تصاویری جالب از علی دایی و استیل گنگ در بوندس لیگا

تاریخ نشر :سه‌شنبه 04 اکتبر 2022 اشتراک:
علی دایی اخبار ورزشی
زمانی دو چهره محبوب فوتبال ایران کریم باقری و علی دایی در بوندس لیگا علاوه بر درخشش با استایل خاص و امروزی خود مورد توجه رسانه ها بودند.

دو لژیونر سابق تیم ملی فوتبال کشورمان زمانی در بوندس لیگا جزو بهترین های ایرانی بودند و تیپ خاص ان ها همیشه مورد توجه رسانه ها قرار می گرفت. در ادامه تصاویری از استایل علی دایی را در پرشین وی مشاهده کنید.

استایل علی دایی

زمانی که علی دایی پای قراردادش با باشگاه آلمانی آرمینیا بیله‌فلد را امضا می‌کرد انگار یک شناور ساخت ایران در آب‌ های آزاد دنیا دریا را می‌ شکافت و پیش می‌ رفت.

برای علاقه‌مندان به فوتبال در ایران، پایان جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶، درخشش تیم ملی و چند ستاره‌اش از جمله علی دایی، خداداد عزیزی و کریم باقری به معنای شروع دوران تازه‌ای برای فوتبال ایران بود.

فوتبالیستعلی دایی و کریم باقری در بوندس لیگا

فوتبال ایران بعد از مدت‌ ها استخوان می‌ ترکاند و با بازیکنان کلاس بین‌ المللی‌ اش بازارهای جدیدی را پیدا می‌ کرد؛ در عین حال محبوبیت این رشته ورزشی هم بیش از پیش شده و حضور هواداران در ورزشگاه‌ ها به خصوص در بازی‌ های ملی تمام‌ نشدنی و صدهزار نفری بود.

در این شرایط و در تابستان سال ۱۹۹۷ هفته‌نامه‌های ورزشی خبر از توافق بازیکنان ایرانی با تیم‌های بوندسلیگایی می‌ دادند. خبرهایی که در ابتدا چندان جدی گرفته نمی‌ شد اما به مرور تبدیل به خبر اول، سپس هیجان غیرقابل وصف نزد علاقه‌ مندانی بود که هرگز بازیکنان ایرانی را در لیگ‌ های معتبر ندیده بودند.

استایل علی داییاستایل علی دایی

در این تابستان بود که علی دایی و کریم باقری به تیم آبی و سفید پوش آرمینیا بیله‌فلد رفتند و سپس خداداد عزیزی عازم کلن شد. دو باشگاهی که با بخت بد لژیونرهای ایرانی هردو سال بعد به دسته پایین‌تر رفتند اما از جمع لژیونرها این حضور یک ساله برای علی دایی تبدیل به یک نردبام بزرگ به سوی موفقیت شد. موفقیتی که خوابش را هم نمی‌دیدیم. اینکه علی دایی فقط یک سال بعد لباس تیم بایرن مونیخ را بر تن کند.

هیجان‌انگیزترین روزهای لژیونری فوتبال ایران

شاید نسل امروز نتواند حس و حال عاشقان فوتبال در آن دوره را درک کند اما گوش سپردن به خبرهای ورزشی یا خریداری سریع‌السیر روزنامه همشهری و تماشای صفحه ورزشی این روزنامه تنها راهی بود که می‌شد از نتیجه و عملکرد شب گذشته لژیونرها مطلع شد.

این در همان زمانی است که بخش ورزشی شبکه خبر هم آرام آرام بزرگ می‌شد و به تبع آن اطلاع‌رسانی‌ها سرعت بیشتری می‌گرفت. کمی بعد از این دوران بود که روزنامه‌های پرتعداد ورزشی در ایران متولد شدند تا عملا فوتبال بدل به بخش مهمی از کیک سرگرمی ایرانیان بشود. اتفاقی که بدون درخشش این نسل از بازیکنان فوتبال ایران هرگز رخ نمی‌ داد.

استایل علی داییعلی دایی و کریم باقری

تصاویری که در این صفحه مشاهده می‌کنید مربوط به دوران حضور علی دایی در آرمینیا است. او زیر نظر ارنست میدندورپ، مربی نامدار آلمانی( که بعدها برای هدایت تراکتور به ایران آمد) فصل خوبی در آرمینیا سپری کرد.

استایل علی دایی در آلمان

درست مثل کریم باقری که او هم به عنوان یک هافبک نگاه‌های زیادی به سمت خود چرخاند و حتی گفته می‌شد که اسکات‌های باشگاه بایرن در ابتدا به دنبال استخدام وی بودند اما پاس گل دایی در بازی حماسی منجر به نتیجه چهار – چهار مقابل بایرن منتج به این شد که اولی هوینس او را به کریم ترجیح دهد و از بین دو سبیلو فوتبال ایران، یکی عازم شهر باواریا و تیم پرستاره و همیشه قهرمان آلمانی بشود.

شاید بد نباشد یک روز با کریم باقری هم درباره دوران حضورش در آلمان صحبت کنیم و اتفاقی که خودش فکر می‌کند بزرگ‌ترین اشتباه دوران ورزشی اوست.

استایل علی داییعلی دایی و کریم باقری در آلمان

چیزی که کمتر در مورد آن صحبت شده و باید وقت بیشتری در مورد آن اختصاص داد. کریم که در آن زمان بهترین بازیکن فوتبال ایران به حساب می‌آمد، در تعدادی از تصاویر علی دایی در کنار اوست درحالی که دایی کمی پرانرژی‌تر و ذوق‌زده‌تر به نظر می‌آید و آقا کریم با همان چهره بی‌خیال به دوربین خیره شده و کمی معذب به نظر می‌رسید.

شاید قدرت تطبیق و البته جاه‌طلبی علی دایی بود که برای او شرایط متفاوت‌تری نسبت به سایر بازیکنان و لژیونرهای فوتبال ایران ساخت. ستاره‌ای که پس از حضور در هرتا برلین دوران حضورش در آلمان را به پایان رساند.

ورزش سه

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس