چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

اهمیت ورودی و طبقه همکف در نمای بیرون

اشتراک:
طراحی نمای ساختمان درورودی دکوراسیون منزل
ورودی يكی از بخش های بسیار مهم در طراحی نمای ساختمان است كه محل و اهميت طراحی آن به طورمستقيم در نقش و عملکرد ساختمان تاثیر دارد . با ماهمراه باشید .

نمای بیرونساختمان طراحی نمای ساختمان به حساب می آید و معمولا اولین و آخرین چیزی است که مهمانان هنگام ورود و ترک منزل شما آن را می بینند ، لذا طراحی آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای طراحی نمای ساختمان درورودی با ما در پرشین وی همراه باشید .

طراحی نمای ساختمان درورودی

ورودی یکی از عناصر حائز اهمیت نمای ساختمان است که محل و اهمیت طراحی آن به شکل مستقیم نمایانگر نقش و عملکرد ساختمان است.از آنجا که طبقه همکف ساختمان قسمت اتصال به زمین یا کف پیاده‌رو است، به صورت قابل توجهی در معرضدید قرار می‌گیرد و بر همین اساس طبقه همکف اهمیت ویژه‌ای در زندگی شهری دارد.از این رو نمای این قسمت پر اهمیت است و مصالح مورد استفاده در این بخش باید نسبت به بقیه ساختمان بادوامتر و مستحکم‌تر باشد تا عابر در نگاه به نمای ساختمان احساس ثبات کند.درِ ورودی، نشانه گذر از فضای عمومی خارجی به فضای خصوصی داخلی و یکی از مهمترین عناصری است که می‌توان به عنوان نشانه ساختمان از آن نام برد.

 طراحی نمای ساختمان درورودینمای مدرن ساختمان

در واقع تناسب ورودی و حجم ساختمان، می‌تواند نقش مهمی در توجیه عملکرد و شکل ساختمان داشته باشد.لیکن به‌دلیل اهمیتاقتصادی که سطوح ساخته شده داخلی برای سازندگان دارند، اغلب ورودی‌ها به فضاهای کم اهمیتی تنزل یافته‌اند که سرمایه‌گذاران ساختمانی نیزدر طراحی آن فقط به رعایت ضوابط ضروری طراحی ساختمان بسنده می‌کنند.بیشترین مشکل زمانی است که ورودی وسایل نقلیه به حیاط پارکینگ، با ورودی خود ساختمان یکی شود.در این حالت فرد وارد شونده به ساختمان فقط یک راه باریک کنار دیوار برایش باقی می‌ماند.گاه نیز ورودی یک ساختمان مسکونی بیش از حد پرتجمل است، به‌نحوی که عملکرد ساختمان را دگرگون می‌سازد.

اهمیت نمای ساختمان در طراحی و معمارینما درون ساختمان

ایده های جذاب برای طراحی ورودی

زمانی هم ورودی به یک بنای بزرگ، تنها با روزنه‌ای کوچک امکان‌پذیر می‌شود که این امر شکوه بنا را ابین می‌برد.کاربرد شیشه، با درصد سطوح بازشوی یک ساختمان ارتباط مستقیمی دارد.اصولا درصد بازشوها و میزان شفافیت نمای ساختمان با عوامل مختلفی در ارتباط هستند که اقلیم و فرهنگ را می‌تواناز بارزترین این عوامل دانست.به عنوان مثال، در اقلیم سرد، با قراردادن سطوح بزرگی از شیشه در مقابل تابش خورشید، می‌توان حرارت ایجاد شده از فضای گلخانه‌ای را به داخل منزل هدایت کرد.(سطوح شیشه‌ای درضلع جنوبی بنا) یا در اقلیم گرم، با کاهش سطوح شیشه‌ای و جلوگیری از تابش بیشتر نور خورشید،‌ می‌توان سرمای داخل خانه را حفظ کرد.

(سطوح شیشه‌ای در ضلع شمالی‌بنا) حجم و توده خود ساختمانها نیز به تبع این شرایط اقلیمی، متراکم یا نامتراکم می‌شوند.از سوی دیگر، جهت ایجاد محرمیت و اشراف نداشتن به فضاهای خصوصی منزل، ابعاد سطح بازشوها کوچک‌تر شده است؛‌ اماباید در نظر داشت که روحیه انسان با قرار گرفتن در فضایی که ارتباط بیشتری با طبیعت بیرون دارد، احساسآرامش بیشتری می‌کند.
قطعا اگر طبیعت بیرون شامل حیاط، درخت، فضای‌سبز و سایر عناصر طبیعی باشد تاثیر آن بیشتر است اما اگر چنینفضایی در دسترس نبود، تنها گرفتن نور طبیعی از طریق این بازشوها نیز به ایجاد حس زنده بودن فضا کمک می‌کند.

نمای ساختمان مسکونی ایده های جذاب برای طراحی

نمای مدرن ساختمان مسکونی

به همین دلیل است که امروزه ساختمانها روز به روز شفاف‌تر شده و از حجم و توده آنها کم می‌شود(استفاده بیشتر از شیشه و بازشوها).به طوری که در بعضی از بناها کمتر می‌توان مرز بین فضای درون و بیرون را تشخیص داد.هرچه سطوح شفاف در معماری بیشتر باشد، در مصرف مصالح صرفه‌جویی می‌شود؛ حجم ساختمان کم شده و بنا سبک خواهدشد و نیز فضاهای کاملاروشن و شفافی ایجاد می‌شود.اما تکنیک و نحوه اجرا در ایجاد سطوح و بازشوهای شفاف بسیار مهم است؛ اصولا بازشوها و پنجره‌ها را با سطوح شیشه‌ای می‌پوشانند.

استفاده از شیشه با کیفیت بالا و اعمال مهارت و دقت در جزییات اجرایی آن، باعث ایجاد زیبایی و نیزصرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهد شد.البته پیشنهاد می‌شود از شیشه‌های رفلکس‌دار استفاده نشود.چرا که اینگونه شیشه‌ها در نمای ساختمان‌ها تاثیر بدی دارند و آنها را به آینه‌ای شهری تبدیل می‌کنند.در حالی که جام ساده شیشه، خود به هنگام تاریک شدن فضای پشت آن ( در طول روز) انعکاس بسیارزیباتری نسبت به شیشه‌های کاملا رفلکس‌دار دارد.

ویرگول  –  چیدانه

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده