سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

سفر نوروزی دلنشین با مرد طبیعت ایران (محمدعلی اینانلو)

اشتراک:
محمد علی اینانل گردشگری
زنده یاد استاد محمد علی اینانلو، روزنامه نگار، مستند ساز و بنیان گذار طبیعتگردی علمی در ایران بود. ایشان موسسه طبیعت را در سال 1376 با انتشار ماهنامه طبیعت با هدف لزوم ترویج فرهنگ طبیعت گردی بنیان نهاد. با ما همراه باشید .

محمد علی اینانل متولد ۲ فروردین ۱۳۲۶ مجری تلویزیون، بازیگر، صداپیشه، کارشناس ورزشی، روزنامه نگار و کارشناس و فیلم ساز طبیعت بود. اینانلو در ۱۲ دی ۱۳۹۴ بر اثر عارضه مغزی درگذشت. او سابقه ۴۰ سال طبیعت گردی در ایران بود.با ما در پرشین وی همراه باشید .

محمد علی اینانل

محمد علی اینانل میگفت سفر یعنی تغییر و آن سفری جذاب تر است که تفاوت های بیشتری با زندگی روزمره ما داشته باشد وما در ایران از این نعمت برخورداریم که در هر گوشه این سرزمین هیجان و لذتی بهیادماندنی را تجربه کنیم از تاریخ و یادمان های آن، فرهنگ و مراسم و رفتارهای اقوام مختلف و طبیعت با شگفتی های بیبدیل و همجواری این شگفتی ها که در جهان بی نظیر است، تنها در ایران ممکن است که با سفری چهار روزه فصل های مختلف را تجربه کنیم.اگرچه توصیه برای سفر، همواره جمعی سفر کردن با یک راهنمای باتجربه و خبره است و نوروز، روزی نو برایتجاربی نو.
از تهران شروع می کنیم و قصد این سفر، مسیری در حاشیه دشت مرکزی کویر است.

محمد علی اینانلکویرگردی

در آغاز سفر یادتان باشد وسیله نقلیه مورد استفاده در سفر حتما قبلا سرویس کامل شود و از مسائل فنی اتومبیل مطمئن شوید.حتی الامکان طوری سفر را برنامه ریزی کنید که دو اتومبیل یعنی دو خانواده با هم سفر کنید.همراه خود بخش هایی از لوازم یدکی را می توانید همراه داشته باشید (مثل تسمه که شخصا می توانیداز عهده تعویض آن برآیید). از ضروری ترین وسایلی که همراه خواهیم داشت، اطلس راه های ایران است.امکانات طول راه را متناسب با همراهان خود تا حدودی همره داشته باشید.(آب، مواد غذایی فاسد نشدنی مثل تنقلات)، گاهی در بعضی از جاده ها به دلیل تراکم اتومبیل ممکن است ساعتی در راه بمانید.

سفر نوروزی کارشناس مطرح محیط زیست

محمدعلی اینانلو ایرانگردی

یک بسته به عنوان کیف بقا همراه داشته باشید که شامل اقلام ذیل است:باند، نوار چسب، قرص مسکن،تهوع و اسهال، داروهای خاص همراهان، وسایلی که بتوان با آن آتش افروخت مثل فندک یا کبریت ضد آب، ابزارعلامت دادن مثل آینه، سوت، ذره بین، وسایل دوخت و دوز، نخ و سوزن، چاقو (ترجیحا چند کاره)، ناخنگیر، صابونیا هر وسیله شوینده دیگر، دانه های چرب (مثل بادام، گردو، فندق، پسته)، خوراکی های شیرین مثل خرما، نان خشک،بیسکوییت، چند حبه قند یا آب نبات، چراغ قوه همراه با باتری اضافه، دفترچه یادداشت کوچک و مداد، چند کیسهفریزر، اسپری زخم، سوختگی و گزش حشرات.

 ایوان طلای حرم مطهر بازار مسقف قم

تعدادی کیسه زباله، داخل ماشین و اضافه زباله را به سطل های مکانیزه و جمع آوری زباله در شهر بسپارید. اگر افراد مسن یا کودک همراه دارید، دارو یا سرگرمی های آنان را با خود بردارید.
در مورد کودکان و نوجوانان بهترین راه این است که نقشه راه و پیدا کردن نقاط دیدنی را به آنها بسپارید قبلا حتما در مورد بازدیدهای مختلف و آنچه در طول جاده ها پیش رو خواهیم داشت مطالعه کنید ودر طول سفر برای همراهان خود همانند یک راهنما توضیح دهید یا حتی قبل از سفر می توانیم توضیحات ودیدنی های هر قسمت از سفر را به عهده یکی از همراهان بگذارید و از آنها بخواهید قبل از شروع سفر در خصوص آن مطالعه و در طول راه ارائه دهند.

کاشانساختمان باغ در زمان صفویه

سفر به دیگر سو

در بین راه برای غذا خوردن حتما به قهوه خانه یا رستوران میان راهی بروید که تجربه بهداشتی بودنیا سلامت مواد غذایی آنها را خود تجربه کرده یا توصیه ای در مورد آن شنیده باشید.باخستگی مداوم رانندگی نکنید، برای آسایش خود و همراهان هر ۲ ساعت، دقایقی ماشین را کناری بزنید وکمی راه بروید، هوایی تازه کنید و دوباره به مسیر ادامه دهید چون سفر تنها رسیدن به یک مقصد نیست،طول راه نیز بخش عمده و قابل توجه سفر است. به دلیل ناپایداری هوای بهار، لباس مناسب و کافی همراه داشته باشید.

روز اول سفر از اتوبان قم آغاز می شوددر این مسیر می توانید سری بزنید به مقبره امام راحل، کمی جلوتر دست راست جاده بعد از طی ۳۵کیلومتر برج مراقبت فرودگاه امام خمینی را می بینید.
کم کم در کنار جاده گیاهان کویری مثل گز و تاغ نمایان می شود.در بین راه مجموعه های استراحتی بسیار مدرنی ساخته شده که می توانید استراحتی در آنها داشته باشید.در ۲۵ کیلومتری شهر قم دست چپ دریاچه نمک حوض سلطان یا دریاچه شاهی قرار دارد.این دریاچه نمکزار وسیعی است که در فصل های پرباران به صورت باتلاقی و در فصول گرم، نمکزار وسیعی است با چند ضلعی های زیبایی که نمک ها بر اثر تابش خورشید می آفرینند.

دیار  –  همشهری آنلاین

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده