دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

حضرت زهرا سلام الله علیها از چه میزان علمی برخوردار بودند؟

اشتراک:
مقام علمی حضرت زهرا احکام و مسائل شرعی
سرچشمه ی علم حضرت زهرا(س)، علم لایتناهی الهی و درک گستره دانش ایشان برای کسی غیر از معصومان (ع) ممکن نیست. از همین رو به آن حضرت (س) عالمه غیر معلمه لقب داده اند.

فاطمه بهترین زنان دو عالم است، افضل از همه بانوان جهان از مقام عصمت کبری برخوردار بود . حضرت زهرا تنها بانویی بود که در شأن همسری امیرمؤمنان بود. فضایل و کمالات حضرت زهرا(س)، مانند فضایل سایر معصومان است چون آن حضرت دختر خاتم پیامبران است . مرتبه علمی حضرت‌ فاطمه‌ را در پرشین وی بیینید.

مرتبه علمی حضرت‌ فاطمه‌

از فضایل فاطمه زهرا(س) علم ایشان به آینده و حوادث قبل است. سلمان مى ‏گویدروزى عمار به من گفت:می خواهی خبر عجیبى به تو بدهم؟گفتم: آرىعمار گفت: على بن ابى‌طالب(ع) را دیدم که بر فاطمه(س) وارد شد؛ چون چشم فاطمه(س) بر او افتاد، گفت: اجازه مى ‏دهى از گذشته و حال وآینده تا روز قیامت‏ خبر دهم؟

مرتبه علمی حضرت‌ فاطمه‌آشنایی با سیره حضرت فاطمه

عمار مى ‏گوید:سپس دیدم که امیرمؤمنان(ع) به عقب برگشت، به مسجد رفت و به خدمت پیامبر(ص) رسید.پیامبر(ص) فرمود: نزدیک بیا یا ابا الحسن چون نزدیک پیغمبر(ص) رسیدفرمود:تو مى‏ گویى یا من بگویم؟حضرت امیر(ع)عرض کرد:حدیث‏ شما و کلام شما بهتر است،و آن گاه پیامبر(ص) جریان را بیان نمود…عمار مى‏ گوید:سپس امیرمؤمنان(ع) از مسجد خارج شد و من هم با او بیرون رفتم، و حضرت بر فاطمه(س) واردشد و او از آنچه على(ع) به پیامبر(ص) گفته بود، خبر داد.

همچنین در روایتى از امام کاظم(ع) نقل شده است که فرمود:فاطمه(س) از تمام صحابه داناتر بود، جز از شوهرش ومکرر می ‏شد که پیامبر(ص) مردم را به فاطمه زهرا(س) ارجاع می ‏داد و او به مردم پاسخ کافى مى‏ داد؛ چرا که آنچه را که دیگران نمیدانستند، او مى ‏دانست.روزى رسول خدا(ص) با عده‏اى از اصحاب نشسته بودند، حضرت رو به اصحاب کرده فرمودند:براى زنان چه چیزى بهتر است؟

شناخت جایگاه معنوی و علمی حضرت فاطمهاثبات مقام علمی حضرت زهرا

آنهانتوانستند جوابى بگویند.حضرت على(ع) این خبر را به فاطمه(س) رسانید و آن حضرت پاسخ داد که:شما نگفتید بهترین چیز براى زن آن است که نه مردى او را ببیند و نه او مردى را ببیند؟ على(ع) این جواب را به رسول خدا(ص) عرض کرد.حضرت فرمودند: چه کسى این جواب را به تو گفت؟علی (ع)عرض کرد: فاطمه(س)حضرت فرمودند:به‌راستى که او پاره تن من است و چه بسیار اتفاق می ‏افتاد که زنان مسائل خود را از حضرتفاطمه زهرا(س) مى ‏پرسیدند.

باشگاه خبرنگاران

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده