پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

جزئیات اخاذی و کلاهبرداری خواستگار قلابی از ۴۳ دختر در شهرهای مختلف ایران

تاریخ نشر :سه‌شنبه 01 ژوئن 2021 اشتراک:
کلاهبرداری خواستگار قلابی حوادث روز
در این مطلب جزئیات کلاهبرداری خواستگار قلابی از دختران جوان را می بینید

این روزها با وجود شبکه های مجازی و دسترسی آسان جوانان به آن کلاهبرداری های مجازی نیز زیاد شده است. افراد سودجویی که از طریق فضای مجازی با دختران جوان ارتباط برقرار می کنند و به شکل های مختلف آنها را فریب می دهند. امروز در پرشین وی می خواهیم ماجرای کلاهبرداری خواستگار قلابی را برای شما تعریف کنیم که ۴۳دختر را فریب داده بود.

جزئیات کلاهبرداری خواستگار قلابی

خواستگار قلابی که ۴۳ دختر را فریب داده بود تا از آنها اخاذی کند، عاقبت دستگیر شد.

دختری با در‌دست‌داشتن شکایتی به پلیس فتای استان هرمزگان مراجعه کرد
و مدعی شد حدود سه ماه پیش از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام با شخصی
ناشناس آشنا شده که متهم با شگردهای خاص مبالغ درخورتوجهی از وی دریافت کرده است.

مأموران بعد از شنیدن این شکایت، پرونده‌ای تشکیل دادند تا تحقیقات خود را آغاز کنند.

در بررسی‌های اولیه معلوم شد متهم با وعده ازدواج و برنامه‌ریزی برای مراسم خواستگاری، به بهانه‌های مختلف مبالغی درخور توجه از شاکی دریافت و بعد از مدتی تلفن‌های همراه خود را خاموش کرده، اما بعد از گذشت چند هفته با دختر جوان تماس تلفنی گرفته و دلیل حضور‌نیافتنش را مشکلات خانوادگی عنوان و مجددا از وی درخواست پول کرده است.

کلاهبرداری خواستگار قلابیماجرای کلاهبرداری خواستگار قلابی

از آنجا که دختر جوان این‌بار حاضر نشده مبلغ درخواستی خواستگار قلابی را بپردازد، متهم وی را به انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و حتی ارسال آنها برای خانواده‌‌اش تهدید کرده است. مأموران بعد از اینکه به این جزئیات پی بردند، برنامه‌ای را طرح‌ریزی کردند و از شاکی خواستند با مرد فریبکار قرار صوری ترتیب بدهد.

این‌گونه بود که با اقدامات فنی و هماهنگی‌های قضائی، سرانجام متهم در زمان حضور برای دریافت پول از شاکی دستگیر و به پلیس فتا منتقل شد. با تحقیقات جامع و کامل از متهم و بررسی فنی تلفن همراه توقیفی از وی از سوی کارشناسان اداره فنی و ادله دیجیتال مشخص شد متهم با همین شگرد از ۴۲ دختر دیگر پس از دریافت تصاویر خصوصی‌شان اخاذی کرده است.

ماجرای خواستگار قلابی

در نهایت متهم برای صدور کیفرخواست و شناسایی سایر شکات به دادسرا منتقل شد. سرگرد احسان بهمنی، رئیس پلیس فتای استان هرمزگان، با اشاره به این پرونده گفت: با وجود قابلیت‌های بی‌شمار و سودمند فضای مجازی، خطرات و آسیب‌های ناشی از شبکه‌های اجتماعی در جامعه ما بسیار مشهود است که استفاده صحیح از این فناوری نیازمند فرهنگ‌سازی و آموزش‌های مستمر است. این نخستین‌بار نیست که مردی شیاد بعد از خواستگاری اینترنتی از دختران جوان سوء‌استفاده می‌کند.

چندی‌قبل در پی مراجعه دختری جوان به پلیس ایلام و طرح شکایتی با موضوع کلاهبرداری از وی، پرونده‌ای تشکیل شد. شاکی در اظهارات خود عنوان کرد: در شبکه اجتماعی اینستاگرام با فردی آشنا شدم و او پس از جلب اعتماد من، به بهانه ازدواج مبالغی را دریافت، اما پس از آن ارتباط خود را قطع کرد. پس از اخذ اظهارات و بررسی مستندات شاکی، موضوع برای پیگیری در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

دستگیری کلاهبرداردستگیری کلاهبردار

با اقدامات فنی و تخصصی کارشناسان پلیس فتا، عامل کلاهبرداری شناسایی
و به پلیس فتا احضار شد. وی با مشاهده مستندات موجود، به اقدام مجرمانه‌اش
اعتراف کرد و در نهایت پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شد.

در پرونده‌ای دیگر، در پی شکایت دختری ساکن زنجان مبنی بر تهدید و اخاذی از طریق انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی، بررسی به‌ صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. با اقدامات فنی و شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی، متهم شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی‌ در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و ابزارهای دخیل در ارتکاب جرم توقیف و به پلیس فتا انتقال داده شد.

اعترافات خواستگار قلابی

متهم در بازجویی‌های اولیه منکر ارتکاب هرگونه جرمی می‌شد، ولی پس از روبه‌رو‌شدن با مستندات، ضمن اعتراف به جرم خود اظهار کرد از طریق شبکه تلگرام با شاکی پرونده آشنا شده و پس از جلب اعتماد وی به بهانه آشنایی و ازدواج، اقدام به دریافت تصاویر خصوصی کرده و با تهدید به انتشار این تصاویر، قصد اخاذی و برقراری ارتباطات نامتعارف را داشت که توسط پلیس فتای استان زنجان دستگیر شد.

در مورد مشابه دیگر که باز هم تهدید با استفاده از عکس‌های خصوصی انجام شده است، در پی شکایت دختر جوان اراکی مبنی بر تهدید و اخاذی برای انتشار تصاویر شخصی وی در فضای مجازی از سوی فردی که با وعده ازدواج با او دوست شده بود، موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتای استان مرکزی قرار گرفت.

کلاهبرداری خواستگار قلابیکلاهبرداری خواستگار قلابی در فضای مجازی

در تحقیقات اولیه کارشناسان پلیس فتا مشخص شد شاکی چندی‌پیش
با این جوان اراکی در فضای مجازی آشنا شده و پسر ناشناس پس از مدتی
با سوءاستفاده از اعتماد این دختر و وعده ازدواج، به عکس‌های خصوصی
او دست پیدا کرده است.

در ادامه مشخص شد متهم با تهدید شاکی به انتشار تصاویر خصوصی
وی در فضای مجازی، اقدام به اخاذی از وی کرده است. متهم وقتی تحت
بازجویی قرار گرفت، به دو میلیارد ریال اخاذی از شاکی با تهدید به انتشار
تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی اعتراف کرد و پرونده او نیز برای
رسیدگی در اختیار مرجع قضائی قرار گرفت.

شرق

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس