سه شنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

زندگی بهار قاسمی ، ناهید در فیلم طلاخون ؛ از نویسندگی و بازیگری تا شهرت

اشتراک:
زندگی بهار قاسمی چهره ها
بهار قاسمی در مصاحبه ای خواندنی درباره نقش ناهید در فیلم سینمایی طلاخون به کارگردانی ابراهیم شیبانی صحبت کرده است.

بازیگر جوان کشورمان این روزها با فیلم طلا خون بر روی پرده سینماها قرار دارد و گفتگویی با وی در این باره صورت گرفته است. این بازیگر جوان در عرصه تئاتر حضور دارد و در سریال خونسرد نیز نقش آفرینی کرده است. در ادامه جزئیات بیشتر درباره زندگی بهار قاسمی را در پرشین وی مشاهده می کنید.

زندگی بهار قاسمی

بهار قاسمی چند سالی است که در عرصه هنر فعالیت دارد و یک فروردین ماهی می باشد و در عرصه تئاتر و سینما فعالیت دارد.

وی در نمایش های آرتورو , نیلوفر و نفت , هامان کشان و فیلم های دختر و طلا خون هنرنمایی کرده است.

فیلم سینمایی طلا خون

فیلم سینمایی ” طلاخون ” چهارمین فیلم سینمایی ابراهیم شیبانی به شمار می آید. ابراهیم شیبانی ، کارگردان، دستیار کارگردان و همچنین بازیگر، فارغ التحصیل رشته کارگردانی از دانشکده سینما تئاتر می باشد. شروع فعالیت سینمایی او در مقام دستیاری کارگردان از سال ۱۳۷۶ شمی با فیلم سینمایی درخت گلابی بوده است!

زندگی بهار قاسمیبهار قاسمی

«طلاخون» چهارمین فیلم سینمایی ابراهیم شیبانی بعد از فیلم‌ های «هیچ‌ کجا، هیچ‌ کس»، «صحنه جرم، ورود ممنوع! » و «زهر عسل» است. ترنم کرمانیان در نقش حنانه در این فیلم هنرنمایی کرده است.

این فیلم در ژانر درام، اجتماعی و جنایی اولین بار در سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر، بهمن ۱۳۹۹، اکران شد. نام این فیلم در ابتدا “چرک‌ نویس‌ های یک مادر خانه‌ دار” بود که به دلیل طولانی بودن به “خورشید همچنان می‌ درخشد” تغییر کرد. در نهایت نیز نام “طلاخون” برای این اثر انتخاب شد.

شهاب حسینی، حسام منظور، زهرا خوشکام، بهار قاسمی، ترنم کرمانیان و … بازیگران این فیلم را تشکیل می‌ دهند.

زندگی بهار قاسمینمایش هامان کشان

زندگی بهار قاسمی بازیگر نقش ناهید در طلاخون

بازیگر زن «طلاخون»: حضور شهاب حسینی شبیه یک معجزه بود

معتقدم که شهاب حسینی به خاطر دلسوزی و محبت بیش از اندازه‌اش مورد بی‌مهری قرار گرفته است. شاید اگر مثل خیلی‌ها سکوت می‌کرد تا این اندازه مورد قضاوت قرار نمی‌گرفت.

«طلاخون» که این روزها بر پرده سینماهاست، روایت‌گر یک پرونده‌ی جنایی و درگیری زنی به نام ناهید با این ماجراست.‌

این فیلم اثر ابراهیم شیبانی در ژانر درام_اجتماعی است.

زندگی بهار قاسمیبهار قاسمی و شهاب حسینی

شهاب حسینی، حسام منظور، ترنم کرمانیان، زهرا خوشکام و بهار قاسمی بازیگران اصلی این فیلم هستند.

بهار قاسمی بازیگر جوان این فیلم در بخشی از این گفت‌وگو، درباره تجربه هم‌بازی شدن با شهاب حسینی گفته است: «به هرحال هرکس دوست دارد در بازیگری با افراد حرفه‌ای هم‌بازی شود. جدا از من مصاحبه‌های زیادی هم خواندم که بازیگران پرشماری گفته بودند که دوست دارند با شهاب حسینی همبازی شوند.

همانطور که گفتم هم‌بازی شدن با خیلی از بازیگران را دوست داشتم ولی حضور شهاب حسینی بیشتر شبیه به یک معجزه بود. او افتخار هنر ایران است و از لحاظ هنری، اخلاقی و شخصیتی همتا ندارد. معتقدم که شهاب حسینی به خاطر دلسوزی و محبت بیش از اندازه‌اش مورد بی‌مهری قرار گرفته است. شاید اگر مثل خیلی‌ها سکوت می‌کرد تا این اندازه مورد قضاوت قرار نمی‌گرفت.

زندگی بهار قاسمیفیلم سینمایی طلاخون

جدا از این بازی کردن مقابل ایشان خیلی سخت و پر از استرس بود. چرا که ما بیشتر سکانس‌هایمان دونفره بود. این را با وجود ۵۰ شاهد می‌گویم که از زمان حضور آقای حسینی سر فیلم‌برداری تمامی سکانس‌ها از ابتدا تا آخر کار نهایتا با دو برداشت انجام میشد. ایشان خیلی برایم وقت گذاشتند و کلی انرژی و انگیزه به من ‌دادند.»

گفتگویی متفاوت با بازیگر طلا خون

«طلاخون» اولین کار بلند وحرفه‌ای شما با ابراهیم شیبانی است. چه شد که در این کار بازی کردید؟

تقریبا هفت هشت سالی می‌شود که وارد این فضا شده‌ام. آشنایی من با آقای شیبانی از جایی آغاز شد که من به آموزشگاهی برای تست سریال «آبان» رفتم. البته این کار هرگز ساخته نشد اما موجب آشنایی من با ایشان شد.

آقای شیبانی در ابتدا برای «طلاخون» بازیگران مطرح و شناخته شده‌ای را در نظر داشتند اما یک روز به من گفتند نظرت چیست که این نقش را تو بازی کنی. ایشان گفت می‌خواهم کسی را برای این نقش بیاورم که چهره‌اش شناخته شده نباشد.

زندگی بهار قاسمیبهار قاسمی و زری خوش کلام

وقتی این را شنیدم بسیار خوشحال شدم. از همان روز تمام وجودم را برای شناخت این شخصیت گذاشتم. منتها کمی ترسناک بود چرا که شخصیت پیچیده‌ای را باید بازی می‌کردم.

اما سعی کردم حالات درونی این شخص را متوجه شوم و هم کنش‌های بیرونی آن را انجام دهم. نزدیک به یکسال و نیم طول کشید چرا که چندین بار فیلمنامه بازنویسی شد. در ابتدا فیلم از نگاه زن بود اما حالا با نگاه بچه فیلم را دنبال می‌کنیم.

ناهید نمایانگر زنی سخت‌کوش است که روی مرز باریکی از شخصیت مثبت و منفی حرکت می‌کند و در نهایت باطن واقعی خودش را به بیننده نشان می‌دهد. بازی کردن چنین شخصیتِ دووجهی کار بسیار دشواری است اما آنطور که مشخص است شما از عهده‌ی آن برآمدید.

کمی درباره‌ی این نقش بگویید، آیا از روانشناس برای رسیدن به این نقش کمک گرفتید؟

دقیقا همینطور بود. دکتر صفاری‌نیا مشاور ما در «طلاخون» بودند. ایشان برای من توضیح دادند که این شخصیت مهین قدیری اختلال مرزی دارد. نشانه‌های این بیماری به دوران کودکی برمی‌گردد.

فیلمنمایی از فیلم طلاخون

زندگی بهار قاسمی بازیگر جوان سینما

وقتی که کودک احساس طرد شدگی و سرخوردگی از سمت والدین می‌کند این حس‌ها در او شکل می‌گیرد وعواقب این‌ها در بزرگسالی باعث صدمه به خودش و جامعه می‌شود.

دقیقا برای شخصیت فیلم ناهید هم همین اتفاقات افتاده است. انتخاب اسم‌ مستعار، بی‌ثباتی، خودکشی، رفتارهای هیجانی خطرناک و تنش‌زا و… تمام این‌ها را در سکانس‌های مختلفی از فیلم می‌بینیم. همه‌ی این‌ها نشانه‌هایی است که در «طلاخون» دانه دانه کاشته شده است.

در کار صحنه‌هایی بوده که با آن راحت نباشید و شما را خیلی اذیت کند؟

یکسری کاراکترها چه بخواهی چه نخواهی تو را درگیر خودشان می‌کنند. مخصوصا نقش ناهید که براساس یک شخصیت واقعی بود. هنوز هم بعد از گذشت دو سال و نیم گاهی یاد این شخصیت می‌افتم و این مرا آزار می‌دهد.

فیلمبهار قاسمی با حسام منظور و ترنم کرمانیان در اکران طلاخون

در فیلم یک دختر کوچک دوست داشتنی به نام همتا داشتیم که دچار معلولیت بود. بخش ناراحت کننده‌ی قضیه این بود که هم این کودک و هم فرزند مهین قدیری هردو سالم به دنیا آمده بودند اما در اثر یک اشتباه دارویی این اتفاق برایشان پیش آمده بود.‌ این موضوع هم خیلی من را اذیت می‌کرد.

آیا بخش‌هایی از فیلم «طلاخون» سانسور یا دچار ممیزی شده است؟

آقای شیبانی در ساختار کار از عنصر غافلگیری استفاده کرده‌اند. بخش‌هایی از فیلم که نشان می‌داد این شخص قاتل است حذف شده اما نمی‌دانم به این دلیل بوده که داستان از ابتدا رو نشود یا این‌که مشکل دیگری بوده است.

در روند رسیدن به نقش مهین قدیری چه کردید؟ آیا دیدن فیلم‌های به جا مانده از او به شما و ایفای این نقش کمکی کرد؟

مصاحبه خوانی با ناهید در فیلم طلاخون

معتقدم بازیگر باید تکنیک داشته باشد اما شناخت موقعیت آن کاراکتر هم خیلی مهم است. به یاد دارم که چندین بار ناصرخسرو رفتم تا ببینم این فرد با چه اشخاصی سر و کله می‌زده، یا طلاهایم را چندین بار بدونه فاکتور برای فروش بردم به این دلیل که اندکی از حس آن زن را درک کنم. در روند رسیدن به نقش، مستندی از مهین قدیری را دیدم‌ که برایم بسیارعجیب بود.

وقتی کسی کاری را چندین بار انجام می‌دهد انگار قبحش می‌ریزد. در هنگام بازجویی‌ها او خیلی راحت صحبت می‌کند. من خودم این بازی را در سکانس بازسازی صحنه‌ی قتل در فیلم آورده‌ام.

بازیگرعکس های بهار قاسمی

برای عده‌ای جالب بود که چرا انقدر خونسرد بازی می‌کنم. در جواب گفتم که باید مستند مهین قدیری را ببینند. شبیه‌ترین جایی که خودم را به مهین قدیری دیدم همان سکانس بود.

جالب است جایی در بازجویی از او پرسیدند که شب راحت خوابیدی؟ و او در جواب می‌گوید: راحت. و جاهایی با بازجوها شوخی می‌کند. عده‌ای فکر می‌کنند باید بازجویی‌های اگزجره یا عجیب و غریبی در فیلم باشد اما من چون ما به ازای بیرونی آن را داشتم سعی کردم از همان الگوبرداری کنم.

در سینمای ایران اکثر فیلمنامه‌ها و شخصیت‌هایی که نوشته می‌شوند زن‌های منفعل و قربانی را نشان می‌دهند. در «طلاخون» به رغم اینکه ناهید قربانی است اما کنش‌هایی هرچند بد را از او می‌بینیم.

دقیقا همینطور است. در سینمای ایران بیشتر به زن‌های تحقیر شده و منفعل می‌پردازیم‌. ناهید زن منفعلی نیست‌. درست است که شخصیتی منفی دارد اما در مقابل شرایط بد واکنش نشان می‌دهد و خودش ظالم است‌.

زندگی بهار قاسمی بازیگر سینمای ایران

به ناهید فیلم «طلاخون» هم تجاوز شده است. برای ایفای نقش بهتر حتما بارها به این موضوع فکر کرده‌اید تا آن حس را در خودتان بیدار کنید. به همین خاطر بد نیست که کمی هم در خصوص جنبش می‌تو صحبت کنیم. نگاه شما به این قضیه و جنبش چیست؟

از آنجایی که فرد شناخته شده‌ای نیستم جزو امضاکننده‌های این بیانیه نبودم اما قلبا با این‌ جنبش همراهم. می‌دانم که ممکن است نگاه مردم به سینما بد شود اما اهمیتی ندارد چرا که ما منتظر نتیجه‌ی نهایی آن هستیم. به هرحال این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت. این واکنش‌ها ممکن است موجب جلوگیری از خیلی آسیب‌ها شود.

سریالبهار قاسمی و داریوش ارجمند

در حال حاضر مشغول چه کارها و فعالیت‌هایی هستید؟

درحال حاضر سر سریال ۲۴ قسمتی «خونسرد» کار آقای امیرحسین ترابی هستم و نقش یک دختر وکیل را دارم که همسر آقای امیر آقایی است. به غیر از آن روی فیلمنامه‌ای به اتفاق خانم‌ تاجیک و فراهانی هم کار می‌کنیم. یک فیلم سینمایی هم نوشته‌ام که در حال بازنویسی آن هستم.

با این اوصاف دغدغه‌ی اصلی شما نوشتن است یا بازیگری؟

دغدغه‌ی اصلی‌ من بازیگری است. اگر می‌ نویسم هم در جهت این است که خودم بتوانم بازی کنم.

در آخر دوست دارم این را بگویم که فیلم زمانی کار خودش را انجام می‌ دهد که بتواند حتی شده روی یک نفر تاثیر بگذارد. در فیلم دیالوگی است که می‌ گوید یا فرزندی را به دنیا نیاورید یا اگر به دنیا آوردید به او محبت کنید.

بازیگربهار قاسمی

همه‌ی خانم‌های جوانی که قرار است در آینده مادر شوند باید حواسشان باشد که تربیت یک نسل به عهده آن‌ هاست. این وظیفه کوچکی نیست. لطفا فرزندانمان را با عشق و اعتماد به نفس بزرگ کنیم تا در بزرگسالی درگیر مسائل مختلف نشوند.

ایسنا , خبر انلاین

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس