جمعه, ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱

۸ راهکار سریع برای از بین بردن حالت تهوع

اشتراک:
راهکار برای حالت تهوع پزشکی
یکی از ناخوشایندترین حالاتی که به خصوص در بیماری رخ میدهد حالت تهوع است در این مطلب به موضوع بهترین راهکار برای حالت تهوع پرداخته ایم.

یکی از مشکلاتی که به دلایلی مانند بیماریها،بارداری و…ایجاد می شود حالت تهوع است اگر شما هم جز افرادی هستید که اوقات زیادی را دچار این مشکل هستید در این مطلب همراه با پرشین وی شوید تا درباره راهکار برای حالت تهوع بخوانید.

راهکار برای حالت تهوع

مصرف نوشیدنی‌های سرد و خوردن غذاهای سبک و ملایم می‌تواند کمک کنند اما نکات مهم دیگری هم هست که برای از بین بردن حالت تهوع کاربرد دارد.

تحریک گوارشی یا به سبب درهم‌خوری است یا استرس، یا ویروس یا اضطراب. این اتفاق به شکل تهوع بروز می‌کند و حال شما را بد می‌کند. دکتر الهام اختری، متخصص طب سنتی و استاد دانشگاه در این رابطه توصیه کرد علت این حالت را با ویزیت پزشک متوجه شوید و آن را برطرف کنید.

به توصیه این پزشک، بهترین روش حمایت از معده، توجه به نحوه خوردن و آشامیدن است تا تهوع شما بهتر شود:

۱- خوب بجوید.

۲– آرام بخورید.

۳– هر سه ساعت چیزی بخورید.

۴– همراه غذا ریحان، جعفری، نعنا و زیتون میل کنید.

رفع حالت تهوع

۵– همراه غذا ماست و دوغ و ترشی نخورید.

۶- آب سرد ننوشید.

۷– غذاهای غلیظ مثل ماکارونی، لازانیا، کله‌پاچه، دیزی و هلیم را در رژیم غذایی‌تان به حداقل ممکن برسانید.

۸– پیاده‌روی داشته باشید (حتی در منزل).

برای حالت تهوع چی بخوریم

با این حال اگر دچار این حالت شدید مصرف رب سیب یا رب به را در برنامه روزانه خود بگنجانید و یک قاشق مرباخوری بعد از هر وعده غذایی میل کنید تا تهوع شما برطرف شود.

دمنوش زنجبیل نیز در شرایطی که در خودرو و طول سفر دچار تهوع می‌شوید مفید است به شرطی که قبل سفر از شیر و سایر لبنیات استفاده نکنید.

تهوع گاهی هم ناشی از زیادی میل کردن شیرینی‌هاست و با کم کردن مصرف آنها وضعیت بهتر خواهد شد؛ تلاش کنید پرخوری نکنید و از نان سبوس‌دار در حجم کم استفاده می‌کنید تا به مرور بهتر شوید.

مرکز بهداشت کلیولند هم توصیه کرد در مدتی که درگیر حالت تهوع هستید مایعات را به تدریج و در مقادیر بیشتری بنوشید و از خوردن غذاهای جامد تا رفع حالت تهوع خودداری کنید و حتما با یک پزشک مشورت کنید.

راهکار برای حالت تهوعرفع حالت تهوع

درباره کاهش تهوع بیشتر بدانید

طب فشاری و نفس های عمیق

یکی از راه‌هایی که طب سنتی برای کاهش تهوع در اختیار ما قرار می‌دهد، طب فشاری است. برای کاهش تهوع کافی است به اندازه سه انگشت از مچ خود پایین‌تر آمده و بین دو تاندون بزرگ دست را فشار دهید؛ این حرکت باید به صورت دایره‌وار به مدت چند دقیقه ادامه پیدا کند. یکی دیگر از راه‌های درمان حالت تهوع، نفس عمیق کشیدن است؛ به‌خصوص هنگامی که حالت تهوع، امکان بالایی برای تبدیل شدن به برگشت غذا و استفراغ دارد. باید همچون تکنیک‌های مدیتیشن، از بینی نفس را به صورت دم وارد ریه‌ها کرده و سپس به آرامی بازدم کنید. این حرکت استرس بدن را کاهش داده و سبب کاهش تهوع می‌شود.

چنانچه تهوع شما ادامه پیدا کرد ولی دلیل مشخصی برای آن پیدا نمی‌کردید؛ ممکن است به دلیل توجه بیش از حد شما به این احساس باشد. به همین دلیل بهتر است برای کاهش تهوع، حواس خود را پرت نمایید.

غفاری دایت

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
پزشکی و سلامت
بیشتر >
فرادرس