میوه در یخچال شسته بهتر است یا نشسته؟

اشتراک:
علت خراب شدن میوه خانه داری
تازه نگه داشتن میوه ها و سبزیجات در یخچال چالشی است که بسیاری از کاربران با آن روبرو هستند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با دلایل خرابی میوه ها و سبزیجات در یخچال آشنا کنیم . با ما همراه باشید .

از یخچال جهت خنک نگهداشتن وسایل و برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی استفاده می شود. فاسد شدن میوه و سبزیجات در یخچال نشان دهنده نوعی نقص در برخی از اجزای یخچال است علت خراب شدن میوه را در پرشین وی ببینید.

علت خراب شدن میوه

از انجاییکه یخچال محل تمیزی است و اگر آلوده باشد همه مواد غذایی را درگیر می کند باید میوه هارا به صورت شسته در آن نگه داری کنید.نگهداری انواع سبزی و میوه نشسته در یخچال ، میزان ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش می دهد.سبزی ، کاهو، هندوانه ، خربزه و طالبی در محیطهای آلوده و با آب پس مانده فاضلاب رشد می کند، می تواند به میکروب های خطرناکی همچون تب روده آلوده باشد.

تب روده یک بیماری عفونی مسری است که ازطریق مصرف آب و غذای آلوده به انسان منتقل می شودو باتب طولانی مدت ، لرز ، بی اشتهایی ، ضعف عمومی و لاغری در فرد مبتلا همراه است.براین اساس ،نگهداری میوه و سبزی نشسته در یخچال سبب انتقال میکروب از این مواد به دیگر مواد غذایی می شود واعضای خانواده را به بیماری های عفونی مختلف از جمله بیماری های دستگاه گوارش مبتلا می کند.

علت خراب شدن میوهجلوگیری از فاسد شدن برخی میوه ها

علت فاسد شدن مواد غذایی

آمارها نشان می دهد اغلب افرادی که بر اثر مصرف این گونه مواد غذایی آلوده به بیماری های عفونی مبتلاشده اند، با درمان های معمولی معالجه نشده اند و باید در بیمارستان بستری شوند.دلیل عمده شیوع اسهال و استفراغ درفصل تابستان نیز مصرف انواع سبزی و میوه آلوده است.بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش همچون اسهال و استفراغ و بیماری شبه وبا و تب روده در نتیجه رعایتنکردن نکات بهداشتی در تغذیه و مصرف غذاهای آلوده در فرد بروز می کند.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی باید از مصرف میوه و سبزی آلوده و نگهداری آن در کناردیگر مواد غذایی در یخچال خودداری کنند.سبزیجاتی مانند کاهو را نیز در کاغذ بپیچید و در یخچال بگذارید. در مورد سبزی خوردن نیز بعد از شستشو و خشک کردن کامل آن، در ظرف رویی دردار در یخچال نگهداری شود با این کار شما تا ۵، ۶ روز سبزی خوردن تازه دارید. سبزیجاتی مانند انواع کلم‌ها و گل کلم را نشسته در یخچال بگذارید و قبل از هر بار مصرف آن‌ها را بشویید (شستن میوه و سبزی رطوبت کافی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌‌کند بنابراین بهتر است که درست قبل از مصرف شستشو انجام شود مگر در مواردی که به طور کامل خشک و سریع مصرف شوند).

میوه یا سبزی

ا تغییر شیوه زندگی و اشتغال اکثر خانم‌‌ها و زمان کمتر، دفعات خرید نیز کمتر می‌‌شود ولی در هر بار خرید هفتگی یا ماهانه به طور معمول میزان بیشتری مواد غذایی خریداری می‌‌شود که به طبع نگهداری این مواد غذایی خریداری شده در مقدار زیاد نیاز ما را به یخچال و فریزر بیشتر می‌‌کند. سرد کردن و انجماد یکی از متداول ترین روش‌‌های نگهداری مواد غذایی است که موجب طولانی شدن زمان ماندگاری آنها می‌‌شود.

نگهداری از میوه خشکاستفاده از مواد نگهدارنده

استفاده از یخچال برای نگهداری برخی مواد غذایی فاسد شدنی مانند انواع پروتئین و لبنیات، ضروری است. همچنین یخچال به حفظ تازگی و شادابی برخی مواد غذایی مانند سبزی و میوه خام و ایجاد طعم خوشایند، خنک و مطبوع در نوشیدنی‌‌ها کمک می‌‌کند. حداکثر زمان ماندگاری مواد غذایی فاسد شدنی و نیز بسیاری از میوه‌‌ها و سبزی‌‌ها در صفر درجه سانتیگراد دو هفته، در۵ درجه سانتیگراد یک هفته است.موفق باشید.

ستاره  – تبیان

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
خانه داریبیشتر >
فرادرس