چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

داده تلفن همراه چیست؟

اشتراک:
داده تلفن همراه کامپیوتر و موبایل
داده های تلفن همراه تلفن شما را به صورت بی سیم به اینترنت متصل می کند. هر زمان که از اینترنت در تلفن خود استفاده می کنید و به وای فای متصل نیستید، از داده تلفن همراه استفاده می کنید.

داده تلفن همراه چیست؟ داده تلفن همراه چگونه کار می کند؟ و چه مقدار داده نیاز دارید؟ برای پاسخ تمام این سوالات ادامه مطلب را در پرشین وی ببینید:

داده تلفن همراه چیست و چه هزینه ای دارد؟

داده تلفن همراه، که گاهی اوقات به عنوان داده سلولی یا mobile data هم نامیده می شود، اتصال اینترنتی است که به صورت بی سیم در دستگاه های تلفن همراه شما ارائه می شود.

اگر از اینترنت در تلفن خود استفاده می کنید و به Wi-Fi متصل نیست، از دیتای گوشی همراه استفاده می کنید.

تمام اطلاعات از طریق اتصال بی سیم ۳G، ۴G یا حتی ۵G توسط گوشی هوشمند شما ارسال و دریافت می شود.

داده های تلفن همراه بر حسب حجم و به صورت مگابایت (MB) و گیگابایت (GB) اندازه گیری می شود. ۱۰۰۰ مگابایت در ۱ گیگابایت داده وجود دارد و اکثر قراردادهای تلفن حداقل ۱ گیگابایت را ارائه می دهند.

هزینه داده تلفن همراه شما می‌تواند بخشی از قرارداد سیم‌کارت، پرداخت در صورت تمایل یا پرداخت ماهانه تلفن هوشمند شما باشد. داده‌ها در طرحی که انتخاب می‌کنید به شما تخصیص داده می‌شود، اما اگر از این حد تجاوز کنید، با هزینه‌های اضافی مواجه خواهید شد.

دیتای موبایل

تفاوت بین Wi-Fi و دیتای موبایل چیست؟

هردو، هم Wi-Fi و هم داده های تلفن همراه به شما امکان می دهند در اینترنت بگردید، رسانه ها را پخش کنید، ایمیل ارسال کنید و تماس های ویدیویی با تلفن خود داشته باشید.

تفاوت اصلی این است که تلفن‌های شما هنگام اتصال به Wi-Fi سیگنال را از یک روتر بی‌سیم دریافت می‌کنند. شما با ارائه دهنده وای فای خود قراردادی خواهید داشت که به طور جداگانه پرداخت می شود و اگر در محدوده روتر باشید به وای فای متصل خواهید شد.

وقتی از دیتای تلفن همراه استفاده می کنید، از اتصال بی سیم ۳G، ۴G یا ۵G استفاده می کنید. مبلغی که برای استفاده از این داده دریافت می کنید بسته به طرح داده تلفن همراهی که با ارائه دهنده شبکه تلفن خود دارید متفاوت است.

مزیت استفاده از داده های تلفن همراه این است که می توانید در هر مکان و هر زمان به اینترنت دسترسی داشته باشید.

تفاوت وای فای و دیتای موبایل

چه چیزهایی از دیتا موبایل استفاده می کند؟

هر چیزی که از اینترنت برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می کند از اده تلفن همراه استفاده می کند.

این احتمال وجود دارد که برنامه های مورد علاقه شما چه رسانه های اجتماعی، چه بازی ها یا برنامه های پخش جریانی از داده ها (MB و GB) استفاده کنند، اما مقدار آنها می تواند بسیار متفاوت باشد.

به عنوان مثال، برنامه های رسانه های اجتماعی حدود ۵۰ مگابایت داده در ساعت استفاده می کنند در حالی که برنامه های بازی می توانند تا ۳۰۰ مگابایت در ساعت استفاده کنند.

فعال و غیر فعال کردن داده تلفن همراه 

روشن یا خاموش نگه داشتن داده تلفن همراه به قرارداد تلفن و میزان و حجم مجاز استفاده از داده بستگی دارد.

اگر داده‌های تلفن همراه خود را روشن بگذارید، برخی از برنامه‌های کاربردی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند ممکن است به مصرف مقدار مجاز داده‌های شما ادامه دهند، حتی اگر فعالانه از آنها استفاده نکنید.

با این حال، اگر قرارداد تلفن شما مقدار داده‌ای را که می‌توانید در هر ماه استفاده کنید محدود می‌کند، ممکن است مواقعی بخواهید آن را خاموش کنید.

برای خاموش کردن دیتای تلفن همراه مراحل زیر را انجام دهید :

۱٫ تنظیمات را انتخاب کنید

۲٫ روی Connections ضربه بزنید

۳٫ Data usage را انتخاب کنید

۴٫ Mobile data را انتخاب کنید

روشن کردن دیتای تلفن همراه

چه مقدار حجم دیتای تلفن همراه نیاز دارم؟

میزان مصرف داده تلفن همراه برای دارندگان گوشی های هوشمند به طور متوسط ​​حدود ۲ تا ۵ گیگابایت در ماه است. از آنجایی که مقدار داده مورد نیاز برای برنامه ها و فعالیت های مختلف بسیار متفاوت است، میزان داده مورد نیاز شما به میزان زیادی به میزان استفاده از تلفن شما بستگی دارد.

نحوه کاهش مصرف حجم داده گوشی 

ساده ترین راه برای کاهش مصرف دیتای موبایل خود اتصال به وای فای است. هر گونه فعالیت اینترنتی در حین اتصال به وای فای به عنوان داده تلفن همراه حساب نمی شود و ارائه دهنده شبکه شما هزینه ای برای آن دریافت نمی کند.

– اگر قصد دارید یک سفر طولانی داشته باشید، برای مثال، دانلود یک بازی یا فیلم جدید موبایل برای سرگرم کردن شما قبل از رفتن به سفر از طریق به وای فای دانلود کنید و آنها را ذخیره کنید تا از دیتای موبایل استفاده نکنید.

– تنظیماتی وجود دارد که می توانید در تلفن خود فعال کنید تا مطمئن شوید که دانلودهای عظیم در پس زمینه با استفاده از داده های تلفن همراه انجام نمی شود.

– استفاده از داده‌های تلفن همراه را برای برنامه‌های خاص غیرفعال کنید.

– به تلفن خود بگویید که به‌روزرسانی‌های بزرگ یا اطلاعات پشتیبان را دانلود نکند، مگر اینکه به وای فای متصل باشید.

استفاده از داده گوشی

دلایل غیرفعال شدن داده تلفن همراه

۱٫ مشکلات اتصال

گاهی اوقات یک نقص اتصال ساده می تواند باعث شود که داده های تلفن همراه شما کار نکند. در این صورت، می توانید به راحتی اتصال دیتای تلفن همراه خود را با خاموش و روشن کردن مجدد آن بازنشانی کنید.

۱٫ با پایین کشیدن بالای صفحه خود، تنظیمات سریع را باز کنید

۲٫ تنظیمات را انتخاب کنید

۳٫ روی Connections ضربه بزنید

۴٫ استفاده از داده را انتخاب کنید

۵٫ Mobile data را انتخاب کنید تا آن را خاموش و دوباره روشن کنید

۲٫ به روز رسانی نرم افزار و راه اندازی مجدد

مطمئن شوید که گوشی شما با جدیدترین نرم افزار به روز شده است و سپس راه اندازی مجدد خوب و قدیمی آن گاهی اوقات تمام چیزی است که لازم است تا همه چیز به خوبی راه اندازی شود.

۳٫ طرح داده خود را بررسی کنید

اگر به حد مجاز حجم داده تلفن همراه خود رسیده باشید، برخی از ارائه دهندگان شبکه شما را از استفاده از داده های بیشتر منع می کنند – در این صورت برای شروع استفاده مجدد از آن باید حجم داده بیشتری را خریداری کنید یا تا تاریخ صورتحساب بعدی خود صبر کنید.

۴٫ حالت هواپیما را روشن و خاموش کنید

حالت هواپیما می تواند یک راه عالی برای انجام یک تنظیم مجدد کوچک در اتصالات اینترنت تلفن شما باشد.

۱٫ تنظیمات سریع را باز کنید

۲٫ تنظیمات برگه

۳٫ Tab Network & Internet

۴٫ برای روشن یا خاموش کردن حالت هواپیما، تب کنید

۵٫ سیم کارت خود را بردارید و دوباره وارد کنید

گاهی اوقات سیم‌کارت‌ها ممکن است کثیف، آسیب ببینند یا حرکت کنند که می‌تواند از اتصال صحیح تلفن شما جلوگیری کند. سیم کارت خود را بردارید و دوباره وارد کنید تا داده تلفن همراهتان دوباره کار کند.

۶٫ تنظیم مجدد کارخانه 

اگر همه چیز موفق نشد، بازنشانی به تنظیمات کارخانه را انجام دهید. توجه داشته باشید که این کار همه چیز را در تلفن شما حذف می کند و فقط باید به عنوان آخرین راه حل استفاده شود.

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس