شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

مهره مار ؛ از مهره مار اصل تا طرز استفاده از مهره مار

اشتراک:
مهره مار علمی
دانستنی های جالب از مهره مار از باورهای رایج ، درمان های عامیانه، کمیاب ترین نوع مهره مار ، نحوه به دست آوردن مهره مار ، فیلم ها و رمان هایی با موضوع مهره مار تا تعبیر خواب مهره مار را بخوانید.

این جملات را یقینا در محاوره کوچه بازاری و سخنان عامه مردم شنیده اید و با خود اندیشیده اید که ، اصلا مهره مار چیست و  آیا واقعا اگر فردی مهره مار  به همراه داشته باشد مورد توجه سایرین قرار می‌گیرد یا خیر؟!
یارو انگار مهره مار داره ، ببین دست به خاک میزنه طلا میشه ، ببین دختره مهره مار داره ، از چپ و راست براش خواستگار میاد ، یا مثلا مگه تو مهره مار داری که اینقدر به حرفت گوش میدن ؟  وای ببین شوهرش رو طلسم کرده ، حتما مهره مار داره این زن !!
به روایتی مهره مار از جمله قدرتمندترین جواهرات و سنگ های قیمتی در بین مردم شناخته شده چرا که برخی بر این باورند که مهره مار با آمدن خوش شانسی، ثروت و قدرت های تاثیرگذاری ارتباط دارد.

مهره مار چیست

در منابع فارسی مهره مار را استخوانی از مار تعریف می کنند که بعد از جفت گیری از این حیوان جدا می شود و آن را با طالع نیک و خوش شانسی مربوط می دانند. به گزارش پرشین وی البته مهره مار یکی از موضوعات بحث برانگیز محسوب می شود که از گذشته تاکنون فرضیات مختلفی مربوط به واقعی و یا غیرواقعی بودن اثرات آن شکل گرفته است که محدود به فارسی زبان نیست. در این مطلب گزیده ای از ایده ها، تحقیق ها و نظرات درج شده در برخی از منابع غیر فارسی پیرامون موضوع مهره مار و یا سنگ مار را می خوانید.

در یکی از این منابع آمده، تصور می شود سنگ مار در نتیجه تشکیل کلسیم در سر مار کبری شکل پیدا می کند. گرچه اثبات علمی بر وجود واقعی چنین چیزی در سر مارها وجود ندارد، ولی عده ای بر این باورند که این کلسیم به سیلیکا (عنصر سخت، غیرفعال و بی رنگ و ماده اصلی تشکیل دهنده ماسه سنگ و سایر سنگ ها) تغییر شکل پیدا می کند.

مهره مار برای چی خوبه (طرز استفاده از مهره مار)

ولی با این حال نحوه استفاده درمانی از سنگ مار در فرهنگ های مختلف متفاوت است. طبق متن درج شده در همین دایره المعارف، یکی از نویسنده های ایرانی قرن سیزدهم به نام زکریای قزوینی از سنگ مار در کتابش تحت عنوان “عجایب المخلوقات” نام برده و آن را به اندازه یک مهره کوچک توصیف کرده است. وی در نقل قولی درباره درمان با این سنگ نوشته: “جراحت و یا عفونتی که توسط موجود سمی ایجاد شده باید در آب ولرم و یا در شیر ترش غوطه ور شود. سپس سنگ مار داخل مایع انداخته شده تا بدین شکل زهر را به خود بکشد.”

در کنگو نیز گرچه از آن تحت عنوان سنگ یاد می شد ولی از مار و معمولا از سر مار گرفته می شود. ولی گفته می شود از دم حیوان نیز آن را استخراج می کنند.

عجایب و خرافات شنیده شده از جانب فروشندگان مهره مار !

در زیر به برخی موارد شنیده شده و نه لزوما تایید شده در مورد مهره مار اشاره خواهیم کرد ، از جمله دعای مهره مار  ، افسون مهره مار و به طور کلی دعا و طلسماتی که برای فعال کردن خواص مهره مار نیاز است ! ظاهرا کد رجیستری داره این مهره ی مار ! به عنوان مثال: دعای مهره مار برای ازدیاد رزق و روزی  ، دعای مهره مار برای رونق کسب و کار ، دعای مهره مار برای بخت گشایی و ازدواج ، دعای مهره مار برای جذابیت و غیره خلاصه همه کاره هست !

دعای مهره مار

ظاهرا برخی از فروشنده ها ادعا می کنند که دعای مهره مار  که همان دعاهایی است که روی مهره مار خوانده می شود ، به این معنی که دعا و طلسمات مهره مار  حتما باید روی آنها خوانده شود. اینطور نیست که دعای مهره مار بر روی کاغذ نوشته شود و همراه مهره مار داشته باشید ، این موضوع کاملا اشتباه است.
چون دعای مهره مار بصورت ذکر می باشد ، و این اذکار نیز باید روی مهره ها خوانده شود تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. اذکار مربوط به دعای مهره مار طی چندین مرحله انجام می شود واین مراحل را نمی توان روی کاغذ نوشت !! و نتیجه گیری می کنند که بهترین دعا و در واقع دعای اصلی مهره مار باید خوانده شود تا بتواند تاثیری بسزایی در عمکرد و کارایی مهره مار اصلی داشته باشد.

طلسم مهره مار

از قدیم اعتقاد بر این بود که مهره مار را طلسم می کردند و به نام صاحبش عقد می کردند ، تا فقط برای همان شخص فایده داشته باشد و در صورت سرقت مهره مار از شخصی ، این مهره ها برای شخص سارق و رباینده ، اثر معکوس بگذارد و درست عمل نکند !

افسون مهره مار

افسون مهره مار یعنی اینکه با خواندن دعای مخصوص و بنام زدن ، مهره ها به اختیار شخص خاصی درآورده می شود. در واقع افسون مهره مار یکی از زیر مجموعه بنام زدن مهره مار می باشد ، که باید با دقت خاصی این مرحله از دعا انجام شود.
در مرحله افسون کردن مهره ها باید مشخصات فردی به صورت کامل از شخص دریافت شود و طی آداب مربوطه روی مهره مارها اعمال شود. افسون کردن مهره مار با بنام زدن مهره مار یکی می باشد. فقط در بین اقشار مختلف بعصی از افراد این مرحله را به نام افسون مهره مار و برخی دیگر نیز به اسم بنام زدن مهره مار می شناسند.

هر مهره ی ماری مهره ی مار نیست !!

توجه داشته باشید فقط روی مهره مارهایی که از مغناطیس قوی برخوردار هستند میتوان جهت فعال سازی آنها دعا خواند. گاها مشاهده می شود که مشتریان مهره مار ایرانی خریداری کرده و در پی انجام دعای مهره مار روی مهره مار آبزی ایرانی هستند.
باید عرض کنیم که چون مهره مار ایرانی آبزی از میدان مغناطیسی خیلی ضعیفی برخوردار است به همین دلیل قابلیت خواندن دعا را ندارد. دلیل اصلی این موضوع هم ضعیف بودن کارایی مهره مار ایرانی می باشد. پس مهره مار ایرانی قبول نیست ، از معروفترین نژادهایی که قابلیت خوانده شدن دعا و انجام طلسمات مخصوص دارند می توان به مهره مار دابویا هندی و مهره مار زنگی خاکی هندی و مهره مار مامبای خالدار آفریقایی اشاره کرد

تعریف مهره مار در ویکی پدیا

دایره المعارف ویکی پدیا مهره مار را تحت عناوینی همچون سنگ مار، سنگ افعی، مروارید مار، سنگ سیاه و … توصیف می کند که در واقع استخوان یا سنگی از مار است که در برخی نقاط دنیا همچون آفریقا، امریکای جنوبی، هند و آسیا برای مصارف درمانی عامیانه از جمله نیش مار و یا جلب خوش شانسی استفاده می شود.

با این وجود سازمان بهداشت جهانی بسیار واضح و صریح اعلام کرده که مهره مار تاثیری بر درمان مار گزیدگی نداشته و اظهار دارند که نباید از “سنگ های سیاه” برای درمان استفاده شود.

سنگ مار در رسانه ها و کتاب های رمان

همانطور که گفته شد مهره مار از جمله موضوعاتیست که با آن افسانه ها ساخته شده است و بنابراین تاکنون در تعدادی از فیلم ها و رمان های موجود نیز از آن یاد شده است، از جمله در فیلم معروف هندی “ملکه مارها” محصول ۱۹۸۶، سنگ مار موضوع اصلی فیلم است و با توجه به این نکته که بسیاری از افسانه های مربوط به سنگ مار ریشه در سرزمین هندوستان دارد، بنابراین تعجبی ندارد که این امر سوژه فیلمسازی در بالیوود شده باشد.

در رمانی تحت عنوان “کتاب گورستان” نوشته نیل گیمن و منتشر شده در سال ۲۰۰۸، مهره مار را “کمیاب” و “با ارزش” توصیف کرده است و یا در رمان هندی بنگالی “Sarpa Manav: Nagmoni Rohosyo”  اساس داستان، سنگ مار است. حتی در رمان بسیار معروف “خانواده سوئیسی رابینسون” که از آن فیلم ها و سریال های متعددی در طول سال های مختلف ساخته شده است، به گزارش پرشین وی در قسمتی از داستان، پدر خانواده و یا همان راوی از مهره مار به عنوان یکی از درمان های عامیانه یاد کرده است.

فرضیه های علمی در خواص درمانی مهره مار

یکی از مطالعات صورت گرفته در نیجریه توصیه می کند بهتر است از استفاده این روش در درمان اولیه به دلیل خواص تایید نشده ،اجتناب شود. با این وجود همان پزشکانی که این نظر را ارائه دادند یک سال بعد در گزارشی اعلام کردند که ممکن است سنگ مار سودمند باشد.

مطالعه ای پزشکی در بولیوی اظهار داشت: “برخلاف باور رایج، هیچ گونه اثربخشی برای درمان مسمومیت سمی از مهره مار یا سنگ سیاه انتظار نمی رود.”

یکی از تحقیقات صورت گرفته در هند بیان می کند: “روش های غیر علمی سنگ مار برای درمان، در تاخیر استفاده از مراقبت های پزشکی مناسب نقش دارد.”

تحقیقی در نیجریه نیز نشان می دهد سنگ مار می تواند در کاهش میزان متوسط پادزهر مورد نیاز برای بیماران، اثرات مفیدی داشته باشد ولی مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

مهره مارنکات جالب درباره سنگ مار

سنگ مار در بخشی از مقالات نوین

محققی به نام ریچل پیم در بخشی از یکی از مقاله های خود با موضوع “کاربرد پزشکی و افسانه های مهره مار” که توسط انجمن زمین شناسی لندن منتشر شده، در مورد مهره مار اینگونه نوشته است:

“سنگ مار از دوران باستان برای اثربخشی درمانی شناخته می شود. به نظر می رسد ریشه آن به سنت های باستانی هند باز می گردد ولی در حال حاضر در بیشتر نقاط دنیا رواج دارد. مهره مار و یا سنگ مار تحت نام های مختلفی بوده و توصیفات ظاهری و مصارف درمانی آنها متنوع و مختلف است. با این حال بیش از هر چیزی مهره مار را با افسانه ها و درمان مارگزیدگی مرتبط می دانند. ”

“این اثر را معمولا از پنج نوع مهره و یا سنگ مار برمی گیرند: مهره سفید دایره ای شکل (تصور می شود از سر اژدها استخراج می شود)، مهره سیاه عدسی شکل و صیقلی (ظاهرا از سر مار گرفته می شود ولی به صورت مصنوعی با استخوان و یا شاخ سوخته نیز ساخته می شود)، آمونیت ها (پوسته های فسیل شده از سرپایان (نوعی از نرم تنان) منقرض شده)، شیشه و یا خمیر زجاجیه (شیشه ای) به شکل حقله یا مهره و سرپنتینیت ها (نوعی سنگ معدنی)”

مهره مار در آثار و کتب قدیمی

این محقق در بخشی از یکی دیگر از مقاله های خود تحت عنوان “مهره مار در اوایل پزشکی و جامعه مدرن” اینگونه نوشته است:

[ایده کلی مار با سنگی قدرتمند در سر حیوان، به هند باستان باز می گردد و انتشار این ایده در سراسر اروپا از طریق اندیشه و ادبیات نویسنده ای به نام “پلینی الدر” صورت گرفت که در یکی از آثار خود به نام “تاریخ طبیعی” (Historia Naturalis)، از سنگ مار نام برده و بدین شکل سنگ بنای اولین فلسفه طبیعی مربوط به این موضوع را در اروپا شکل داد. پنهان بودن سنگ های قیمتی در بدن حیوان (به خصوص سر) یکی از ویژگی های متداول برای برخی دیگر از سنگ های حیوانی است.]

[سنگ مار در کتاب “سایرنیدز یونان” نیز ثبت شده است که مجموعه ای از مطالب جادویی- درمانی هستند و در قرن چهارم پس از میلاد گردآوری شدند. در این کتاب نوشته شده که مهره در مار آبی ایدروس یافت می شده است. ایدروس یک مار آبی است که سنگی در سرش دارد و هر کسی که این مار را زنده بگیرد و آن را طلسم کند، مار، سنگ را بالا می آورد.]

[سنگ مار همچنین در برخی آثار قرن نهم و دهم از برخی از کیمیاگران اسلامی همچون ابن وحشیه (ابن وحشیه کلدانی) و ابوریحان بیرونی نیز آمده است.]

باورهای خرافی مهره مار برای جلب محبت و ثروت

همانطور که پیش از این گفته شد، به گزارش پرشین وی عده ای نه تنها به عنوان مصارف درمانی بلکه آن را مایه خوش شانسی تلقی می کنند.

این باور خرافی در بین برخی وجود دارد که صاحب این سنگ از شانس بالا، ثروت و قدرت بهرمند شده و به ثروت پنهان در مهره مار دسترسی پیدا می کند که به صورت چیزهای مادی در زندگی رخ می دهد.

طرفداران خرید و استفاده از مهره مار بر این باور خرافی هستند که سنگ مار می تواند در امر تجارت و کسب کار، خوش شانسی به همراه بیاورد و یا افرادی همچون سیاستمداران که به دنبال سطح بالایی از قدرت بوده و یا کسانی که در بخش های مختلف شغلی خود به دنبال رتبه بالاتری هستند  نیز معمولا از مشتری های سنگ مار محسوب می شوند.

یکی از منابع هندی فروش سنگ مار مدعی است که سنگ مار کبری یکی از ۵ نوع سنگ های قیمتی با قابلیت های عرفانی قدرتمند است که از بین آنها تنها سنگ مار کبری قابل دسترس است و بقیه صرفا بر پایه افسانه هاست. این منبع در تعریف خود از فواید سنگ مار کبری را به چند بخش تقسیم کرده و نوشته:

مهره مار کبریعکس منسوب به مهره مار اصل متعلق به مار کبری

ثروت بزرگ، شانس و ثبات:

مهره مار در تمام دوران ها برای شانس عظیم، ثروت، ثبات مالی، راحتی مادی و موفقیت و هرآنچه که صاحبتش بخواهد اثر داشته و اجازه می تواند پتاسیل کامل او برای جذب فرصت ها آزاد شود.

سنگ مار خوش شانسی ، ثروت جانبی:

سنگ مار ثروت و گنج های پنهان را جذب می کند که این به معنی سود مالی، دستیابی به پول، دریافت ثروت ناگهانی و غیرمنتظره برای صاحب آن است.

جذب ثروت ، خوش شانسی تجاری و شغلی:

مهره مار آورنده خوش شانسی و ثروت و فرصت های تجاری است و عده ای بر این باورند که صاحب آن می تواند سریع تر پیشرفت کند.

سطح بالای نفوذ و اقتدار:

صاحب آن دارای هاله ای از اقتدار می شود. این باور وجود دارد که مار کبری و یا دیگر حیوانات از می ترسند و از این رو یکی از راه های آزمایش مهره مار کبری این است که به مار کبری و یا دیگر حیوانات نزدیک کنید و آن را از بین ببرید. از این رو شخص حامل آن مورد احترام مردم قرار می گیرد.

مهره مار برای چی خوبه ؟

هاله ی مثبت، جذابیت، بهبود ظاهر و حس ششم ،  مهره مار کبری صاحب خود را دارای قدرت بیداری معنوی می کند بدین معنی که می تواند نتایج یک رویداد را پیش بینی کند. بتواند افکار، احساسات و ذهن دیگران را بخواند. احساسات خود را می تواند کنترل کند تا در نتیجه تصمیم های بهتری بگیرد.

مهره مار بعد از چند روز اثر می کند ؟

محافظت و امنیت ، صاحب آن را از ارواح، جن ها، موجودات شیطانی و جادوی سیاه محافظت می کند. هاله ای که انرژی های منفی و بد را منحرف کرده و فرد را همیشه در هاله ای از انرژی مثبت نگه می دارد. همچنین ارواح را می ترساند و حشرات و حیوانات سمی را دفع می کند.

در دوران باستان، سنگ سیاه مار کبرا برای درمان مارگزیدگی استفاده می شد. کسی که مهره مار داشت باید قسم می خورد که حتی اگر بدترین دشمن او توسط مار کبری گزیده می شد، بی درنگ به او کمک کند. سنگ مار کبری به همین منظور در قبایل افریقایی نیز استفاده می شد چرا که از نظر آنها خاصیت جذب زهر دارد.

دیگر باور خرافی مربوط به مهره مار

یکی دیگر از باورهای خرافی درباره سنگ مار این است که به گزارش پرشین وی برخی بر این باورند که مارها مهره ای در پیشانی خود دارند که با آن می توان هر کسی را هیپنوتیزم کرد. شاید این ایده از نقطه نظر اساطیری درست باشد ولی از دیدگاه علمی  یک افسانه است. به دلیل این ایده نادرست و کسب خواص جادویی آن، مارهای زیادی در طبیعت کشته می شوند.

نحوه به دست آوردن مهره مار اصلی

گفته می شود فرآیند کسب مهره مار اصل سخت است و مارگیران در شب و اطراف جایی که مارها زندگی می کنند سرکشی می کنند و معمولا سنگ مار از لانه مارها، غارهای قدیمی، جنگل های عمیق و مکان هایی که در برخی آیین ها مقدس شمرده می شود و قبلا مارها در آنجا ساکن بودند، یافت می شود. همچنین گفته می شود این نواحی عمدتا در کمربندی هند و آسیا و نواحی اطراف آن هستند.

تقریبا امروزه تمام مهره های مار از لانه مار به دست می آید. همچنین طبق نوشته برخی منابع این مهره ها در شب از خود نور ساتع می کنند تا زمانی که جذب نور تمام شود و سپس کدر و کمرنگ می شود. ولی باید از حرارت نور خورشید در روز بهرمند شود تا  نور درخشان اندکی در شب داشته شود. این مهره ها در نزدیکی سریلانکا و یا برمه (میانمار) یافت می شود ولی اکثر آنها تنها در شبه قاره هند و کمربندی های آسیا هستند.

مهره مار اصل

طبق یکی از منابع، به صورت کلی یکی از قدرتمندترین و نادرترین نمونه های سنگ مار، نور سبز کمرنگی را در محیط تاریک پخش می کند ولی با این حال تنها این نمونه نیست که اصل محسوب می شود و برخی دیگر از آنها فاقد نور هستند که مهره مار یا سنگ مار نامیده می شوند و نوعی که نور دارد با نام “ناگ مانی” شناخته می شود.

روش تشخیص مهره مار اصل از تقلبی

روش اول اینکه به همراه مهره مار ، نیش مار و دندان مار را برای رفع شبهات احتمالی بررسی کنید.

روش دوم که معمولتر است ،  اگر دو عدد مهره مار اصل را در ظرفی حاوی سرکه خالص انگور (تاکید میکنیم سرکه کاملا خاص انگور) قرار دهید (حتما به سمت کف صاف مهره مار در ظرف قرار دهید تا حرکت و رقص مهره مار ممکن شود) خواهید دید که این دو مهره مار پس از مدتی حرکت نموده به همدیگر نزدیک شده و به هم می‌چسبند! زمان حرکت کردن و به هم چسبیدن آن‌ها ممکن از از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر باشد و این هم به دلیل شرایط فیزیکی و روحی مار‌ها در زمان جفت گیری می‌باشد. البته گفته شده است پس از انجام این آزمایش مهره‌های مار خاصیت جادویی خود را کمی از دست می‌دهند (معروف به قهر مهره مار)، اما خاصیت اصالت آن تا ابد باقی می‌ماند به طوری که اگر هزاران بار هم این تست را با فواصل زمانی انجام دهید باز این صحنه زیبا را خواهید دید.

تعبیر خواب مهره مار

دیدن مهره مار یا سنگ مار در خواب پیش بینی کننده اتحاد جنبه های زنانه و مردانه است. می خواهید از روزمرگی فرار کنید. راهی برای شما برای کنار آمدن با مسائل زندگی وجود دارد. این خواب حکایت از خودکفایی داشته و قدرت و یا انرژی تاریک در بین است.اگر می خواهید درباره تعبیر خواب مار بدانید ؛ با ما همراه باشید

سنگ مار به چگونگی عملکرد شما در زندگی و چگونگی مقایسه خود با دیگران اشاره دارد. شما از چیزهای خوب در زندگی لذت می برید و از اینکه این امر را به نمایش بگذارید نیز ابایی ندارید. این خواب استعاره ای از نگرش شما و محدودیت هایی است که بر شما تحمیل می شود. باید چشمان خود را باز کنید و چیزی که مقابل تان است را نگاه کنید.

تهیه و ترجمه: گروه پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: wikipedia، elementmustika، sp.lyellcollection، bionity، theburningofrome، ingentaconnect، pugdundeesafaris، tantraveda، dreamsopedia

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس