شنبه, ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱

غذاهای لاکچری آشپزخانه سلطنتی کاخ نیاوران دهه ۵۰

تاریخ نشر :پنج‌شنبه 08 دسامبر 2022 اشتراک:
آشپزخانه کاخ نیاوران اخبار گوناگون
در این مطلب تصاویری از آشپزخانه کاخ نیاوران را مشاهده می کنید که منوی لاکچری و لذیذی داشته است

کاخ نیاوران محل اقامت محمدرضا شاه پهلوی در تابستان بود. مکانی بسیار زیبا و چشم نواز در شمال تهران. امروز در پرشین وی می خواهیم تصاویری از آشپزخانه کاخ نیاوران و منوی غذای آن را برای شما قرار دهیم

تجهیزات آشپزخانه کاخ نیاوران

تجهیزات مدرن آشپزخانه‌ سلطنتی سعدآباد در دهه ۵۰ آشپزخانه‌ای که موزه‌ شد

بدون شک تجهیزات مدرن آشپزخانه‌ سلطنتی سعدآباد بسیار دیدنی هستند. این آشپزخانه بعد از انقلاب اسلامی تبدیل به موزه شده است. این موزه در کنار رودخانه دربند در محوطه کاخ سعدآباد قرار دارد. در سال ۵۴ یک شرکت آلمانی با مجهز کردن این آشپزخانه به لوازم و تاسیسات مختلف که پیش از این با ابزار سنتی و قدیمی‌تر مشغول به فعالیت بوده، تبدیل به یک آشپزخانه مدرن می‌شود.

بعد از این نوسازی تجهیزات برقی مدرنی همانند گریل، فر برقی، سرخ کن، پیتزاپز، سیب زمینی پوست کن و … در آن جای می‌گیرد. در حالی که پیش از آن از اجاق‌های چدنی گازوئیلی و سپس گازی استفاده می‌شد.

آشپزخانه کاخ نیاورانعکس آشپزخانه کاخ نیاوران

در این آشپزخانه اتاق‌هایی ویژه سردخانه هم تعبیه شده بود و در زیر زمین موزه که بازدید از آن امکانپذیر نیست محل شست و شوی دیگ‌ها و انبار ظروف قرار داشت.

آشپزخانه کاخ نیاورانمنوی آشپزخانه کاخ سعدآباد

علی کبیری سرآشپز این آشپزخانه و همچنین آشپزخانه کاخ نیاوران بود که با دستیارانش مسئولیت آشپزخانه را برعهده داشت. علی افشار هم آشپز دوم و جانشین کبیری محسوب می‌شد.

در زیر هم منوی غذای کاخ نیاوران را در سال ۴۶ می‌بینید.

 

منوی غذای 50سال پیشمنوی غذای ۵۰سال پیش

مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران

مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران با عمارت‌های زیبا و چشمگیر، مکانی جذاب و گیرا برای گذراندن یک روز کامل تفریحی و یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تهران است. عمارت‌هایی با سبک‌های مختلف معماری و بسیار فتوژنیک که هر گردشگری را وادار به عکاسی می‌کند و گذر زمان برای بازدید کنندگان خود نا ملموس می‌شود. با علی بابا همراه باشید تا با شناخت کامل به بازدید کاخ نیاوران بروید.

محل اقامت شاهمحل اقامت شاه

مجموع کاخ‌ها و عمارت‌هایی که در این باغ قرارگرفته و ساخته شده بالغ بر ۵ ساختمان اصلی و فرعی است و زمان ساخت آن‌ها، دوره‌های تاریخی مختلف از قاجاریه تا پهلوی دوم را شامل می‌شود.

کاخ نیاوران، کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، کاخ جهان‌نما، کتابخانه اختصاصی و موزه خودرو و چند ساختمان دیگر، مجموعه فرهنگی نیاوران را تشکیل می‌دهد و همه‌ی این بناها در باغی به وسعت ۱۱ هکتار قرارگرفته‌ است و مکان فوق‌العاده‌ای برای مروری بر تاریخ و فرهنگ معاصر ایران زمین است.

همشهری آنلاین

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آخرین اخبار
بیشتر >
فرادرس