جمعه, ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱

سعید چنگیزیان بازیگر آصف میرزا در گیلدخت و همسر واقعی اش

تاریخ نشر :شنبه 26 نوامبر 2022 اشتراک:
سعید چنگیزیان بازیگر آصف میرزا در گیلدخت و همسر واقعی اش اخبار گوناگون
سریال گیلدخت با بازی جمعی از هنرمندان این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. یکی از دلایل این محبوبیت علاقه مردم به عشق های قدیمی و دور از دسترس است که بارها سریال هایی با این مضمون ساخته شده است.

سعید چنگیزیان که با سریال گاهی به پشت سر نگاه کن شناخته شد سال ها در سریال ها و فیلم های سینمایی مختلف ایفای نقش کرده است. او بازیگر تونمندی است و بازی در سریال زخم کاری از محبوب ترین کارهای اوست. الهام کردا بازیگر ملکه گدایان و همسر سعید چنگیزیان در گیلدخت را در پرشین وی ببینید.

سعید چنگیزیان در گیلدخت

خط اصلی داستان براساس قسمت های پخش شده، همان قصه تکراری عشق پسری فقیر به دختری ثروتمند و قدرتمند است. فیلمساز برای روایت داستان عاشقانه‌اش دوره تاریخی قاجار را انتخاب کرده است. در تاریخ ایران، هر دوره سلطنتی که امکان سوءاستفاده از ارکان قدرت در آن مهیا بوده چه دوره قاجار باشد، چه پهلوی، می‌تواند بستر مناسبی برای روایت داستان‌هایی جذاب باشد.

سعید چنگیزیان بازیگر آصف میرزا در گیلدخت و همسر واقعی اشسعید چنگیزیان بازیگر آصف میرزا در گیلدخت و همسر واقعی اش

از آنجا که در این دوران‌ها وابستگان دربار و حاکمیت این اجازه را داشتند که حتی به خانه‌های مردم نیز که رعایای حکومت خوانده می‌شدند، تعدی کنند، فیلمساز در زیرلایه‌های مضامین داستانی خود، به لزوم حفظ رعایت خانه و خانواده و همچنین به موضوع امنیت بعنوان یک اصل مهم برای زیست اجتماعی و فردی بشر پرداخته است.

سعید چنگیزیان و همسرش الهام کرداسعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا

زنان در مجموعه گیلدخت

در خانه تقی خان برخلاف جامعه مردسالار گذشته ایران، زن جایگاه ویژه و والایی دارد. از گلنار با بازی میترا رفیع دختر عزیزدردانه خان گرفته تا همسر و مادر او.  گلنار قهرمان داستان گیل ‌دخت است. فیلمساز برای نزدیکی و همذات پنداری بیشتر مخاطب با این دخترگیلانیِ خان زاده نریشن‌هایی را از زبان او در داستان گنجانده است تا مخاطب با شنیدن صدای ذهن و قلب این دختر همواره در تنهایی‌ها، نبردها و دودلی‌هایش همراه او باشد.

گلنار باوجود آنکه تک فرزندی در عمارت خان است دختری لوس و بی دست و پا نیست، جسارت و زبان سرخ و تند و تیزی دارد. یادمان بیاید که برای دیدار با اسماعیل چگونه خودش را به آب و آتش زد. دختر خان بودن گلنار را مغرور و متکبر بار آورده است و معلوم نیست با وجود این غرور و تکبر و حس برتری که نسبت به رعایا در وجود اوست چگونه عاشق مردی از طبقه رعیت شده است.

سعید چنگیزیان بازیگر آصف میرزا در گیلدختسعید چنگیزیان بازیگر آصف میرزا در گیلدخت

داستان عشق این دو نفر براساس گفته‌های آنان به گذشته و زمان حضور خان در تهران بازمی‌گردد و بهتر بود فیلمساز برای باورپذیرتر شدن این عشق اولین دیدار و نحوه شکل‌گیری این رابطه را با فلاش بکهایی نشان می‌داد. همیشه عشق میان دونفر که بایکدیگر بسیار متفاوت‌اند می‌تواند دستمایه داستانی جالب و جذاب باشد و در گیل ‌دخت دخت این موضوع وجود دارد؛ علاوه بر اختلاف طبقاتی شدید میان گلنار و اسماعیل به نظر می‌رسد از لحاظ اخلاقی و اعتقادی هم میان آنها فاصله‌ای از زمین تا آسمان است.

نقاط قوت سریال گیلدخت

در پایان باید گفت«گیل ‌دخت» از دو جهت پتانسیل لازم برای استقبال و کسب رضایت مخاطبان تلویزیونی را دارد: اول حضور بازیگران توانا چه از نسل گذشته و چه چهره‌های جوان و آتیه دار و دوم انتخاب خطه سرسبز گیلان بعنوان جغرافیای داستان است که موجب شده جلوه‌های بصری زیبا و چشم‌نواز جنگلی با صحنه‌پردازی نسبتا قابل قبول و رنگارنگ لباس‌ها و صحنه‌های داخلی همراه شود و مخاطب را یاد سریال‌های موفقی چون«پس از باران» و «وارش» بیندازد.

اینستاگرام ـ  فارس

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آخرین اخبار
بیشتر >
فرادرس