سوستان تالابی دیدنی که نباید از دست داد

اشتراک:
تالاب سوستان گردشگری
اطلاعاتی جالب درباره تالاب سوستان را در ادامه بخوانید.

کشور ما به دلیل وجود انواع آب و هوا پر از فضاها و مجموعه ای از مکان های بسیار زیبا و با شکوه است. یکی از زیباترین مناطق ایران استان گیلان است. اطلاعاتی راجع به تالاب سوستان استان گیلان را در پرشین وی بخوانید.

تالاب سوستان

این تالاب در زمستون و پاییز پرآب بوده و آب آن نیز شیرینِ، درون و پیرامون تالاب
با نیزار، گیاهان مردابی و درختان سربه فلک کشیده احاطه شده که زیبایی فوق العاده ای بوجود آورده.

جغرافیای تالاب

آبگیر طبیعی سوستان از شمال به روستای کوبیجار، از شرق به روستای کتشال، باغ های چای و تپه ماهورها، از جنوب و غرب نیز به شالیزارهای دشت لاهیجان محدود می شود. این منطقه جاذبه های ژئومورفولوژیکی و ژئوتوریستی دارد به همین دلیل در پائیز پذیرای پرندگان مهاجری چون چنگر و خوتکا می شود. درختانی که در این منطقه یافت می شوند بیشتر از نوع توسکا هستند، البته ماز و بید هم آنجا فراوان دید می شود. نهرهای این تالاب نیز محل رویش نی می باشند.

تالاب سوستانتالاب سوستان

آثار تاریخی مجاور سوستان

آثار تاریخی مهم و زیبایی در نزدیکی تالاب سوستان قرار دارند که از آن جمله می توان به «بقعه میر مظفر »و «عمارت و باغ حاجی امین الدیوان» اشاره کرد. وجود آثار تاریخی گرانبها که نشانگرقدمت و فرهنگ مردم روستای سوستان می باشد درکنار یک طبیعت بی نظیر و روح بخش باعث شده است تا گردشگران زیادی با سلایق متفاوت جذب تالاب سوستان شوند. این روستا در پای کوه های مجاور لاهیجان و نزدیک غکایه و کویجار قرار دارد.

این تالاب به دلیل اقلیم مناسب، آب شیرین، پوشش گیاهی و مواد غذایی، میتونه زیستگاه پرندگان و آبزیان گوناگونی باشه.

تالاب سوستانتالاب سوستان

دسترسی مناسب، محوطه سرسبز و دلنشین، مناظر بکر و وحشی، فضاهای گردشگری جالبی رو پدید آورده که باعث شده این تالاب مورد توجه مسافرین و توریست ها واقع بشه.

خانه های اطراف تالاب سوستان

جنس خانه های اطراف این تالاب از چوب و گل و الیاف طبیعی است. در سقف این خانه ها ساقه های برنج به کار رفته است. این خانه ها بسیار زیبا و تماشایی هستند و هماهنگی خاصی با جلوه گاه آرام تالاب دارند. اما مشکل اساسی این خانه ها پایین بودن مقاومتشان است، به خصوص در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله.

غیر از این خانه های تماشایی و خاص آرامگاه شخصی که برای اولین باربهترین چای ایران را در این منطقه کشت کرد نیز قرار دارد.این شخص که محمد میرزا قاجارقوانلو نام داشت از مردان تحصیلکرده و بلندمرتبه مملکتی در زمان قاجار بود. او وسایل کاشت چای را از هندوستان به ایران آورد و بهترین زمین را برای کشت چای زمین های سوستان تشخیص داد.

وی به دلیل تلاش هایش در امر کشت چای به چایکار شهرت یافت و تپه ای که کشت چای را در آن انجام می داد به تپه چای معروف شد. وی وصیت کرد که بعد از فوت آرامگاهش را نیز در همان منطقه بسازند. بنابراین در بالای تپه چای مشرف به تالاب سوستان می توانید ضمن دیدن آرامگاه محمد میرزا که به کاشف السلطنه هم معروف بود «موزه تاریخ چای» را هم تماشا کنید.

تالاب سوستانتالاب سوستان

تاریخچه ی تالاب

این تالاب حدود صد سال پیش برای آبیاری شالیزارها توسط اهالی منطقه حفاری شد. این تالاب از طریق آب باران و رودی از منطقه کته شال تغذیه می شود.

سیری در ایران ـ ایران هتل

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس