سفر به طبیعت چرداول

اشتراک:
طبیعت چرداول گردشگری
یکی از جذاب ترین شکل های سفر، طبیعت گردی است که در آن افراد با هدف دیدار از جاذبه های طبیعی و گذران وقت در طبیعت راهی سفر می شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد طبیعت چرداول با ما همراه باشید .

یکی از شهرستان های  ایلام، چرداول نام دارد که در آن جاذبه های گردشگری زیادی نهفته است که شاید برای بسیاری از افراد نا شناخته  است برای دیدن عکس ها و اطلاعات بیشتر با ما در پرشین وی همراه باشید . برای دانستن از طبیعت چرداول با ما در پرشین وی همراه باشید .

طبیعت چرداول

ایلام سرزمین سبزی و کوه و زیبایی است . منطقه ای کوهستانی که با طبیعت منحصر به فرد و هوای لطیف و آداب و رسوم سنتی کردهای ایران توانستهاست به یکی از گردشگر پذیرترین مناطق ایران تبدیل شود.اما اگر گذارتان به ایلام افتاد گشت و گذار در چرداول را فراموش نکنید.شهرستان چرداول (chardavol)یکی از شهرستان های استان ایلام است که در ۳۵کیلومتری شهر ایلام قرار دارد.

سفر به طبیعت چرداولشهرستان چرداول

شهرستانی به مرکزیت شهر سرابله که با مساحت ۲۲۳۶ کیلومتر و جمعیت ۸۲۰۰۰ نفر در شمال شرقی استان ایلام قرارگرفته است.این شهرستان از شمال به استان کرمانشاه ، از شرق به استان لرستان و از غرب و جنوب به شهرستاایلام محدود است.اکثریت مردم آن کرد زبان هستند و با لهجه کلهری تکلم می کنند.چرداول از دو ناحیه کوهستانی و دشت نسبتا هموار تشکیل شده‌است.

تور گردشگریمکانهای تفریحی ایلام

راهنمای گردشگری

در بخش کوهستانی، انبوه درختان بلوط و بادام کوهی، بنه(ون)، کیکم، ارجن و گون دیده می‌شود.مراتع بخش چرداول هم در بخش کوهستانی قرار دارد و زمینه مناسبی برای دامپروری سنتی فراهم کرده‌است و به همدلیل شغل اصلی ساکنان بخش کوهستانی دام پروری است.در جلد پنجم فرهنگ جغرافیایی ایران آمده است : آب مشروب دهستان از چشمه و رودخانه تاءمین می شود ومحصول عمده آن گندم، جو، حبوبات، برنج و لبنیات می باشد.

شغل عمده اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان بافتن سیاه چادر و یک نوع شال سفید جهلباس مردان است.قسمتی از سکنه دهستان در زمستان به گرمسیر نی خزل مرز عراق می روند.چرداول دارای آثار باستانی فراوانی است.بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی باستانی و طبیعی در شهرستان وجود دارد که تعداد ۱۱۴ اثر به ثبت ملی رسیدهوجزء آثار ملی کشور به حساب می‌آیند.
از آن جمله شهر باستانی سیروان در بخش شیروان و قلعه سام مربوط به دوره ساسانی در روستای چم بورچرداول و پل تاریخی دوره ساسانی است.همچنین کوه های سرسبز این شهرستان تفرجگاه گردشگران و کوهنوردانی است که چرداول رابرای گشت و گذار تابستانی شان انتخاب می کنند.در سفر به کوه های چرداول، نام «لنه» و «چرمین» را به خاطر بسپارید.
این دو کوه در حد فاصل دو منطقه شیروان چرداول امتداد دارند.

رزرو بوم گردی های چرداولقلعه‌ سام چرداول طبیعی

منطقه ای کوهستانی

یکی دیگر از بناهای تاریخی چرداول پل تاریخی بیژنوند یا بیجنوند است.تپه های باستانی (دوآوان) در نزدیکی سرابله، قلعه هره قلوس در روستای موشکان، قلعه و دیوار دفاعی کوه خرمه هم
از دیگر دیدنی های این شهر هستندچرداول معمولا در تابستان پذیرای میهمانانی از استان های کرمانشاه، لرستان، همدان، خوزستان و…است.روستای سنگ سفید یکی دیگر از دیدنی های چرداول است که در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد و باآب و هوای معتدل دره ای خود خیلی از گردشگران را جذب می کند.

شهرستانهای استان ایلام جاذبه طبیعت

در واقع باید گفت که روستای سنگ سفید و زنجیره علیا دو روستای هدف گردشگری شهرستان چرداول هستند.رودخانه چناره از وسط این روستا می گذرد و خرم کوه و کوه بان هزار در شما ل شرقی ایمنطقه واقع شده است. قلعه های باستانی و شهر تاریخی تنگ قیر، تنگ منصوری، پوشش گیاهی مناسب و وجود گیاهان داروئیو ده ها اثر تاریخی از جاذبه های روستای سنگ سفید است.

برترین ها  – تبیان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس