احادیثی درباره غذا خوردن

اشتراک:
آداب غذا خوردن احکام و مسائل شرعی
در این مطلب قرار است شما را با تمامی آداب غذا خوردن در جمع و نکاتی که در مورد این موضوع وجود دارد را برای شما بررسی کنیم. در ادامه نکاتی بسیار مهم را در مورد این کار برایتان بررسی می کنیم.با ما همراه باشید .

اسلام خوردن طعام های لذیذ و همچنین دادن این گونه طعام به مردم را خوب می داند، اما باید حلال باشد و در خوردن نیز زیاده روی نشود. زیاده روی در خوردن مثل اسراف است .
آداب غذا خوردن را در پرشین وی ببینید.

آداب غذا خوردن

پیامبر اکرم(ص) : از غذای مردم فاسق تناول مکن. پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله :اَلْمُؤمِنُ یَأْکُلُ فی مِعاءٍ واحِدَهٍ وَ الْمُنافِقُ یَأْکُلُ فی سَبعَهِ أمْعاءٍ؛مؤمن کم خوراک است و منافق پرخور.وسائل الشیعه، ج ۲۴پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله :مَنْ اَکَلَ وَ ذو عَیْنَیْنِ یَنْظُرُ اِلَیْهِ وَ لَمْیُواسِهِ ابْتُلى بِداءٍ لا دَواءَ لَهُ ؛هر کس غذا بخورد و دیگرى به او نگاه کند، و به او ندهد،به دردى بى درمان مبتلا مى‏شود.تنبیه الخواطر معروف به مجموعه ورام ج ۱ ، ص ۴۷

پیامبر صلى‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله :کُلوا جَمیعا وَلا تَفَرَّقوا فَاِنَّ البَرَکَهَ مَعَ الجَماعَهِ؛با هم غذا بخورید و پراکنده نباشید، که برکت با جماعت است.نهج الفصاحه ص ۶۱۵، ح۲۱۸۰ – بحارالأنوار(ط-بیروت) ج ۶۳، ص ۳۴۹ ، ح۹پیامبر صلى ‏الله‏ علیه ‏و ‏آله :مَنْ قَلَّ طَعْمُهُ صَحَّ بَدَنُهُ وَ مَنْ کَثُرَ طَعْمُهُسَقُمَ بَدَنُهُ وَ قَسا قَلْبُهُ؛هر کس کم بخورد، سالم مى‏ ماند و هر کس زیاد بخورد تنش بیمار مى ‏شودو قساوت قلب پیدا مى‏ کند.نهج الفصاحه ص۷۲۸ ، ح ۲۷۷۹

پیامبر صلى‏ الله ‏علیه ‏و ‏آله :لاتأکُل طَعامَ الفاسِقینَ.از غذای مردم فاسق تناول مکن.وسائلالشیعه، ج۲۴ ص ۲۷۴ ، ح۳۰۵۳۱*امام کاظم علیه السلام :إنَّ اللهَ لَم یُحَرّم الخَمرَ لِاسمِها وَ لَکِنَّهُ حَرَّمَها لِعاقِبَتِها فَما کانَ عاقِبَتُهُعاقِبَهَ الخَمر فَهو خَمرُخداوند شراب را به خاطر نامش حرام نکرده بلکه به خاطر عاقبتش حرام فرموده و هر چهپیامدهای شراب را داشته باشد نیز (در حکم) شراب است.کافی(ط-الاسلامیه) ج۶ ، ص ۴۱۲ ،ح

آداب غذا خوردنفایده برخی از مواد غذایی

خوردن و آشامیدن در سیره نبوی

پیامبر خدا(ص): شستن دستها پیش و پس از غذا، شفایی برای تن و مایه برکت در روزی است. پیامبر خدا(ص): شستن دستها پیش از غذا، فقر را دور می کند و شستن دستها پس از غذا، اندوه را می راند و چشم را سلامت می دهد. پیامبر خدا(ص): اگر کسی از شما در حالی که خوابید که در دستانش بوی گوشت بود و آن را نشست و آنگاه عارضه ای به وی رسید، مبادا جز خویش را نکوهش کند. حضرت علی(ع): شستن دستها پیش و پس از غذا، موجب فزون شدن عمر است و سبب زدودن چربی از جامه هاست و دیده را جلا می دهد.

امام صادق(ع): دستهایتان را پیش و پس از غذا بشویید؛ چرا که فقر را می برد و بر عمر می افزاید.گذاشتن سبزی در سفره: پیامبر خدا(ص): سفره هایتان را به سبزی آذین کنید؛ زیرا آن، همراه با گفتن بسم الله، شیطان را می راند. امام صادق(ع): هر چیزی زیوری است و زیور سفره، سبزی است.درآوردن کفش ها: رسول خدا(ص): به هنگام غذا، کفش هایتان را درآورید؛ چرا که این، رفتاری زیباست.- رسول خدا(ص): چون غذا نهاده می شود، کفش های خود را درآورید؛ زیرا این کار، موجب آسایش بیشتر پاهایتان است.

بر زبان آوردن نام خدا رسول اکرم(ع): هر غذایی که بر آن نام خدا برده نشود، درد است و هیچ برکتی در آن نیست.- امام علی(ع): – در سفارش های خود به کمیل-: به گاه غذا خوردن، از آن کسی نام ببر که با وجود نام او، دیگر هیچ دردی زیان نمی رساند و نامش، شفای همه بیماری ها و ناتن درستی هاست.خوردن با دست راست مسند ابن حنبل – به نقل از عایشه -: پیامبر خدا دست راست خود را به خوردن و برآوردن نیازهای دیگر خویش اختصاص داده و دست چپ را به زدودن آلودگی از مقعد و آنچه در آن ناحیه است، واگذارده بود.

ترفندها و آداب غذا خوردن در جمعآموزش آداب غذا

وعده‌های خوردن غذا

آغاز کردن غذا با نمک و به پایان بردن آن با نمک یا سرکه پیامبر خدا(ص): هر کسی که غذای خود را با نمک آغاز کند وبا نمک به پایان ببرد، از هفتاد و دو درد- که جذام و برص(پیسی) از آن جمله است – در امان می ماند. امام صادق(ع): بنی اسرائیل، [غذا را] غذا را با سرکه آغاز می کردند و با آن نیز به پایان می بردند؛ ولی ما با نمک آغاز می کنیم و با سرکه به پایان می بریم. امام کاظم(ع): سفره ای که در آن نمک نباشد، بی برکت است. آغاز کردن غذا با نمک، برای تن درستی، بهتر است.

خوردن غذا به هنگام گرسنگی و اشتها رسول اکرم(ص): خوردن بدون گرسنگی و خوابیدن بدون بیداری کشیدن[ و احساس نیاز به خواب]، نزد خداوند، گناهی سهمگین است. امام علی(ع): هر کس می خواهد هیچ غذایی به او زیانی نرساند، تنها هنگامی غذا بخورد که گرسنه شده و معد? او [ازخوراک پیشین،] پاک شده باشد.آغاز کردن با سبک ترین غذاامام رضا(ع): غذای خود را با سبک ترین غذایی که بدنت به اندازه عادتت و بر حسب اقامتگاه و فعالیت ها و زمانه ات تغذیه می کند، آغاز کن.

آوینی  –  باشگاه خبرنگاران

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
احکام و مسائل شرعیبیشتر >
ست سفید اتاق خواب زیبای فرزند نوجوان جنیفر لوپز ست سفید اتاق خواب زیبای فرزند نوجوان جنیفر لوپز

جنیفر لوپز خواننده مطرح آمریکایی مادر بسیار خوبی است و زمان زیادی را صرف دوقلوهایش می کند و در همه ارتباط ها و ازدواج هایش اولویت اولش فرزندانش هستند. اجرای دو نفره جنیفر لوپز دخترش را در ادامه ببینید.

پس از شهادت مختار سرنوشت ابراهیم اشتر چه شد؟
خدا سرچشمه عشق است، اما چرا اینقدر رنج و بدبختی وجود دارد؟
اگر رزق و روزی از طرف خدای رزاق تأمین شده، پس چرا بسیاری بر اثر گرسنگی می‌میرند؟
احادیثی درباره غذا خوردن
اولین خمس چه زمانی باید پرداخت شود؟
اعمال مستحبی بی فایده کدام است؟!
چه کنیم ذکرهایمان اثر داشته باشد؟
ذکرهایی برای آرامش در خواب
در وضو چه اسراری نهفته است؟
پنج عذاب سخت برای سوگند دروغ!
نظر امام سجاد(ع) درمورد قیام مختار چه بود؟
معجزه ذکر لاحول و لا قوه الا بالله را می دانید
این ذکر دوای ۹۹ درد است
با این گناه در همین دنیا مجازات می شوید
چهار ذکر اثرگذار برای آرامش در زندگی
قبل از خواب چه سوره هایی بخوانیم؟
چگونه درآمد پربرکتی داشته باشم
با توصیه های امام علی (ع) فرزندانتان را تربیت کنید
چگونگی خواندن عقد (صیغه) ازدواج موقت
فرادرس