چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

زیباترین مساجد استانبول که برای گردشگران بسیار جذاب هستند

اشتراک:
زیباترین مساجد استانبول گردشگری
با تعدادی از رویایی ترین و زیباترین مساجد استانبول که نمایی بسیار دیدنی داشته و در بین گردشگران این شهر بسیار پرطرفدار هستند بیشتر آشنا شوید.

استانبول یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه و یکی از اصلی ترین مقصدهای گردشگران و همچنین شهری حاوی تعدادی از معروف ترین مساجد دنیاست. در این مطلب با رویایی ترین و زیباترین مساجد استانبول آشنا خواهید شد.

معروف ترین و زیباترین مساجد استانبول

یکی از سمبل های شهر استانبول که در گذشته پایتخت امپراطوری عثمانی بوده، به گزارش پرشین وی وجود مساجد زیبا در این شهر است و هر کدام از آنها بخشی از تاریخ و ظرافت کار معماران خود را به نمایش گذاشته اند.

مسجد ایا صوفیه استانبول

یکی از معروف ترین مسجدهای استانبول که در بین گردشگران بسیار محبوب شمرده می شود، مسجد ایا صوفیه است. این مسجد در واقع سمبل شهر استانبول است و به مدت چندین قرن بزرگترین کلیسای دنیا بود و در سال ۱۴۵۳ به فرمان محمد فاتح تبدیل به مسجد شد.

در سال ۱۳۵۳ این مسجد به دستور آتاتورک تبدیل به موزه باشکوه و زیبایی شد و بنابراین هر ساله هزاران گردشگر می توانند از این مسجد تاریخی در استانبول دیدن کنند.

وسعت ایا صوفیه حدود ۶۰۰۰ متر مربع است و در ساخت آن طاق ها و ستون ها با نظم و زیبایی خاصی کنار هم قرار گرفته اند. چهار ستون بسیار بزرگ در این مسجد وجود دارد که وظیفه نگهداری از چهار طاق فوقانی مسجد را به عهده دارند و گنبد اصلی مسجد نیز روی آنها قرار گرفته است. به طور کلی ساختمان این مسجد دارای ۱۰۷ ستون و ۹ درب است و بزرگترین درب آن در وسط قرار گرفته و بخش ورودی مسجد نیز با قاب فلزی و مرمری طراحی شده است.

معروف ترین و زیباترین مساجد استانبولمسجد ایا صوفیه در شهر استانبول

زیباترین مساجد استانبول : مسجد آبی و یا سلطان محمد استانبول

مسجد آبی و یا سلطان محمد یکی از معروف ترین و زیباترین مساجد استانبول است که در طول امپراطوری عثمانی ساخته شد. وقتی دولت عثمانی در اواخر قرن هفدهم به موفقیت های بسیار بزرگی رسید، این مسجد به فرمان سلطان احمد و با نیت شکرگزاری از خداوند برای پیروزی ها ساخته شد.

قرار گرفتن این مسجد در کنار مسجد ایا صوفیه اثباتی برای محبوبیت آن است. علاوه بر این از حیث شکوه و زیبایی دست کمی از مسجد همسایه اش یعنی ایا صوفیه ندارد. یکی از نکات جلب درباره مسجد آبی این است که این مسجد بعد مسجد الحرام، اولین مسجد با شش مناره است. مسجد آبی و یا سلطان احمد همچنین به خاطر واقع شدن در کنار تنگه بوسفور منظره بسیار زیبایی دارد.

زیباترین مساجد استانبولمنظره زیبای مسجد آبی و یا سلطان محمد در شهر استانبول

مسجد رستم پاشا استانبول

یکی دیگر از مساجد باشکوهی که از دوران امپراطوری عثمانی در استانبول به جا مانده مسجد رستم پاشاست. این مسجد به دستور نخست وزیر آن زمان امپراطوری عثمانی و توسط معمار معروفی به نام میمار سینان ساخته شد. ساخت بنای مسجد در سال ۱۵۶۳ به پایان رسید ولی رستم پاشا خودش شخصا دو سال قبل از اتمام مسجد فوت کرد. به گزارش پرشین وی معماری این مسجد به دلیل واقع شدن در یکی از شلوغ ترین بازارهای استانبول، معماری بسیار منحصر به فردی دارد و فضای آن کوچکتر از مسجد ایا صوفیه و مسجد آبی است.

مسجد رستم پاشامسجد رستم پاشا واقع در ترکیه

مسجد دولما باغچه

در استانبول مسجدی به سبک نئوکلاسیک و امپریالیستی به نام دولما باغچه ساخته شد که بخشی از یک کاخ بزرگ با همین نام است. جالب است بدانید این مسجد که از زیباترین مساجد استانبول محسوب می شود در بین سال های ۱۸۴۳ تا ۱۸۵۶ به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شد و در طول سال های ۱۸۸۹ و ۱۹۰۹ به عنوان مرکز اداری اصلی امپراطوری عثمانی از آن استفاده می شد.

مسجد دولما باغچهمسجد دولما باغچه در ترکیه

مسجد ایوب سلطان استانبول

این مسجد در بخش ورودی تنگه بوسفور در نزدیکی شاخ طلایی استانبول واقع شده و یکی از مهم ترین مساجد ترکیه محسوب می شود. یکی از دلایل محبوبیت مسجد ایوب سلطان وجود مقبره ابو ایوب انصاری است که از انصار و یکی از اصحاب پیامبر اعظم حضرت محمد (ص) بود.

در آخر هفته ها بسیاری از مسلمانان برای زیارت مزار ابو ایوب انصاری به مسجد ایوب سلطان استانبول می روند. این مسجد پس از مکه، مدینه و بیت المقدس یکی دیگر از مکان های مقدس بین مسلمان است. همچنین هنگام سفر به استانبول و بازدید از مسجد ایوب سلطان پیشنهاد می کنیم به کافه پیر لوتی رفته تا علاوه بر استراحت به تماشای مناظر اطراف آن بپردازید. این کافه در فراز قبرستان ایوب و روی تپه قرار گرفته و منظره وسیع و بسیار زیبایی دارد.

مسجد ایوب سلطانمسجد ایوب سلطان و مدفن یکی از اصحاب پیامبر

مسجد اورتاکوی و یا مجیدیه اعظم استانبول

از دیگر مساجد زیبا و منحصر به فرد شهر استانبول مسجد اورتاکوی و یا مسجد مجیدیه اعظم است که به دلیل موقعیت مکانی آن در تنگه بوسفور و همچنین سبک معماری آن با ظاهر گوتیک بسیار محبوب است. گردشگران در حین قایق رانی در تنگه بوسفور می توانند ناظر منظره زیبای مسجد اورتاکوی باشند که از زیباترین مساجد استانبول است. بنای این مسجد فرهنگ شرق و غرب استانبول را به نمایش می گذارد. مسجد اورتاکوی در طول تاریخ چندین بار مرمت شده که آخرین بار در سال ۲۰۱۴ بود.

مسجد اورتاکوی و یا مجیدیه اعظممسجد اورتاکوی و یا مجیدیه اعظم واقع شده در ترکیه

تهیه و ترجمه: گروه گردشگری پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: travelwithliya

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده