یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

بهترین زمان سفر به ایذه پایتخت زیبا و جذاب زمستانی بختیاری‌ها

اشتراک:
سفر به ایذه گردشگری
کشور ما کشوری بسیار زیبا و با تنوع اب و هوایی است. چهار فصل سال را می توان در کشور تجربه کرد. شهرهای بسیار زیبایی در ایران وجود دارند که هر یک سرزمین یک قوم در ایران اند.

از زیباترین و مشهور ترین شهر های جنوبی کشور می توان به ایذه اشاره کرد. این شهرستان از سال ها پیش وجود داشته است و اثار باستانی ان نشان از قدمت آن دارد. بهترین زمان برای دیدن زیبایی های طبیعی ایذه از اوایل اسفند تا اواخر اردیبهشت است. راهنمایی سفر به ایذه را در پرشین وی ببینید.

سفر به ایذه

ایذه در مسیر بین اصفهان و خوزستان قرار دارد. اگر بخواهید از از اهواز سفر به ایذه را شروع کنید، باید بدانید مسیر اهواز تا ایذه حدود ۱۸۰ کیلومتر است. شهر ایذه از چهار جهت با این مناطق همسایه است:

از شمال با لردگان

از جنوب با کهگیلویه و بویراحمد

از غرب با مسجد سلیمان

از شرق با استان چهار محال و بختیاری

زیبایی های شهری در شرق استان خوزستان

ایذه از قدیم تا الان، اسم‌های مختلفی داشته و هنوز هم مردم به اسم‌های متفاوتی از این شهر یاد می‌کنند. ایزج، ایذه و مالمیر یا مال‌امیر، اسم‌هایی هستند که این روزها ممکن است بشنوید؛ اما ایذه در گذشته به نام‌های انزان، آپاپیر یا آجاپیر، الیما، اوجا، ایگه، ایج و اینز شناخته می‌شده.

زیبایی های شهری در شرق استان خوزستانزیبایی های شهری در شرق استان خوزستان

در بیشتر منابع دوره اسلامی، ایذه با نام ایذج نوشته شده. در دوره هخامنشیان هم ایذه با عنوان شهر الیما یا الیمایی شناخته می‌شد؛ این شهر بازمانده عیلامیان یا ایلامیان بود، به همین دلیل به آن شهر الیمایی می‌گفتند. ایذه در کتیبه‌های نقش برجسته اشکفت سلمان به نام آپاپیر یا آجاپیر ذکر شده است؛ این کتیبه‌ها مربوط به دوره عیلام است.

آب‌ و هوای ایذه

آب‌وهوای ایذه یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در راهنمای سفر به ایذه به آن اشاره کنم. خوزستان استانی با آب‌وهوایی بسیار گرم شناخته می‌شود؛ اما آب‌وهوای ایذه با تمام شهرستان‌های خوزستان فرق دارد. میانگین بارش سالانه ایذه ۶۴۴ میلی‌متر است؛ به این ترتیب ایذه رتبه اول بارش سالانه را بین مراکز شهرستان‌های خوزستان دارد.

آب‌ و هوای ایذهآب‌ و هوای ایذه

در ۳۷ کیلومتری ایذه یک بهشت بی‌نظیر به نام دشت سوسن ایذه واقع شده است. این منطقه را می‌توان یک مکان دل‌فریب برای فصل بهار دانست. به‌گونه‌ای که سرخی گل‌های شقایق و سبزی علف‌های آن می‌تواند توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب کند. از طرفی دیگر آواز زیبای پرندگان و صدای بی‌نظیر رود کاروان می‌تواند شما را به اعماق خیال ببرد. این تجربه بی‌نظیر همان چیزی است که هرساله در فصل بهار، تعداد بسیار زیادی از گردشگران را به سمت شهرستان ایذه جلب می‌کند.

جاذبه های گردشگری شهر ایذه

ایذه، شهری در استان خوزستان، دارای جاذبه‌های گردشگری متنوع و دیدنی است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جاذبه‌های طبیعی

آبشار شیوند: یکی از زیباترین آبشارهای ایران با آب‌های جاری در فصول بهار و تابستان

تالاب میانگران: تالابی زیبا در جنوب رشته کوه زاگرس

دشت سوسن: منطقه‌ای وسیع با روستاها و دشت‌های سرسبز

کوه‌های منگشت و دوتو: کوه‌های مرتفع و زیبا برای کوهنوردی

جاذبه‌های تاریخی

قلعه تل: قلعه‌ای باستانی بر روی یک زیگورات عیلامی

پل شالو: پلی تاریخی با قدمت چندین هزار ساله در مسیر جاده باستانی دزپارت

نقش برجسته خنگ کمالوند: نقش برجسته‌ای از دوره هخامنشیان

غار اشکفت سلمان یا نیایشگاه تاریشا: غاری طبیعی با آثار تاریخی

محوطه باستانی شمی: محوطه‌ای باستانی از دوره عیلامیان

حکاکی کوباد و حکاکی کول فرح: حکاکی‌های تاریخی

ایذه با داشتن چنین جاذبه‌های متنوع طبیعی و تاریخی، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در استان خوزستان به شمار می‌رود

بهترین فصل سفر به ایذه

بهترین فصل برای سفر به ایذه بهار و اوایل تابستان است.

از اوایل اسفند تا اواخر اردیبهشت ماه بهترین زمان سفر به ایذه است، زیرا آب و هوای معتدل و خنکی دارد و یکی از خنک‌ترین شهرهای خوزستان محسوب می‌شود.

در فصل بهار و اوایل تابستان، آب و هوای ایذه مطلوب و دلپذیر است و می‌توان از طبیعت زیبا و جاذبه‌های گردشگری این شهر باستانی لذت برد.

بنابراین با توجه به اطلاعات ارائه شده در منابع، بهترین زمان برای سفر به ایذه فصل بهار و اوایل تابستان است که آب و هوای مناسبی دارد

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس