زندگی سعید روستایی ، کارگردان فیلم برادران لیلا ؛ فیلمساز خوش آتیه سینمای ایران

اشتراک:
زندگی سعید روستایی ، کارگردان فیلم برادران لیلا ؛ فیلمساز خوش آتیه سینمای ایران چهره ها
سعید روستایی کارگردان فیلم های ابد و یک روز و متری شیش و نیم برای نمایش تازه ترین اثر خود یعنی برادران لیلا همراه با بازیگرانش در جشنواره کن حضور دارد.

فیلمساز جوان و مطرح کشورمان به همراه عوامل فیلم جدیدش یعنی برادران لیلا در جشنواره کن حضور یافته و فیلمش مورد توجه قرار گرفته است. وی که کارنامه درخشانی دارد هنوز ازدواج نکرده و مجرد می باشد. در ادامه جزئیات بیشتر درباره زندگی سعید روستایی را در پرشین وی مشاهده کنید.

زندگی سعید روستایی

سعید روستایی متولد ۱۳۶۸ در تهران است. او کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس و دارای کارشناسی سینما از دانشگاه سوره است. روستایی برای ساخت فیلم ابد و یک روز که اولین فیلمش بود، مورد توجه عموم و منتقدین قرار گرفت.

نخستین کار بلند روستایی فیلم ابد و یک روز بود که مورد توجه رسانه‌ها و منتقدین قرار گرفت و برای آن در سال ۱۳۹۴ و در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و فیلمنامه را دریافت کرد.

زندگی سعید روستاییسعید روستایی

متری شش و نیم که به عنوان دومین فیلم بلند سعید روستایی شناخته می‌ شود، در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از دیدگاه تماشاگران شد. این فیلم دومین همکاری سعید روستایی با نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار و پیمان معادی بود.

گفتنی است این کارگردان ۳۲ ساله پیش از این با فیلم پلیسی و جذابش «متری شیش و نیم» سروصدا کرده و اکنون «برادران لیلا» را به کن آورده است، درامی درباره خانواده‌ای که برای گذران زندگی در اقتصاد فلج شده و تحریم‌ شده ایران تلاش می‌ کنند.

روستایی که خودش از یکی از محله های کارگری تهران است پیش از این در مصاحبه با یکی از روزنامه‌ های ایرانی عنوان کرده بود: من نسبت به طبقه ای که در آن زندگی می کنم تعهد اجتماعی دارم… هیچ چیز در فیلم های من نمادین نیست.

زندگی سعید روستاییسعید روستایی و هومن بهمنش

ابد و یک روز اولین فیلم بلند سعید روستایی

ابد و یک روز فیلمی به کارگردانی و نویسندگی سعید روستایی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان محصول سال ۱۳۹۴ است. این فیلم محصول کشور ایران، به سبک اجتماعی (درام) و به زبان فارسی است.

او برای ساخت فیلم ابد و یک روز که نخستین کار او بود، موردتوجه رسانه‌ها و منتقدین قرار گرفت، همچنین با اولین فیلم خود توانست تمامی جوایز کارگردانی و فیلم‌نامه را از کلیه جشنواره‌های معتبر داخلی کسب کند که این تعداد جوایز برای یک کارگردان در تاریخ سینمای ایران بی‌سابقه است و یک رکورد محسوب می‌شود.

فیلم توانست ۹ سیمرغ بلورین (۷ سیمرغ در بخش اصلی و ۲ سیمرغ بهترین فیلم و بهترین کارگردانی در بخش نگاه نو) سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر را به دست آورد.

زندگی سعید روستاییفیلم سینمایی ابد و یک روز

این فیلم روایتگر خانواده‌ای است که درگیر مشکلات مختلفی همچون اعتیاد، فقر، بیکاری و مشکلات خانوادگی هستند. از همه مهم‌تر، روابط عاطفی میان اعضای خانواده است. به دنبال رهایی از این مشکلات، داستان‌هایی در حین تدارک دیدن مراسم عروسیِ «سمیه» شکل می‌گیرد که منجر به اتفاقات و تغییراتی در رابطه افراد خانواده می‌شود.

بازیگران فیلم پیمان معادی (مرتضی)، نوید محمدزاده (محسن)، پری‌ناز ایزدیار (سمیه)، شبنم مقدمی (اعظم)، ریما رامین‌فر (شهناز)، شیرین یزدان‌بخش (مادر)، معصومه رحمانی (لیلا)، مهدی قربانی (نوید)، بودند.

زندگی سعید روستاییپشت صحنه فیلم متری شیش و نیم

زندگی سعید روستایی کارگردان متری شیش و نیم

متری شیش و نیم فیلمی به نویسندگی و کارگردانی سعید روستایی و دومین فیلم وی و تهیه‌کنندگی سید جمال ساداتیان و محصول سال ۱۳۹۷ ایران است.

فیلم نخستین بار در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به روی پرده رفت و موفق شد برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شود. بعد از ابد و یک روز، این فیلم دومین همکاری سعید روستایی با نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار و پیمان معادی است.

نام فیلم برگرفته از خاطره ناصر خاکزاد، متهم پرونده مواد مخدر است که در بخشی از سکانس دادگاه روایت می‌کند که کفن برادرش را متری شش و نیم خریدند.

داستان درباره چند تن از مأمورین پلیس مبارزه با مواد مخدر به سردستگی صمد (پیمان معادی) به دنبال فروشنده بزرگ شیشه در تهران به اسم ناصر خاکزاد (نوید محمدزاده) هستند.

زندگی سعید روستاییسعید روستایی

بازیگران فیلم پیمان معادی (صمد)، نوید محمدزاده (ناصر خاکزاد)، فرهاد اصلانی (قاضی)، پریناز ایزدیار (دوست‌دختر ناصر)، هومن کیایی (حمید)، مرجان قمری (زن رضا مرادی) تشکیل می‌دهند.

متری شیش و نیم برای نخستین بار، روز جمعه ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و از چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ نیز در سراسر کشور به‌صورت گسترده اکران شد. متری شیش و نیم با وجود اکران عمومی در سینماهای ایران، در اولین حضور بین‌المللی خود، در بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز پذیرفته شد.

حواشی صحبت‌ های روستایی درباره دستیاران کارگردان

زندگی سعید روستایی در جریان یک کارگاه آموزشی فیلم که با حضور افرادی همچون شهرام مکری، مهدی جعفری، کاوه سجادی حسینی و مجید برزگر برگزار شده بود به انتقاد از «دستیاران کارگردان» در سینما پرداخت و رو به شهرام مکری گفت «زمانی شما گفته بودید که دستیاری نکرده‌ اید و این برای من الگو شد و به همین دلیل من دستیار نشدم، چون دستیار تفکر ندارد و ته هنر دستیار بستن خیابان است و از یک دستیار، کارگردان خوب درنمی‌آید.»

فیلم فیلم سینمایی برادران لیلا

این صحبت‌ های او با انتقاد شدید کارگردانان سینما و دستیاران کارگردان مواجه شد. به‌ عنوان نمونه مازیار میری در یادداشتی به نقد سخنان روستایی پرداخت و او را فردی تازه‌وارد خواند که به دنبال دیده شدن هست.

او هم چنین از تمام دستیاران کارگردان سینما عذرخواهی به عمل آورد. همچنین هیئت‌ مدیره انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینما بیانیه‌ ای در نقد سخنان او منتشر کرد.

جشنواره فیلم کنسعید روستایی و بازیگران برادران لیلا در کن

زندگی سعید روستایی کارگردان برادران لیلا

فرش قرمز جشنواره “کن” برای “برادران لیلا”

اولین نمایش فیلم  «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن با برگزاری مراسم فرش قرمز آغاز شد.

به گزارش ایسنا، مراسم فرش قرمز فیلم «برادران لیلا» در بخش اصلی جشنواره کن با حضور سعید روستایی نویسنده و کارگردان در کنار بازیگران این فیلم همچون سعید پورصمیمی، نوید محمدزاده، ترانه علیدوستی، پیمان معادی و همچنین هومن بهمنش (فیلمبردار) و بهرام دهقانی (تدوینگر) عصر ۴ خرداد ماه برگزار شد.

سعید روستایی در مصاحبه کوتاهی عنوان کرد که بسیار خوشحالم که در مهمترین جشنواره جهان حضور دارم و امیدوارم واکنش‌های خوبی به فیلمم بگیریم.

او درباره اهمیت نمایش فیلم «برادران لیلا» در جشنواره فیلم کن که به موضوع زنان می‌پردازد، گفت: اهمیت آن از این جهت است که این موضوع به اندازه‌ای که باید در اینجا، مورد توجه قرار می‌ گیرد.

فیلمفیلم سینمایی برادران لیلا

این کارگردان همچنین درباره موفقیت فیلم «متری شیش و نیم» در فرانسه (ساخته قبلی کارگردان) هم گفت: حس بسیار خوبی است، چرا که اگر «متری شیش و نیم» در فرانسه نمایش داده نمی‌شد و راه را باز نمی‌کرد شاید فیلم جدیدمان امسال در کن نبود. به طور کلی قرابتی با مردم فرانسه احساس می‌کنیم و این خیلی خوب است که این قرابت در مسائل فرهنگی بیشتر هم است.

هومن بهمنش مدیریت فیلمبرداری ساخته جدید روستایی را بر عهده دارد و تدوین این فیلم را نیز بهرام دهقانی انجام داده است. موسیقی فیلم ساخته پیمان یزدانیان است و ایرج شهزادی و رشید دانشمند به عنوان صدابردار و محسن نصراللهی هم به عنوان طراح صحنه با این پروژه همکاری داشته‌ اند.

جشنواره کنسعید روستایی و نوید محمدزاده

اولین صحبت های سعید روستایی در جشنواره کن

سعید روستایی کارگردان «برادران لیلا» در فستیوال کن: جشنواره کن کمک می‌کند موضوع به اندازه اهمیتش دیده شود

«برادران لیلا» ساخته سعید روستایی یکی از ۲۱ فیلم بخش رقابتی جشنواره کن امسال است که برای کسب جایزه نخل طلای بهترین فیلم و دیگر جوایز بخش مسابقه بین‌ الملل رقابت خواهد کرد.

ساخته دو ساعت و چهل و پنج دقیقه‌ای روستایی که از طولانی‌ترین فیلم‌های امسال جشنواره کن است، روز ۲۶ می (۵ خرداد) از ساعت ۱۴:۱۵ در سالن آنیس واردا، ۲۷ می (۶ خرداد) از ساعت ۱۷:۳۰ در سالن آئورا و روز ۲۸ می (۷خرداد) از ساعت ۱۵ پنجمین و آخرین نمایش خود را در سالن آیمکس جشنواره تجربه می‌کند.

ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، سعید پورصمیمی، فرهاد اصلانی، پیمان معادی، محمد علیمحمدی، نیره محمدی و مهدی حسینی‌نیا بازیگران این فیلم هستند و کمپانی فرانسوی «Wild Bunch» نیز بخش بین‌المللی این فیلم بر بر عهده دارد.

داستان و بازیگران فیلم برادران لیلا

در ادامه جزئیات زندگی سعید روستایی و در خلاصه داستان منتشر شده از فیلم «برادران لیلا» آمده است: لیلا در ۴۰ سالگی تمام زندگی خود را صرف مراقبت از پدر و مادر و چهار برادرش کرده است. در کشوری که درگیر تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی است، خانواده دائماً با هم بحث می‌کنند و زیر بار بدهی‌ خُرد می‌شوند.لیلا در حالی که برادرانش در تلاش برای گذراندن زندگی خود هستند، نقشه‌ ای می‌ کشد تا با راه اندازی یک تجارت خانوادگی آنها را از فقر نجات دهد.

بازیگرانسعید روستایی با نوید محمدزاده و هومن بهمنش

در حالی که آنها به شدت به حمایت مالی نیاز دارند، لیلا متوجه می شود که پدرشان اسماعیل، مخفیانه یک میراث خانوادگی را پنهان کرده است. او این میراث را به عنوان یک پیشنهاد برای تبدیل شدن به پدرسالار جدید قبیله، بالاترین افتخار در سنت ایرانی، نگه داشته است.

این اتفاق باعث هرج و مرج در خانواده‌ ای می‌ شود که از پیش نیز شکننده بود. با بدتر شدن وضعیت سلامتی پدر، اقدامات هر یک از اعضای خانواده به تدریج خانواده را یک قدم به سمت انفجار نزدیک می‌ کند.

ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، سعید پورصمیمی، فرهاد اصلانی، پیمان معادی و محمد علی محمدی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

همشهری انلاین , ایسنا , مستقل انلاین , ایرنا , دنیای تصویر

گردآوری:

دکتر طاهری

اخبار مرتبط:
روف گاردن های رویاییجراحی بواسیر ، سرپایی
فیلم پرشین وی
چکاد بام