سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

بیوگرافی ابوالفضل پورعرب سوپراستار دهه هفتاد ؛ از زندگی شخصی تا بیماری و حواشی

اشتراک:
ابوالفضل پورعرب بیوگرافی افراد مشهور
ابوالفضل پورعرب با فیلم عروس در کنار نیکی کریمی به اوج شهرت رسید و این فیلم برایش سیمرغ بهترین بازیگر مرد را به همراه داشت و در زندگی شخصی و هنری اش فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرد و در حال حاضر کارگردانی می کند.

سوپراستار دهه هفتاد کشورمان فارغ التحصیل بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشسرای هنر بوده و در جوانی به اوج شهرت رسید و در حال حاضر بعد از بیماری حضوری کوتاه در عرصه هنر دارد. در ادامه عکس ها و بیوگرافی ابوالفضل پورعرب را در پرشین وی مشاهده کنید.

بیوگرافی ابوالفضل پورعرب

ابوالفضل پورعرب، ۱ تیر ماه ۱۳۴۰در محله شاه عبدالعظیم متولد شد. او سومین فرزند یک خانواده‌ فرهنگی است که یک خواهر و برادر بزرگتر از خودش دارد. پورعرب با تماشای فیلم سلطان قلبها به کارگردانی محمدعلی فردین به بازیگری علاقه‌مند شد، امّا با واکنش مخالف از سوی پدرش روبرو شد.

در دوران دبیرستان فعالیت‌هایی در تئاتر مدرسه داشت و به واسطهٔ این کار با هنرمند فقید محمود استادمحمد آشنایی پیدا کرد. او با کمک استادمحمد برای گروه کارگردانی یک نمایش معرفی گردید.

ستاره دهه هفتاد و اویل هشتاد سینمای ایران است. او با بازی در فیلم عروس به کارگردانی بهروز افخمی توانست نظر مخاطبان و فیلمسازان را به خود معطوف نماید.

بیوگرافی ابوالفضل پورعربکودکی ابوالفضل پورعرب در کنار مادر و خواهر مرحومش

بازی درخشان پورعرب در این اثر، کنار بازیگرانی چون نیکی کریمی و هنرمند فقید عباس امیری فیلم عروس به یکی از کارهای ماندگار در کارنامه بازیگریش مبدل نمود. ابوالفضل پور عرب در فیلم‌های دیگری چون نرگس، آواز تهران، دو روی سکه، نیش و در کمال خونسردی بسیار خوش درخشید.

او در اویل دهه هفتاد تنها ستاره مرد جوان در سینمای ایران بود که در آثار پرمخاطبی نقش آفرینی نمود. در آن دوران پورعرب مشهورترین و پولسازترین ستاره جوان در سینمای ایران به‌شمار می‌رفت.

بیوگرافی ابوالفضل پورعربابوالفضل پورعرب

زندگی خصوصی سوپراستار دهه هفتاد و بیماری وی

در ادامه بیوگرافی ابوالفضل پورعرب وی تاحال حاضر سه مرتبه ازدواج نمود که هرسه ازدواجش به جدایی ختم شد. فرزندان ابوالفضل پورعرب به نام‌ های رعنا، پوریا و رائیکا ثمره این ازدواج‌ها هستند.

آخرین همسر ابوالفضل پورعرب، آناهیتا نعتی بازیگر سینماست در سال ۱۳۷۰ با او ازدواج کرد که سال ۱۳۷۹ از یکدیگر جدا شدند. او از آناهیتا یک فرزند دختر به نام رائیکا پورعرب دارد. علاوه بر این او اخیراً صاحب یک نوه پسری (دماوند فراهانی‌پور) از دخترش رعنا شده‌ است و به نظر می رسد پسرش پوریا با وی زندگی می کند.

بیوگرافی ابوالفضل پورعربابوالفضل پورعرب در کنار همسر سابقش آناهیتا و پسرش

وی بدلیل سرطان ۳۰ دی ماه ۱۳۸۹ در بیمارستان بهمن تهران بستری شد و تحت درمان قرار گرفت و پس مدتها خانه نشینی و شیمی درمانی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ محمود احمدی نژاد از وی عیادت کرد و ایشان سپس در مراسم تجمع هنرمندان برای محکومیت اهانت به پیامبر اسلام در برابر دوربین رسانه ها قرار گرفت.

و سپس در پی شایعه درگذشت پورعرب ، برنامه “خوشا شیراز” به تهیه کنندگی هادی قندی هفته آینده میزبان “ابوالفضل پور عرب” خواهد شد.

بیوگرافی ابوالفضل پورعربابوالفضل پورعرب و پسرش

با این ویدیو ابوالفضل پور عرب دویاره عاشقش می شوید / پورعرب چی بود چی شد

بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و فیلم هایش

پورعرب در سال ۱۳۵۹ نخستین فعالیت حرفه‌ای خودش در نمایش را تحت عنوان مأموریت حساس در سالن چهارسوی تئاترشهر تجربه نمود. کمی بعد در سال ۱۳۶۰ در تلویزیون کارمند شد و تا سال ۱۳۶۴ برای صداوسیما در سمت دستیار کارگردان فعالیت داشت. اولین فعالیت بازیگری ابوالفضل پورعرب در سینما با فیلم به کارگردانی خسرو ملکان در سال ۱۳۶۰ با ایفای نقشی کوتاه استارت خورد.

در سال ۱۳۶۴ در فیلم دزد و نویسنده به کارگردانی به کارگردانی کاظم معصومی به عنوان دستیار کارگردان فعالیت داشت. در این فیلم هنرمندانی چون علی نصیریان و هنرمند فقید خسرو شکیبایی به ایفای نقش پرداختند. ابوالفضل بعدها در رشته بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشسرای هنر فارغ‌التحصیل شد.

بیوگرافی ابوالفضل پورعربابوالفضل پورعرب

در بیوگرافی ابوالفضل پورعرب می‌خوانیم که او در سال ۱۳۶۹ برای نقش اصلی فیلم عروس به کارگردانی بهروز افخمی انتخاب شد، که در این اثر بازی درخشانی از خودش ارائه داد. بازی در این فیلم برای پورعرب در سال ۱۳۷۳ جایزهٔ بهترین بازیگر مرد از جشنواره بین‌المللی فیلم پیونگ‌یانگ را به ارمغان آورد.

از دیگر آثار ابوالفضل پورعرب در دهه هفتاد می‌توان به فیلم غریبانه به کارگردانی احمد امینی اشاره کرد، که فروش بالایی در نخستین اکران داشت. در این فیلم او با هدیه تهرانی همبازی شد، که نقش آفرینی درخشانی از خود به یادگار گذاشت. او در سال ۱۳۸۶ در فیلم مجنون لیلی به کارگردانی قاسم جعفری به ایفای نقش پرداخت.

علاوه بر آثار مذکور در حوزه سینما و تلویزیون ابوالفضل پورعرب، سال ۱۳۹۴ در مجوعه نمایش خانگی شهرزاد به کارگردانی حسن فتحی در نقش حشمت پاشایی بازی کرد.

ابوالفضل پورعربعکس های ابوالفضل پورعرب

نگاهی به صحبت‌ های «ابوالفضل پورعرب» در “برمودا”

هفتم بهمن ماه سال گذشته برنامه تلویزیونی «برمودا» و کامران نجف‌زاده میزبان ستاره سال‌های ۷۰ سینمای ایران بود؛ ابوالفضل پورعرب که با فیلم «عروس» شناخته شد.

نجف‌زاده که مجری این برنامه است با این عبارت باب گفت‌وگو را باز می‌کند؛  «همچنان هم خوش‌تیپ و دوست‌داشتنی هستید و جذاب‌تر از پیش.»، پورعرب با مکثی پاسخ می‌دهد: «بالاخره نمیشه جلوی عبور زمان رو گرفت و مشخصه که چه‌چیزهایی در این سال‌ها بر آدم‌ها گذشته».

شاید این عبارتِ پرسشی «نجف‌زاده» داغ دل ابوالفضل پورعرب را تازه کرد، او پرسید: متوجه شدید چقدر سریع موها رو سفید کردید؟ و پورعرب این‌گونه پاسخ داد: واقعاً در یک شب موهایم سفید شد؛ چون داستان تلخی دارد، تعریف نمی‌کنم، خیلی تلخ بود…،

خیلی ما را اذیت کردند و نمی‌توانم بگویم جرمم فیلم «عروس» بود اما واقعاً جرمم فیلم «عروس» بود، من این‌قدر باهوش بودم که جلوی کسی کار اشتباهی نکنم تا برای بقیه تعریف کند.

بازیگرابوالفضل پورعرب و کامران نجف زاده

او صحبت‌هایش را در این باره ادامه داد: در آن زمان دنبال این بودند که سینمای ناب داشته باشند؛ ما از خود مردم هستیم و من ۱۱ ماه در جبهه بودم (قبل از فیلم عروس) اما دلیل نمی‌شود که بعد از ورود به سینما زندگی را طور دیگری ببینم، بچه پایین شهر هستم و تعصبات خاص خودم را داشته و دارم؛ ورود به دنیای خصوصی آدماست که آزاردهنده است، دل آدم از این مسائل می‌گیرد، با این همه تلاش فقط متهمی، با حدس و گمان و حسادت‌های عجیب و غریب آدم را آزاد می‌دهند.

بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و مصاحبه خواندنی با وی

پورعرب در اینجای صحبت‌هایش مثل خیلی از پیشکسوتان دیگر سینما و تلویزیون دغدغه‌اش را درباره آموزشگاه بازیگری مطرح کرد: آموزشگاه‌های زیاد بازیگری هم داستانی جداست؛ ما واقعاً به این همه بازیگر احتیاج داریم؟ سینما این همه بازیگر نمی‌خواهد، مگر چند نفر نقش اول بازی می‌کنند؟! در واقع خروجی به ورودی نمی‌خورد.

او مثال قشنگی برای بازیگری می‌زند: «وقتی می‌روی به جنگل، درخت‌ها همه تنومند، سبز و خوشگل‌اند اما اگر بخواهی همان درخت را در گلخانه پرورش بدهی باید رسیدگی کنی اما مثل درخت جنگل نمی‌شود…».

بازیگرفیلم های ابوالفضل پورعرب

بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون در پاسخ به این سؤال که منظور از این مثال و حرف‌ها نقش‌فروشی است؛ این‌گونه پاسخ داد: «نقش‌ها را جای دیگری می‌فروشند…»، نقش‌ها در مهمانی‌ها، نشست‌های خصوصی، دعوت‌ها فروخته می‌شود، اما من در سینما مجموعه را درنظر گرفتم؛ فیلم سنگام را خیلی دوست داشتم و مجموعه فیلم من را جذب هنر بازیگری کرده بود و دوستش داشتم.

در اینجا «نجف‌زاده» مجری برنامه به این نکته اشاره کرد که خیلی‌ها با دیدن آقای پورعرب عاشق سینما شدند؛ پورعرب می‌خندد و می‌گوید: بدا به حال آن‌ها…، چون خود من خیلی خوشایند نیستم از سینما…، البته نه از صنعت سینما از سینمای ایران.

پورعرب به برنامه‌ای اشاره می‌کند که در آن فردی می‌گوید “در خیابان به من گفتند «می‌آیی در فیلم بازی کنی؟»”، کجای دنیا چنین سؤالی می‌کنند؟ همین باعث می‌شود ذهن مردم در مورد بازیگری عوض شود، این موارد جزو موضوعاتی است که نمی‌شود در مورد آن صحبت کرد.

بازیگرابوالفضل پورعرب و مرحوم فردین

گفتگوی جالب با سوپراستار سینما در برمودا

مجری برنامه در ادامه این سؤال را مطرح کرد: فرض کنید سال ۶۸ است و بهروز افخمی سناریوی فیلم عروس را برای شما تعریف می‌کند؛ می‌پذیرید در این فیلم ایفای نقش کنید؟

ابوالفضل پورعرب پاسخ جالبی داد: می‌دوم…، چون بهروز افخمی به من لطف کرد؛ باید در این فیلم نقش بازی کنم تا سینما را بشناسم و بعد بگویم نه، هنوز هم می‌گویم که از افخمی ممنونم.

پورعرب در پاسخ به این سؤال که «اگر در زندگی واقعی نیز مانند فیلم «عروس» تصادف کنید، می‌ایستید یا ترجیح می‌دهید که گذر کنید؟»، گفت: انسان‌ها باید پای عواقب تمام کارهایشان بایستند؛ در واقع باید پای حادثه‌های زندگی بایستیم، تصادف هم یک اتفاق است و باید پای آن ایستاد.

او در ادامه وقتی می‌خواست بازیگران مورد علاقه خودش را نام ببرد به اختلاف شهاب حسینی و نوید محمدزاده اشاره کرد و گفت: بازیگران این نسل اکثراً خوب بازی می‌کنند، هدیه تهرانی، شهاب حسینی، اما اگر در مورد بازیگر خوب در فیلم‌ها بخواهم نظر بدهم می‌گویم جواد عزتی…، من با بازی او در یک فیلم گریه کردم.

نوید محمدزاده و شهاب حسینی هم از بازیگران خوب هستند، همین چند وقت پیش با نوید محمدزاده صحبت می‌کردم برای اتلو از او دعوت کردم که عذرخواهی کرد مشکل دارد و نمی‌تواند بازی کند، من هم قبول کردم موقع خداحافظی به او گفتم “نوید، شهاب شخصیت خوبی دارد مراقبش باش!”

بازیگرابوالفضل پورعرب و شهاب حسینی در شهرزاد

من این کار را می‌توانم بکنم چون اختلاف عجیبی داشتند و به‌عنوان مثلاً پیشکسوت توصیه‌ای داشته باشم، خوشبختانه این نسل بسیار رفاقت دارند و زمان ما این‌قدر یک‌رنگی نبود.

بیوگرافی ابوالفضل پورعرب بازیگر قدیمی

پورعرب در ادامه برنامه از زمان کارمندی در صداوسیما می‌گوید که از سال ۶۰ تا ۶۴ بود و خاطراتی از آن زمان، شعر موردعلاقه‌اش «دل من مرده و افسوس که کسی مرگ خوشبختی رو باور نداره…» است. وی قبل از ورود به دنیای تصویر با ماشینی که داشت کار می‌کرد و بعد وارد تئاتر و سینما شد.

وی در مورد اولین باری که تصویر خودش را بر سر در سینماها می‌بیند هم می‌گوید: زمان ما عکاسی برای پوستر فیلم وجود نداشت و نقاشی می‌کردن، خواهر مرحومم به من می‌گفت؛ «داداش، نقاشی شما رو عمداً بد می‌کشن.»، وقتی فیلم را دیدم، بازی همه خوب بود اما من از بازی خودم در فیلم عروس راضی نبودم و حتی پیشنهاد دادم که بازیگر نقش مرا عوض کنند.

این بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون در مورد شنیدن خبرهای مرگ خود در رسانه‌ها نیز می‌گوید: دو بار رسانه‌ها اعلام کردند اما در فضای مجازی بیشتر این اتفاق افتاد، در این حالت فقط نگران خانواده‌ام بودم، حتی زمانی در برنامه هفت یکی از دوستان گفته بود که “برایش دعا کنید”، و مادر من ساعت یک‌ونیم بامداد به خیابان آمده بود و دنبال من می‌گشت.

بازیگرابوالفضل پورعرب

خاطرات بازیگر سریال شهرزاد

در ادامه بیوگرافی ابوالفضل پورعرب در این برنامه پرده از یک حقیقت درباره بازی‌اش در سریال «شهرزاد» برداشت و علت جدایی از این سریال را مطرح کرد و گفت: سناریو تغییر کرد و من دیگر نمی‌توانستم با دیالوگی که برای من نیست به کارکردن ادامه بدم و بعد از چند جلسه تصمیم گرفتم که از پروژه جدا شوم، اما واقعاً کم‌تر کسی پیدا می‌شود که این کار را بکند؛ چون در آن زمان من ماهی ۷۰ میلیون تومان می‌گرفتم.

وی ژانر فیلم سینمایی زندگی خودش را کمدی می‌داند و می‌گوید: هرچند برای من این‌گونه نبود اما برای بیننده کمدی خواهد بود.
پورعرب بزرگ‌ترین ترسش در زندگی آبروست و غذای موردعلاقه‌اش قرمه‌سبزی، زمانی کشتی‌گیر بوده است و فیلم بر باد رفته را بارها و بارها دیده است، اما از میان کارهای خودش فیلم مهاجران را بارها تماشا کرده است.

روی صحنه رفتن برای پورعرب هیجان وصف‌نشدنی دارد. وی در مورد اشتباه گرفتن اسمش با فریبرز عرب‌نیا هم می‌گوید: برای من مهم نیست و تاکنون نیز برای من دردسری از این بابت ایجاد نشده است.

وی می‌گوید: داستان «طلاق» را در ادامه فیلم عروس نوشتم و اگر خودم بخواهم در آن بازی کنم، بهروز افخمی باید آن را کارگردانی کند.

پلازا , تسنیم , روزنامه شرق , سلام سینما , اینستاگرام

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس