جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

قیمت خودروی کارکرده را چگونه برآورد کنیم؟

اشتراک:
قیمت خودروی کارکرده خوردو
با کمک گرفتن از کارشناسان بخش قیمت‌گذاری خودرو کارنامه، می توانید با اطمینان خاطر خودروی مورد نظرتان را خریداری کرده و احیانا دچار ضرر و زیان نشوید.

برآورد قیمت خودروی کارکرده

قیمت خودروی کارکرده، تا حدودی به قیمت صفر آن خودرو مربوط است. اما اصولا فاکتورهای مختلفی برای بالا و پایین بردن قیمت یک خودروی کارکرده موثرند. عواملی که گاهی یک خریدار معمولی و ناآشنا با مسائل فنی خودرو، نمی‌تواند آن‌ها را تشخیص دهد. به خصوص در این روزها که تنوع خودروها در بازار بسیار زیاد شده و وجود آپشن‌های مختلف و پیچیدگی‌های  فنی، تشخیص معایب خودروها را بدل به امری کاملا تخصصی کرده است، بهتر است هنگام خرید خودروی دست دوم بیشتر از قبل دقت کرد. در ادامه نکات رایجی که بر قیمت خودروهای کارکرده موثرند، را برایتان بر خواهیم شمرد.

. کارکرد و مدل خودرو اولین عامل مهمی که باید در نظر گرفت

میزان کارکرد خودرو تاثیر بسیار زیادی بر قیمت آن دارد. استاندارد کارکرد یک خودرو معمولا بین ۲۰ تا ۲۵ هزار کیلومتر در سال است.  کارکرد هر خودرو تحت تاثیر سن خودرو، نوع استفاده از آن و قیمت نسخه صفر آن است. معمولا یک خودروی سرحال که کارکردی کمتر از ۱۰۰۰ کیلومتر داشته باشد، حدود چهار درصد افت قیمت دارد و اگر بالاتر از این مقدار باشد، این افت قیمت دو برابر خواهد شد. این موضوع در مورد مدل خودرو هم دیده می‌شود. مثلا اگر از ساخت خودرو یک سال گذشته باشد حدود ۱۲ درصد و اگر خیلی گذشته باشد، درصد بیشتری از قیمت آن کم خواهد شد.

. اعتبار بیمه خودرو را چک کنید

یکی از مهم‌ترین نکات حقوقی که بر قیمت خودرو دست دوم تاثیر دارد، میزان اعتبار بیمه نامه آن است. اگر خودرویی فاقد بیمه باشد، بر اساس قیمت مدل صفر، از قیمت آن کم خواهد شد.

. سن و طول عمر مفید خودرو اهمیت دارد

هر خودرویی طول عمر مشخصی دارد و بعد از آن زمان بیشتر هزینه‌زا خواهد بود. این طول عمر مشخص برای هر ماشین و هر مدلی متفاوت با دیگری است. خرید و فروش خودروی کارکرده زمانی می‌تواند یک کار عاقلانه و منطقی باشد که به الزامات آن توجه کنیم. مهم‌ترین الزام این است که خودروی مورد نظر کمتر از طول عمر مفید خود کار کرده باشد.

. آپشن‌های خودرو عامل تعیین‌کننده دیگری است

در خودروهایی که آپشن‌های زیادی دارند، کم‌ بودن هر آپشن باعث افت قیمت می‌شود. لازم به ذکر است که تنها آپشن‌های کارخانه‌ای فابریک هستند که دارای ارزش هستند. آپشنی که خارج از کارخانه بر روی خودرو نصب شده باشد، قیمت خودرو را افزایش نمی‌دهد. نقص در کارکرد آپشن‌ها نیز در محاسبه قیمت خودرو دست دوم لحاظ می‌شود. البته امکانات اضافی و جانبی که فروشنده بر روی خودرو نصب کرده است نیز مد نظر قرار می‌گیرد.

قیمت خودروی کارکردهقیمت خودروی کارکرده

. قطعات یدکی خودرو در قیمت‌گذاری موثر است

وفور قطعات یدکی و لوازم جانبی خودروی دست دوم، یکی دیگر از عوامل مهم در قیمت گذاری است. برای خودروهای دست دوم از آنجا که احتمال نیاز به تعمیر بالاتر است، دسترسی آسان به قطعات، امتیازی مهم محسوب می‌شود.

. شرایط فنی خودرو را خوب بررسی کنید

بعضی مشکلات در بخش فنی خودرو، به خصوص در خودروهای امروزی، اگر توسط یک کارشناس به خوبی بررسی نشود، ممکن است به مشکلات بزرگی منجر شود. مواردی مانند روغن سوزی خودرو، مشکلات سیستم تعلیق، خارج شدن دودهای سیاه از اگزوز، مشکل واشر سرسیلندر و بسیاری موارد دیگر، باعث افت قیمت خودرو خواهند شد. این موضوع آنقدر تخصصی است که بهتر است از افراد خبره برای این موضوع کمک بگیرید که پیشنهاد ما بخش کارشناسی قیمت خودرو کارنامه است که در آن متخصصان آشنا با تمامی زیر و بم خودرو، می‌توانند به راحتی این مشکلات را پیدا کرده و آن را در قیمت‌گذاری خودرو در نظر بگیرند.

. کابین خودرو عاملی موثر در قیمت خودرو است

اینکه یک خودرو فقط در ظاهر سالم باشد کافی نیست. سلامت روکش صندلی‌ها، داشبورد، کنسول، تمیز بودن سقف و کف خودرو و تمامی نکات موجود در کابین، در قیمت آن بسیار تاثیر گذار است.

. تصادف خودرو و رنگ شدگی عاملی مهم در افت قیمت خودرو است

وقتی یک خودرو چپ کرده و یا بر اثر یک تصادف شدید، سقف، ستون و شاسی آن آسیب جدی ببیند، قطعا قیمت خودرو به شدت افت می‌کند و حتی شاید خرید آن اصلا منطقی هم به نظر نرسد. به علاوه رنگ شدگی خودرو در بعضی قسمت‌ها مانند کاپوت، در کاهش قیمت خودرو تاثیر بسیار زیادی دارد.

این عواملی که گفته شد، مهمترین دلایل موثر در قیمت خودرو است. اما اگر در زمینه شناخت و تشخیص مشکلات فنی و یا موارد مربوط به بدنه و تمامی مواردی که گفتیم،  تخصصی ندارید، پیشنهاد ما کمک گرفتن از کارشناسان بخش قیمت‌گذاری خودرو کارنامه، است تا بتوانید با اطمینان خاطر خودروی مورد نظرتان را خریداری کرده و احیانا دچار ضرر و زیان نشوید.

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده