پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

جشن هالووین عربستان با صورتک‌های عجیب در رسانه ایرانی سوژه خبری شد

تاریخ نشر :سه‌شنبه 01 نوامبر 2022 اشتراک:
اخبار گوناگون
عربستان کشوری است که همواره با ایران تنش داشته است. اگر چه به دلیل سفر زیارتی خانه خدا و مدینه منوره نیاز است که ارتباط این دو کشور پایدار بماند اما از نظر روابط سیاسی معمولا دولتمردان هر دو کشور اختلافاتی دارند که بر کسی پوشیده نیست.

چند سالیست عربستان دچار تغییرات ساختاری بسیاری شده است. بن سلمان ولیعهد این کشور نقش بسیار پررنگی در تغییرات این سال ها داشته است. جشن های غربی همانند هالووین دو سالی است که در عربستان در حال برگزاری است. سوژه شدن هالووین در عربستان با صورتک‌های عجیب در رسانه ایرانی را در پرشین وی ببینید.

هالووین در عربستان

روزنامه اصولگرای فرهیختگان با انتشار مطلبی برگزاری جشن هالووین در ریاض، پایتخت عربستان سعودی را به سخره گرفت.

تمسخر عکسی از هالووین عربستان در رسانه ایرانی

در بخشی از این مطلب آمده است: یکی از مضحک‌ترین و البته قابل‌تامل‌ترین تصاویری که برای هالووین امسال منتشر شد، ترکیب عرب‌های آل‌سعود با صورتک‌های هالووین در شهر ریاض بود.

تمسخر عکسی از هالووین عربستان در رسانه ایرانیتمسخر عکسی از هالووین عربستان در رسانه ایرانی

صورتک‌های کریهی که دشداشه‌پوش میان شهر قدم می‌زدند و با زنان برقع‌پوش سعودی سلفی می‌گرفتند. طرحواره‌ای که اگرچه از بیرون مضحک به نظر می‌رسد اما با نگاهی جزئی‌تر به درون این ساختار متوجه عناصری خواهید شد که متصل به یک صنعت فرهنگ هستند و با توجیهاتی همچون برگزاری کارناوال شادی جمعی، مسیر هرگونه نقد و شماتت چنین معرکه‌ای را می‌بندد.

هالووین در عربستانهالووین در عربستان

رسانه‌ها هم به عنوان مهم‌ترین ابزار چنین ساختاری به استخدام این صنعت فرهنگ درآمده‌اند تا دردهای اصلی امروز عربستان در پس این صورتک‌های کریه پنهان شود.  برگزاری چنین کارناوالی در شهر ریاض با تکیه بر همان سیاست‌های فرمایشی بن‌سلمانی، در جامعه‌ای رخ می‌دهد که از فقدان آزادی بیان و فساد سیاسی رنج می‌برد. هالووین خیابان‌های ریاض، فانتزی ترسناکی از حکومت فاسدی است که قرار است با کمک صنعت فرهنگ غربی دست به اصلاحات اجتماعی‌ بزند.

مراسم جشن هالووین در بلوار ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار شد.

مراسم جشن هالووین در بلوار ریاض پایتخت عربستانمراسم جشن هالووین در پایتخت عربستان

این رویداد به نمایش لباس‌های وحشتناک و نمایش طرح‌های خلاقانه سعودی‌ها اختصاص داشت و هدف ایجاد فضایی مملو از سرگرمی و هیجان بود. عبدالرحمن، یکی از شرکت کنندگان در جشن هالیوون ریاض لباسی الهام گرفته از موجود اسطوره‌ای آمریکای شمالی وندیگو را به نمایش گذاشت.

وندیگو در این داستان‌ها به شکل آدم‌هایی هستند که از قبر درآمده‌اند، اما نمرده‌اند. سرعت حرکت آن‌ها بالا است، سیری‌ناپذیرند و همیشه دهانی خونین دارند.  وندیگو با خوردن هر قربانی رشد بیشتری می‌کند و به این خاطر برخی وندیگو‌ها بدنی غول‌پیکر و چندین بار بزرگ‌تر از بدن انسان معمولی دارند. وندیگو‌ها همواره به دنبال قربانی‌های تازه می‌گردند و، چون همیشه گرسنه‌اند اگر کسی را برای خوردن پیدا نکنند قسمتی از بدن خود را می‌خورند.

موج شتابان تحولات اجتماعی و فرهنگی در عربستان سعودی

ریاض قصد دارد طی یک دهه آینده، ۶۴ میلیارد دلار در عرصه سرگرمی سرمایه ‌گذاری کند. تشویق فیلم‌‌ سازان و هنرمندان برجسته با اعطای مشوق‌‌ های مالی یکی از برنامه ‌‌های تصمیم‌‌ گیرندگان سعودی است. ۳ فیلم ایرانی قهرمان» ساخته اصغر فرهادی، مستند «رادیوگرافی یک خانواده» به کارگردانی فیروزه خسروانی و فیلم « جاده خاکی» ساخته پناه پناهی نیز در این جشنواره به نمایش گذاشته شدند که فیلم جاده خاکی توانست دو جایزه از جشنواره دریای سرخ دریافت کند.

اینستاگرام ـ عصر خبر

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده