جمعه, ۴ فروردین , ۱۴۰۲

برنامه ریزی برای نظافت و خانه تکانی

اشتراک:
برنامه ریزی خانه تکانی خانه داری
اصولا خانه تکانی یکی از رسم های قدیمی برای آماده شدن عید نوروز است و اگر کارها همیشه روی برنامه ریزی پیش برود مطمئن باشید که راحت تر کار ها انجام میشود . برنامه ریزی به شما کمک می کند در روزهای پر استرس و بدو بدوهای آخر سال آرامش لازم را داشته باشید.

همانطور که میدانید یکی از کارهای سنتی که افراد در اخر سال انجام میدهند خانه تکانی می باشد تا در بهترین حال و تمیزی به استقبال بهار بروند .ولی این خانه تکانی باید روی اصول خود پیش برود که بعد ها مشکلی پیش نیاید. خانه تکانی روش های خاص خودش را دارد  . برای برنامه ریزی خانه تکانی نکته هایی را گفته ایم با ما در پرشین وی همراه باشید.

برنامه ریزی خانه تکانی

اگر شما بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید و بدانید ترتیب انجام آنها کدام است مطمئن باشید نیمی ازکار را انجام داده اید.حالا قلم و کاغذ به دست بگیرید و تمام کارهایی که باید انجام شود، بنویسید.سپس روی ورقه ای دیگر کارها را به ترتیبی که باید انجام داده شود ردیف کنید.
۱) آشپزخانه؛شامل نظافت کاشیها (اگر کاشیهای آشپزخانه بیش از حد چرب و کثیف بود از یک دستمال آغشته به نفت برای پاک کردن چربیها استفاده کنید.سپس با آب و پودر بشویید)، کابینتها، پنجره، شستن پرده و تمیز کردن هواکش و لامپ.

۲)اتاق خواب؛

نظافت دیوار و سقف، پنجره.شستن پرده و ملافه ها.تمیز و مرتب کردن کمدها.

برنامه ریزی خانه تکانیتمیزکردن خانه

۳) پذیرایی؛

نظافت دیوار و سقف، پنجره، شستن پرده.گردگیری کامل مبلمان و دیگر وسایل آن.

۴) حمام و دستشویی؛

شستن کاشیها و لوازم بهداشتی برای انجام هر قسمت کار روز خاصی را در نظر بگیرید.

۵) دیوار و سقف :
ابتدا تمام وسایل اتاق را جمع کنید تابلوها را بردارید و پنجره ها را باز کنیدبعد با برس دسته بلند سقف و دیوارها را گردگیری کنید.اگر رنگ دیوارها قابل شستشو است محلول آب ولرم و صابون و مقدار کمی مایع سفید کننده را با اسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید.هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم متر مربع).مرز بین دو قسمت تمیز شده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جا نماند.

۶) تمیز کردن رادیاتور شوفاژ

برای این کار زیر و رو و اطراف رادیاتور روزنامه ی خیس قرار دهید.سپس با قسمت دمیدن هوای جاری برقی آنها را تمیز کنید و یا یک دستمال نمدار را با یک برسدسته بلند که بین پره های رادیاتور برود پاک کنید.<

لیست کارهای خانه تکانی برنامه ریزی روزانه

جدول برنامه ریزی نظافت خانه

۷) پرده ها

بعد از شستن دیوارها، درها و کف منزل نوبت پرده ها می رسد.پرده های نخی در اثر تابش نور آفتاب و تأثیر آب و هوا بر آنها الیافش ضعیف می شود ولیپارچه های الیاف مصنوعی کمتر دچار چنین زیانهایی می شوند.پرده های نخی را قبل از شستن به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه در آب سرد یا ولرم کنید تا گردو غبار جمع شده بر روی آن جدا شود.پرده را به آرامی بلند کنید.آب کثیف را خالی نمایید.

سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید.البته با ملایمت سعی کنید که آن را به هیچ وجه نچلانید.سه بار پرده را با آب ولرم آبکشی کنید.اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید.برای شستشوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شستشوی بعد را هم ۲ دقیقه با درجه کمتنظیم کرده و بشویید.پرده را قبل از اینکه کاملاً خشک شود، وقتی کمی نمدار است اتو بزنید.اتو را از پشت به موازات الیاف طولی آن بکشید.

۸) پرده حمام

پرده ی حمام را روی سطحی صاف پهن کنید و با محلول غلیظ کف صابون و آب ولرم بشویید و به همین ترتیب بعد آبکشی کنید.سپس با پارچه ای تمیز آن خشک کنید.در تنظیم برنامه توجه داشته باشید که برای انجام کارهایی که نیاز به کمک دیگران دارید.روزهای تعطیل را در نظر بگیرید و کارهایی که دیگران باید انجام دهند به ترتیب اهمیت لیست کرده با نامهر فرد به او بدهید.

به این ترتیب مطمئن باشید که بدون فشارهای جسمی طی چند روز کارها تمام می شود. در این شماره نکاتی درباره نظافت دیوارها، رادیاتور و پرده ها داده شده است.این اولین مرحله کار است.در مرحله ی دوم باید برنامه ی غذایی خاصی برای این چند روز پر کار داشته باشید.
برنامه ای که وقت زیادی برای آشپزی صرف نشود و در عین حال از انرژی خوبی برخوردار باشید.

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
خانه داری
بیشتر >
فرادرس