را در کنار منظره منحصر به فرد بوسفور مشاهده می کنید. هیچ کافه و رستورانی نیز وجود ندارد.

اوتاگ تپهمنظره زیبای اوتاگ تپه

بیشه زار مهرآباد

در کانلیکا در ساحل آسیایی نزدیک به دریای سیاه، بیشه زار زیبای مهرآباد قرار دارد که رو به تنگه بوسفور است و منطقه ای حدود ۲۵ هکتار را در بر می گیرد. به گزارش پرشین وی باغ های متنوع متشکل از درخت هایی همچون سروهای تاریخی، کاج های چتری، بو و ارغوان در این بیشه دیده می شود و همچنین مکانی محبوب برای کسانیست که می خواهد آخرهفته ها از صبحانه و شام سلف سرویس استفاده کنند.

مکان های جذاب و پنهان استانبولنمایی از بیشه زار مهرآباد

جنگل بلگرد

این جنگل در شمال غربی استانبول و در منطقه ساریر قرار دارد و با وجود ۵۵۰۰۰ هکتار زمین پوشیده از درختان بلوط، راش و شاه بلوط یکی از سبزترین مکان های استانبول است. در این جنگل می توانید پیاده روی و دوچرخه سواری در کوهستان انجام داده و از پیک نیک و باربکیو عالی لذت ببرید چرا که نقاط بسیار ایده آلی برای پیک نیک پیدا خواهید کرد.

جنگل بلگردجنگل زیبای بلگرد

روستای شیله

شیله در بخش آسیایی استانبول و در کنار سواحل دریای سیاه قرار دارد و حدود ۸۰ کیلومتر (حدود یک الی یک ساعت و نیم با اتومبیل) از مرکز شهر فاصله دارد. شیله دهکده ای خوش منظره است که می توانید یک روز عالی را در کنار طبیعت، سواحل و رستوران های زیبا سپری کنید. این روستا به خصوص در طول فصل تابستان بسیار پرطرفدار است و گروه زیادی از مردم برای تفریح و آب و هوای خوب راهی شیله می شوند.

روستای شیلهروستای خوش منظره شیله

مکان های جذاب استانبول : روستای پولونزکوی

پولونزکوی واقع در پارک طبیعی و منطقه حفاظت شده در بخش آسیایی استانبول، حدود ۲۵ کیلومتر (۴۵ دقیقه با اتومبیل) از شهر فاصله دارد و قبلا رسما با نام ادامپول شناخته می شود و یکی از روستاهای زیبای لهستانی است که در طول اقامت استانبول باید از آن دیدن کنید چراکه علاوه بر زیبایی، تاریخچه جالبی نیز دارد. این روستا در سال ۱۷۷۵ پس از تهاجم کشورهای روسیه، اتریش و پروس به لهستان تاسیس شد، در آن تاریخ مهاجران لهستانی با کمک امپراطوری عثمانی در این ناحیه ساکن شدند.

روستای پولونزکویروستای لهستانی پولونزکوی

قلعه یوروس استانبول

یوروس با نام دیگر قلعه جنوا واقع در انتهای سواحل آسیایی بوسفور، ۵۰۰ متر طول و ۶۰ تا ۱۳۰ متر عرض دارد و یک قلعه بیزانسی است که به منظور کنترل ورودی های بوسفور ساخته شد. علاوه بر این یکی از محبوب ترین مکان ها برای اهالی منطقه برای صرف صبحانه و غذا در کافه این قلعه است. از این نقطه از استانبول شما می توانید هر منظره فوق العاده زیبای دریای سیاه و بوسفور را در کنار هم تماشا کنید.

قلعه یوروس از مکان های جذاب استانبولمنظره قلعه یوروس استانبول

تهیه و ترجمه: گروه گردشگری پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: istanbeautiful

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
آرون گروپس
فرادرس