جمعه, ۴ فروردین , ۱۴۰۲

جزئیات حمله موشکی به منطقه اربیل عراق

تاریخ نشر :یکشنبه 13 مارس 2022 اشتراک:
حمله موشکی به اربیل عراق حوادث روز
در این مطلب جزئیات حمله موشکی به اربیل عراق را مشاهده می کنید

بامداد امروز صدای انفجار در اربیل عراق به گوش رسید. بلافاصله خبرهای این ماجرای منتشر شد و مشخص شد که یک حمله موشکی به پایگاه موساد در اربیل صورت گرفته است. در ادامه در پرشین وی می خواهیم جزئیات حمله موشکی به اربیل عراق را برای شما قرار دهیم

حمله موشکی به اربیل عراق

بامداد امروز ۲ پایگاه سازمان اطلاعات و عملیات ویژه (موساد) در اربیل هدف موشک قرار گرفت.

صدای انفجارهای شدیدی در اربیل عراق به گوش رسیده است.

یک منبع امنیتی عراق گفت، راکت‌هایی به نزدیکی کنسولگری آمریکا در کردستان عراق و ایستگاه تلویزیونی ۲۴ در صلاح‌الدین اربیل اصابت کردند که در اثر این انفجارها، ساختمان این شبکه تلویزیونی آسیب دید.

به گفته وزیر بهداشت عراق، این انفجارها کشته‌ای در پی نداشته است.

گفته شده تعداد راکت‌های شلیک شده به سوی کنسولگری آمریکا تا ۱۲ عدد بوده است.

پنتاگون وزارت دفاع آمریکا نیز گفته درحال بررسی این حملات است.

ادعای مقام‌های کردستان عراق درباره محل شلیک موشک‌ها

سازمان ضد تروریسم منطقه کردستان عراق اعلام کرد ۱۲ فروند موشکی که به اربیل برخورد کردند، از جایی در خارج از عراق و جهت شرق این کشور شلیک شده‌اند.

حمله به کردستانحمله به کردستان

واکنش رهبران عراقی به حملات موشکی اربیل

در پی حملات موشکی بامداد امروز یکشنبه به اربیل و ساختمان کنسولگری آمریکا و شنیده شدن صدای انفجارهای مهیب در اقلیم کردستان عراق، نخست وزیر و دیگر مسئولان عراق این حمله را محکوم کردند.

به نقل از شفق نیوز، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق امروز یکشنبه، بمباران موشکی که اربیل را هدف قرار داد، «حمله ای به امنیت مردم عراق» توصیف کرد.

الکاظمی در توئیتی نوشت: «حمله‌ای که شهر اربیل را هدف قرار داد و ساکنان آن را به وحشت انداخت، تجاوز به امنیت مردم ماست. ما به هر گونه آسیبی که به امنیت شهرهایمان و امنیت شهروندانمان وارد شود، رسیدگی خواهیم کرد.”

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر هم درباره بمباران شهر اربیل که به ایستگاه ماهواره ای کردستان ۲۴ در نزدیکی ساختمان در حال ساخت کنسولگری آمریکا آسیب وارد کرد، اظهار نظر کرد.

وی این حمله را محکوم کرد.

حمله موشکی به اربیل عراقماجرای حمله موشکی به اربیل عراق

صدر در توئیتر نوشت که “کردها ریه عراق و بخش جدا نشدنی آن هستند.”

وی ادامه داد: اربیل جز برای اعتدال، حاکمیت و استقلال زانو نخواهد زد و کردها را به صبر تا رسیدن به دولت اکثریت ملی فراخواند.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان هم اندکی پس از حمله موشکی به اربیل گفت: «اربیل در برابر ترسوها سر فرود نمی آورد».

ویدئویی از حمله موشکی به پایگاه موساد

بارزانی در بیانیه‌ای گفت: من حمله “تروریستی” را که در چندین منطقه در اربیل رخ داد، به شدت محکوم می‌کنم و از مردم می‌خواهم که صبور باشند و دستورات سرویس‌های امنیتی را دنبال کنند.

نیمه شب شنبه، چندین موشک ناشناس مجاور کنسولگری آمریکا در اربیل را هدف قرار دادند که برخی از آنها ساختمان شبکه ماهواره‌ای کردستان ۲۴ در جاده صلاح الدین را هدف قرار دادند.

این حملات تلفات جانی نداشت.

مدیریت فرودگاه بین المللی اربیل هم از ادامه پروازها در این فرودگاه خبر داد و گفت فرودگاه شاهد توقفی نبود.

وزارت حمل و نقل و ارتباطات منطقه نیز گفته است که تردد هوایی در فرودگاه بین المللی اربیل عادی است و فرودگاه هیچ آسیبی ندیده و هدف قرار نگرفته است.

این وزارت خانه افزود: اخبار مربوط به توقف تردد هوایی بی اساس است.

یک مقام آمریکایی نیز به نوبه خود به خبرگزاری رویترز گفت که حمله موشکی به شهر اربیل، هیچ تلفاتی در میان سربازان آمریکایی نداشته است.

پیش از این شبکه خبری اسکای نیوز با اعلام شنیده شدن صدای انفجارهای مهیب در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق و شهر سلیمانیه تاکید کرد به دنبال شنیده شدن صدای انفجار تمامی پروازها در فرودگاه اربیل متوقف شد.

همچنین این شبکه اعلام کرد مجاورت مقر جدید کنسولگری آمریکا در اربیل با ۵ موشک دوربرد هدف قرار گرفت.

حمله موشکی به اربیل عراقحمله موشکی به اربیل عراق و پایگاه موساد

جزئیات حمله موشکی به اربیل عراق

اداره مبارزه با تروریسم کردستان عراق مدعی شد که ۱۲ فروند موشک بالستیک دور برد از خارج از عراق به سمت اربیل شلیک شد در حالی که هیچ طرفی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است.

منابع همچنین از تیراندازی گسترده در آسمان اربیل و پرواز یک فروند پهپاد ناشناس بر فراز مرکز منطقه کردستان عراق خبر دادند.

شاهدان عینی گفتند که همزمان با حملات کنسولگری آمریکا در اربیل زنگ خطر را به صدا درآورد و آسمان شهر شاهد پرواز شدید بالگردهای آمریکایی در مجاورت کنسولگری و ساختمان‌های مجاور بود.

همچنین گزارش شد مقر شبکه “کردستان ۲۴” در صلاح الدین به خاطر نزدیک بودن به ساختمان کنسولگری در این حملات هدف قرار گرفت که باعث خسارات مادی به این ساختمان شد.

«امید خوش‌ناو» استاندار اربیل نیز با تائید حملات موشکی به اربیل گفت که هدف حملات مشخص نیست که آیا کنسولگری آمریکا باشد یا فرودگاه بین‌المللی اربیل».

صابرین نیوز هم گزارش داد که دو مرکز آموزشی جاسوسی موساد در شمال عراق هم هدف حملات موشک‌های نوع بالستیک قرار گرفتند.

این کانال خبری از برخی منابع نقل کرد که آژیر خطر در سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد به صدا درآمده است.

وزارت خارجه آمریکا در نخستین واکنش به این حملات آن را محکوم و خشونت آمیز توصیف کرد.

ایسنا

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فرادرس