شنبه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

با این ۱۰ ترفند طلایی بچه مدرسه ایی زود از خواب بیدار می شوند

تاریخ نشر :یکشنبه 17 سپتامبر 2023 اشتراک:
بچه مدرسه ای  اخبار گوناگون
ود بیدار شدن کودکان برای مدرسه از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین در مورد فرزندان است. راحت بیدار کردن کودکان از خواب برای مدرسه مخصوصا در ماه‌های اول سال تحصیلی می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. در این مطلب با معرفی بهترین راهکار‌ها برای زود بیدار شدن کودکان در زمان مدرسه با ما همراه باشید.

با بازگشایی مدارس، به موقع خوابیدن و زود بیدار شدن کودکان برای رفتن به مدرسه به یکی از چالش‌های اصلی والدین تبدیل می‌شود. خواب با کیفیت یکی از موثرترین عوامل در سلامت جسمی و روانی کودکان است. اغلب کودکان به همان اندازه که از رفتن به رختخواب خودداری می‌کنند و دیر به خواب می‌روند، به سختی از خواب بیدار می‌شوند.

بیدار شدن بچه مدرسه ای

صبر، تمرین و انضباط سه نکته اساسی برای غلبه بر این مشکلات هستند. در ادامه با معرفی بهترین راهکار‌ها برای زود بیدار شدن کودکان در زمان مدرسه با راهنماتو همراه باشید.

 بچه مدرسه ایبیدار کردن کودکان

۱- خواب را در اولویت قرار دهید

داشتن خواب کافی اولین قدم برای راحت بیدار شدن کودکان در هنگام صبح است. ابتدا باید بدانید کودک شما به چه میزان خواب در شبانه روز نیاز دارد. همانطور که می‌دانید کمبود خواب می‌تواند سلامت جسمی و روانی افراد را دچار اختلال کند. تحقیقات نشان می‌دهند که نوجونان ۱۱ تا ۱۷ ساله که خواب کمی دارند، به مشکلاتی مانند افزایش اضطراب، افسردگی و درد‌های فیزیکی دچار می‌شوند. مقدار خواب مورد نیاز ما در طول زندگی با توجه به سن متفاوت است:

۱ تا ۲ سال: ۱۱ تا ۱۴ ساعت خواب شبانه (بدون احتساب چرت روزانه)

۲ تا ۳ سال: ۱۱ تا ۱۳ ساعت خواب شبانه (بدون احتساب چرت روزانه)

۳ تا ۵ سال: ۱۰ تا ۱۳ ساعت

۶ تا ۱۳ سال: ۹ تا ۱۱ ساعت

۱۴ تا ۱۷ سال: ۸ تا ۱۰ سال

۱۸ تا ۲۵ سال: ۷ تا ۹ ساعت

داشتن یک برنامه منظم کمک می‌کند تا کودک شما راحت‌تر به خواب برود. یکی از موارد بسیار موثر در دیر به خواب رفتن افراد در هنگام شب، نور آبی تلفن‌های همراه است که موجب مهار تولید ملاتونین یا همان هورمون تحریک کننده خواب شده و بر روی چرخه خواب و بیداری فرد تا روز بعد تاثیر منفی می‌گذارد. از این رو توصیه می‌شود حداقل نیم ساعت قبل از خواب از لوازم الکترونیکی مانند گوشی و لپ تاپ استفاده نشود.

توانایی بدن برای بیدار شدن

۲- کودکان را به کمک نور طبیعی بیدار کنید

ریتم طبیعی شبانه روزی بدن یا همان چرخه خواب و بیداری توانایی بدن برای بیدار شدن با نور و به خواب رفتن در هنگام تاریکی است. پیش از خوابیدن پرده‌ها را کمی کنار بزنید تا در هنگام صبح نور طبیعی به داخل اتاق بتابد. این کار به بهتر بیدار شدن کودکان کمک می‌کند.

۳- به کودکان برای بیدار شدن زمان بدهید

کمی زودتر از کودکتان بیدار شوید. صبحانه اش را آماده کنید و به اتاق او بروید. پرده‌ها را بیشتر کنار بزنید تا نور طبیعی به اتاق بتابد. او را ببوسید و به آرامی صدایش کنید. سپس اتاق را ترک کنید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا کودکتان به تدریج از خواب بیدار شود. گفتن کلمات محبت آمیز به کودک موجب می‌شود تا روز خود را با شادی و انرژی مثبت آغاز کند.

۴- از آلارم‌های ملایم استفاده کنید

صدای زنگ بلند و ناخوشایند می‌تواند در هنگام بیدار شدن به کودک شما استرس وارد کند. از یک آلارم ملایم کودکانه برای بیدار کردن فرزندتان از خواب کمک بگیرید. این کار به بهتر بیدار شدن و دوری از استرس کمک خواهد کرد. بیدار کردن کودک با موسیقی مورد علاقه نیز یک راه موثر برای داشتن خلق و خوی بهتر در طول روز است.

۵- از شب قبل شروع کنید

برای داشتن یک روال صبحگاهی منظم بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید. پیش از خواب کودکتان را به حمام بفرستید. لباس‌های مدرسه را آماده کنید. چند دقیقه وقت بگذارید و برنامه روز بعد را با هم مرور کنید. بررسی کنید که همه کتاب‌ها و تکالیف آماده باشند. این کار خیال کودکتان را از انجام تعدادی از کار‌ها راحت می‌کند و به بهتر بیدار شدن او در صبح کمک می‌کند.

۶- بوی خوش را فراموش نکنید

بوی یک خوراکی خوشمزه در هنگام صبح، به بهتر بیدار شدن کودک شما کمک زیادی می‌کند. می‌توانید با پختن غذا‌هایی که کودکتان دوست دارد، انگیزه بیدار شدن در او ایجاد کنید.

۷- روتین منظم داشته باشید

داشتن ساعت خواب و بیداری مشخص و یک چک لیست برای کار‌هایی که کودکتان باید در هنگام صبح انجام دهد، او را منظم‌تر کرده و به راحت‌تر بیدار شدن کودکتان کمک می‌کند.

۸- از حیوانات خانگی کمک بگیرید

اگر در منزلتان حیوان خانگی دارید، می‌توانید از آن‌ها برای بیدار کردن کودکتان کمک بگیرید. استفاده از حیوانات خانگی روشی سرگرم کننده برای بیدار کردن کودکان است که به داشتن خلق و خوی مثبت آن‌ها در هنگام صبح کمک می‌کند.

۹- به کودکتان پاداش بدهید

برای زود بیدار شدن از خواب پاداش در نظر بگیرید. نیازی نیست این پاداش حتما هدیه‌ای گران قیمت باشد. این پاداش می‌تواند یک هدیه کوچک یا حتی چند دقیقه بازی کردن کودکتان با تلفن همراهتان باشد.

۱۰- اجازه دهید کودکتان با عواقب دیر رسیدن مواجه شود

اگر با انجام همه این اقدامات باز هم در زود بیدار کردن فرزندتان با شکست مواجه شدید، به جای فریاد زدن و تنبیه کردن او اجازه دهید با عواقب دیر بیدار شدن مواجه شود. مواردی مانند تاخیر در رسیدن به مدرسه، نرسیدن به ورزش‌ها و بازی‌های صبحگاهی، تنبیه و انجام تکالیف اضافی می‌تواند کودک شما را مجاب کند تا صبح زود از خواب بیدار شود.

سلامت نیوز

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس