حجله گلباران مرحوم ارشیا پسر نسرین مقانلو بر درب خانه شان

تاریخ نشر :جمعه 07 اکتبر 2022 اشتراک:
حجله مرحوم ارشیا خلیلیان اخبار گوناگون
نسرین مقانلو این روزها, روزهای بسیار تلخی را از سر می گذراند. آخرین استوری این بانوی هنرمند, تصویر حجله پسرش بود. حجله گلباران مرحوم ارشیا پسر نسرین مقانلو بر درب خانه شان را در ادامه بببینید.

اتفاق تلخی که برای پسر خانم مقانلو افتاد و سکته ای که در عرض چند دقیقه منجر به فوت این جوان شد هنوز هم برای پدر و مادرش غیر قابل باور است. خانم مقانلو همواره در صفحه شخصی اش نشان داده بود که چقدر عاشق پسرانش است. حجله مرحوم ارشیا خلیلیان را در پرشین وی ببینید.

حجله مرحوم ارشیا خلیلیان

حجله گلباران مرحوم ارشیا پسر نسرین مقانلو بر درب خانه شانحجله گلباران مرحوم ارشیا پسر نسرین مقانلو بر درب خانه شان

حجله عزاداری چیست؟

حجله ختم تابوت‌واره‌ و اتاقکی استوانه‌‌ای است که به شکل نمادین شبیه به حجلۀ عروسی تزیین می‌کنند و سقفی گنبدی یا تاجی‌شکل دارد و در برگزاری مراسم ختم به طور ویژه در مرگ جوانان ناکام جلوی در منزل، مسجد یا سر گذرهای محلّات گذاشته می‌شود. این معنا را دارد که آن جوان باید ازدواج می‌کرد و به حجله‌ خانۀ عروسیش می‌رفت و مرگ برایش زود بود. البته گاه برای  متوفیانی که در سنین بالاتری هم هستند حجله عزاداری می‌گذارند که نمادی از این است که ای کاش او زمان بیشتری زندگی می‌کرد و از خوشی‌ها و نعمت‌های بیشتری برخوردار می‌شد.

حجله عزاداریحجله عزاداری

همان‌طور که گفته شد گذاشتن حجله ختم جنبۀ نمادین دارد. در کنار استند تسلیت و تاج گل ختم برای مراسم ختم حجله را در مکان‌هایی می‌گذارند که محل رفت و آمد و در معرض دید است. کسانی که حجله مرگ جوانی را می‌بینند دلشان به درد می‌آید و برایش از خدا طلب مغفرت دارند و فاتحه‌ای نثار روحش می‌کنند. معمولا حجله را به مدت هفت روز برپا می‌دارند که خبر از تازه بودن مرگ عزیزی می‌دهد.

چرا صاحبان عزا در مراسم ترحیم ، حجله سفارش می دهند؟

اصلِ حجله گذاشتن در ابتدا، تنها برای مراسم عروسی بود. البته در برخی مناطق جنوبی ایران مراسم عروسی‌ای برای قاسم، جوان کربلا به شکل نمادین برگزار و حجله‌ای را برایش آماده می‌کردند. این مراسم هنوز هم در برخی روستاهای جنوب با وجود مخالفت‌هایی که با آن شده است برپا می‌شود. ساکنین روستا با خرید تاج گل ختم و ترحیم عرض تسلیت خود را به صاحب عزا نشان می دهند. همچنین نخل‌برداری و حجله‌‌گردانی محرم می‌تواند بازمانده‌ای از مراسم سوگ سیاوش در پیش از اسلام باشد. چون در اسطوره‌ها سیاوش هم جوان بود و به ناروایی کشته شد و اعتقاد داشتند گیاه پرسیاوشان از خاک او روییده است که نمادی از ادامۀ زندگی به شکلی دیگر است.

اینستاگرام ـ روز پلاس

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس