عکس خانوادگی آیت الله طالقانی در کنار همسرش

تاریخ نشر :پنج‌شنبه 29 سپتامبر 2022 اشتراک:
عکس خانوادگی آیت الله طالقانی اخبار گوناگون
در این مطلب عکس خانوادگی آیت الله طالقانی را در کنار همسرش مشاهده می کنید که به مناسبت سالگرد درگذشت او منتشر شده است

آیت الله طالقانی یکی از روحانیون انقلابی و دلسوز مردم بود که در زمان نهصت ملی شدن نفت با دکتر مصدق همراه شد. او همچنین از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران بود. امروز در پرشین وی می خواهیم عکس خانوادگی آیت الله طالقانی را برای شما قرار دهیم

عکس خانوادگی آیت الله طالقانی

تصویری دیده نشده از آیت الله طالقانی در کنار همسر و برخی اعضای خانواده اش را منتشر کرد.

آیت الله سید محمود طالقانی، در نخستین ساعات سحرگاه نوزدهم شهریور سال ۱۳۵۸ پس از سال ها تلاش خستگی ناپذیر، فعالیت سیاسی و مبارزه با رژیم پهلوی، بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت.

به مناسبت سالگرد درگذشت او، تصویری از آیت الله طالقانی در کنار همسر و برخی اعضای خانواده را مشاهده می کنید.

عکس خانوادگی آیت الله طالقانیعکس خانوادگی آیت الله طالقانی و همسرش

درباره محمود طالقانی بیشتر بدانید

محمود طالقانی در دوران نهضت ملی شدن نفت به همراه سید رضا زنجانی به حمایت از محمد مصدق برخاست و پس از کودتای ۲۸ مرداد (سقوط دولت مصدق) به همراه جمع کثیری از طرفداران مصدق به نهضت مقاومت ملّی پیوست.

پس از توقف فعالیت‌های نهضت مقاومت ملّی، طالقانی در شروع مجدد فعالیت‌های جبههٔ ملی ایران به رهبری اللهیار صالح فعالیت کرد و به شورای مرکزی جبههٔ ملی ایران راه یافت. طالقانی در کنگرهٔ جبههٔ ملی در سال ۱۳۴۰ به عنوان هیئت مؤسس شرکت کرده و از سوی شرکت کنندگان در کنگره به عضویت شورای مرکزی انتخاب شد. محمود طالقانی، مهدی بازرگان و یدالله سحابی در سال ۱۳۴۰، حزب نهضت آزادی ایران را بر اساس عقاید ملی-مذهبی تشکیل دادند.

عکس خانوادگی آیت الله طالقانیآیت الله طالقانی

محمود طالقانی چند بار به علت فعالیت‌های سیاسی، توسط حکومت پهلوی به زندان رفت و یک بار نیز تبعید شد. وی در تشکیل سازمان مجاهدین خلق ایران نقش بسیار مؤثری داشت و با بنیان‌گذاران آن سازمان به ویژه محمد حنیف‌نژاد بسیار نزدیک و هم‌فکر بود.

روحانی مبارزروحانی مبارز

اما با کسانی که تحت عنوان سازمان پیکار در سال ۱۳۵۴ از سازمان مجاهدین منشعب شدند، سخت مخالفت کرد. طالقانی از رهبران انقلاب ۱۳۵۷ ایران بود و پس از ترور مرتضی مطهری، ریاست شورای انقلاب را بر عهده گرفت. طالقانی در اواخر عمرش از طرف روح‌الله خمینی به عنوان امام جمعه تهران معرفی شد. پس از آن نیز وارد مجلس خبرگان قانون اساسی شد و یک ماه بعد به طرز مشکوکی درگذشت

اینستاگرام و ویکی پدیا

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس