گشت و گذار در طبیعت منحصر به فرد دره راگه

اشتراک:
دره راگه گردشگری
دره راگه رفسنجان جایی است که زیبایی‌های طبیعی خود را به رخ هر ببینده‌ای می‌کشد و عنوان بهشت کویر را نیز از آن خود کرده است. یکی از طبیعت‌های استان کرمان است. با ما همراه باشید .

استان پهناور کرمان از جذاب‌ترین دیدنی‌های طبیعی و تاریخی کشورمان را در دل خود جای داده است یکی از این دیدنی‌های جالب طبیعی که خیلی وقت هم نیست کشف شده دره راگه در شهرستان رفسنجان استان کرمان است. با ما در پرشین وی همراه باشید .

دره راگه

در گذر از باریکه های دره راگه رفسنجان، به شکاف ها و سوراخ های بزرگ و کوچکی برخورد می کنیدکه برخی طبیعی و برخی دیگر در گذشته های دور توسط انسان ها ساخته شده است.دره راگه رفسنجان یکی از پدیده های طبیعی منحصر به فرد شهرستان رفسنجان و از جاذبه های گردشگری ناشناخته وبسیار زیبای استان کرمان است که در ۲۰ کیلومتری رفسنجان و در مسیر گردشگری دو جاذبه اکوتوریستی استان (روستای میمندو کلوت های شهداد) واقع شده است.

دره راگهجاهای دیدنی رفسنجان

مسیر دره  به طول ۲۰ کیلومتر به صورت پیاده است دره راگه هم چنین در نزدیکی معادن مس سرچشمهقرار دارد که می تواند امکان بازدید گردشگران را در این منطقه نیز فراهم کند.وجود ستون هایی با ارتفاع ۱۰۰متر از ویژگی های منحصر بفرد دره راگه می باشد.مخروط های نوک تیز و کله قندی، ستون ها و ستونک های فرسایشی، آرک ها و تیغه ها ودیواره های نواری که ارتفاع آن ها در برخی نقاط به صد متر نیز می رسد، از جمله بخش های خاص دره رفسنجان است.

 معادن مسدیدنی ها و تفریحات دره راگه

تنگه راگه

دره هم چنین در نزدیکی معادن مس سرچشمه قرار داردمسیر دره راگه به طول ۲۰ کیلومتربه صورت پیاده، تماشای جلوه های فرسایش خاک را برای هر بیننده ای فراهم می کند.
وجود ستون هایی با ارتفاع ۱۰۰ متر از ویژگی های منحصر بفرد دره راگه می باشددر حال حاضر سهژئو پارک در کشور وجود دارند که شامل ژئوپارک جهانی قشم، ژئوپارک ارس و ژئوپارک راگه می باشداین بهشت زمینی که در اثر فرآیند فرسایشی شبیه به شکافی در دل خاک کرمان به وجود آمده است، علاوه‌بر آن که مکانی کاملا تاریخی محسوب می‌شود،

البته اگر در گذشته دور می‌خواستید به دل دره راگه بزنید، حتما به شما می‌گفتند نروید یا خیلی مراقب باشید! چون ممکن بود به‌خاطر رعایت نکردن نکته‌های امنیتی، سنگ‌ها روی سرتان آوار شوند یا دچار سیلاب شوید. به همین دلیل تا مدت‌ها به این دره، دره مرگ هم می‌گفتند امروزه مکانی توریستی و بکر است که طبیعت‌گردهای بسیاری را به دل خود می‌کشد و آن‌ها را افسون زیبایی خود می‌کند.

مسیر دره راگهپارک طبیعی حیرت‌انگیز

جاهای دیدنی کرمان

لبته بی‌جا از کلمه بهشت استفاده نکردم، چرا‌که یکی از ویژگی‌های بسیار زیبا و شگفت‌انگیز دره  این است که وسط کویر و در عین هیبت سنگی‌اش، رودخانه‌ای به اسم «گیودری» در کف آن جریان دارد و منظره‌ای فوق‌العاده ایجاد می‌کند. در بعضی قسمت‌های دره ، باید از رودخانه بگذرید اما از آن‌جایی‌که این رودخانه زیاد طول و دراز نیست بعضی بخش‌های آن نیز خشک و سهل‌العبور است.

جاذبه‌های بی‌نظیرجاهای دیدنی کرمان و رفسنجان

عمق دره  در بعضی قسمت‌ها به ۸۰ متر می‌رسد و اگر از بالا به آن نگاه کنید فکر می‌کنید دارید به سمت بهشت سقوط می‌کنید! اما بهتر است مراقب باشید و یادتان باشد که بی‌دلیل به آن دره مرگ نمی‌گفتند. رعایت نکات ایمنی، قطعا تجربه سفر به دره راگه را از هولناک به شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند!دره که در نزدیکی رفسنجان کرمان قرار گرفته، شما را تا اعماق هزاران‌سال پیش می‌برد و انگار همان‌جا زمان از حرکت می‌ایستد. وقتی به اطراف خود و ستون‌های سنگی بزرگ نگاه می‌کنیم، یادمان باشد که دره از دوره چهارم زمین‌شناسی (دوره کواترنری) شروع به شکل‌گرفتن کرد؛ یعنی حدود ۲۰ هزار‌سال پیش، زمانی‌که عصر یخ‌بندان به پایانش نزدیک می‌شد.

ایسنا  –  الی گشت

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس