جمعه, ۷ مهر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

رقابت و جنگ پنج پسر در یک روستا برای ازدواج با پروانه

تاریخ نشر :پنج‌شنبه 15 دسامبر 2022 اشتراک:
مستند آنجلینا اخبار گوناگون
رضا دانش‌پژده در مستند داستانی کوتاه خود به سراغ الگویی کلاسیک در سینمای ایران یعنی شوخی با سادگی و بی‌آلایشی مردم روستایی رفته و در این میان داستانی جذاب و پرتعلیق و با مزه را برای مخاطب خود به تصویر کشیده است.

آنجلینا به تهیه کنندگی محمد جواد سعیدی داستان یک خطی عاشقانه یک دختر به نام پروانه و پنج پسر است که ماجراهای عجیب و واقعی این افراد و همچنین واکنش مردم روستا به مستندی جذاب تبدیل شده و این مستندساز باهوش با به تصویر کشیدن ساده‌دلی روستاییان، توانسته لحظاتی سرگرم‌کننده را برای تماشاگر فراهم آورد. درباره مستند آنجلینا در پرشین وی بخوانید.

مستند آنجلینا

مستند آنجلینا حاوی حقایق اجتماعی تلخی است، چرخش ذائقه جوانان روستایی از ازدواج با دخترانی با قیافه‌های بومی به سمت ازدواج با دخترانی که چهره‌ای شبیه زنان آمریکایی و اروپایی دارند.

درگیری پنج جوان یک روستا بر سر ازدواج با یک دختر

مستند آنجلینا حاوی حقایق اجتماعی تلخی است، تلخ‌ترین واقعیتی که این مستند آن را نشان می‌دهد چرخش ذائقه جوانان روستایی از ازدواج با دخترانی با قیافه‌های بومی به سمت  ازدواج با دخترانی است که چهره‌ای شبیه زنانی چون آنجلینا جولی بازیگر مشهور آمریکایی دارند.

درگیری پنج جوان یک روستا بر سر ازدواج با یک دختردرگیری پنج جوان یک روستا بر سر ازدواج با یک دختر

راویتی تلخ از تغییر ذائقه همسرگزینی پسران روستایی

این مستند در عین روایتِ رقابت و جنگ این پنج پسر برای ازدواج با پروانه، عنوان می‌کند که خانواده‌ای در روستا وجود دارد که با داشتن پنج دختر آماده ازدواج، خواستگاری درب خانه‌شان را به صدا در نمی‌آورد، داستان درگیری پنج جوان یک روستا بر سر ازدواج با دختری از همان روستا است که به هر پنج نفر وعده ازدواج داده است، دختری به نام پروانه که به گفته عاشقانش قیافه‌ای آمریکایی و اروپایی دارد.

مستند آنجلینامستند آنجلینا

درباره مستند «آنجلینا»

عنوان این مستند در واکاوی تغییر ذائقه صورت گرفته غیر فعال است و اصلاً به چگونگی نفوذ این اندیشه و تغییر فرهنگی صورت گرفته در بین پسران روستا نمی‌پردازد. تنها اقدام مستندسازان در این زمینه، نشان دادن تصویر پوستر نصب شده آنجلینا جولی بر دیوار اتاق سرسخت‌ترین عاشق این دختر روستایی است که پسر، عکس خود را نیز در آن تعبیه کرده است.

مستند آنجلینا گویی اصلا قصد پرداختن به این مسئله را به عنوان یک آسیب و معضل اجتماعی و نواختن زنگ خطر برای جامعه را ندارد، به همین خاطر بیشتر همت خود را به نمایش جنگ عشاق و تلاش فامیل و مسئولان روستا به برطرف کردن این معضل اختصاص داده است، نمایشی که طنزی تلخ را شکل می‌دهد که گاهی هم خنده‌دار است.

در مجموع سازندگان این مستند با عدم تزریق نگاه آسیب‌شناسانه به اثر خود و بررسی مؤلفه‌هایی چون تقش فضای مجازی و … در اغییر ذائقه جوانان روستا، فرصت تبدیل آن به یک مستند مسئله‌محور اجتماعی را از خود سلب کرده‌اند، اتفاقی که در موضوع این سوژه لازم به نظر می‌رسد.

از امتیازات فیلم کوتاه ۳۷ دقیقه‌ای آنجلینا-، تعلیقی است که فیلمساز با تسلط بر قصه‌پردازی به بهترین شکل اجرا کرده است. تعلیقی که علاوه بر داستان در اجرا نیز به صورت حرفه‌ای به عمل آمده به نحوی که در طول نمایش فیلم و باوجود زیرنویس بودن دیالوگ‌ها، نتوان لحظه‌ای از تماشای فیلم سر برگرداند.

رضا دانش پژوه کارگردان «آنجلینا»رضا دانش پژوه کارگردان «آنجلینا»

فینال فیلم تا اندازه زیادی نامفهوم و مبهم از آب درآمده و تماشاگران حاضر در سالن نیز در پایان نمایش مستند و در واکنش به این پایان‌بندی ابراز تعجب و بعضا ناراحتی کردند، این در حالیست که گویی فضاسازی و روایت این ملودرام عجیب و پرکشش آنقدر مساله مهم و استراتژیکی برای دانش‌پژوه بوده که می‌توان پیام‌های مختلفی برای آن متصور شد و این پیام‌های متفاوت هیچ خللی به قصه جذاب آنجلینا وارد نمی‌کند.

در مجموع باید آنجلینا را اثر سرگرم‌کننده، جذاب و در عین حال حرفه‌ای خواند که با تسلط فیلمساز بر مدیوم سینما و همچنین سوژه‌ای بکر و جذاب، به یکی از آثار بی‌ادعا اما عمیق و منحصر به فرد شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت بدل شود.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» با دبیری محمد حمیدی مقدم از ۲۰ تا ۲۵ آذرماه در حال برگزاری است.

تسنیم ـ همشهری آنلاین

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس