آیا خوابیدن با دهان باز خطرناک است

اشتراک:
علت خوابیدن با دهان باز پزشکی
یکی از مشکلات خواب که در برخی افراد و حتی کودکان شایع است با دهان باز خوابیدن است در این مطلب به علت خوابیدن با دهان باز و مضرات آن پرداخته ایم.

بسیاری از افراد با دهان باز به خواب می روند که این موضوع می تواند به علل مختلفی بروز کند اما عدم درمان این مشکل منجر به بروز عوارضی مانند خشکی دهان،پوسیدگی دندان ها و… می شود. در این مطلب به موضوع علت خوابیدن با دهان باز و مشکلات ناشی از آن پرداخته ایم.همراه با پرشین وی شوید.

علت خوابیدن با دهان باز

معاینه پزشک لازم دارید

عادت به بازگذاشتن دهان می‌تواند یکی از نشانه‌های اختلال تنفسی دستگاه تنفسی فوقانی باشد، بنابراین توصیه متخصصان در این خصوص این است که اگر فردی از راه دهان تنفس می‌کند یا هنگام خواب دهان او باز می‌ماند باید هر چه سریع‌تر برای بررسی دقیق به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند.

۴ علت رایج

احتمال خوابیدن با دهان باز در افراد مبتلا به آسم و آپنه خواب بیشتر است و مردان نسبت به زنان بیشتر مبتلا می‌شوند به طوری که براساس نتایج یک مطالعه، تقریبا یک سوم از مردان در هنگام خواب از طریق دهان نفس می‌کشند، اما در زنان این آمار تنها ۵ درصد است. دو دلیل دیگر که دهان فرد در طول خواب باز می‌ماند مکیدن شست یا لکنت زبان مداوم است. مکیدن انگشت یک رفتار رایج در کودکان است، اما وقتی این رفتار در دوران کودکی طولانی شود، باعث می‌شود دهان کودک در هنگام خواب و احتمالا از روی عادت باز بماند.

دهان باز خوابیدندهان باز خوابیدن کودک

پیامد زیبایی باز بودن دهان در خواب

محققان می‌گویند که خوابیدن با دهان باز به اندازه نوشیدن نوشابه‌های گازدار در زمان قبل از خواب، به دندان‌ها آسیب می‌زند. نفس کشیدن از راه دهان، باعث خشک شدن دهان می‌شود و اثر محافظتی بزاق را در کشتن باکتری موثر در اسیدی شدن دهان از بین می‌برد. با توجه به افزایش سطح اسید دهان خوابیدن با دهان باز موجب فرسایش و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. در برخی افراد این سطح اسیدی به ۳/۶ می‌رسد که برای فرسایش مینای دندان کافی است و شبیه نوشیدن نوشابه گازدار قبل از خواب است.

دندان بدفرم

در کودکان تنفس از طریق دهان، رشد فک بالایی را افزایش می‌دهد. دندان‌های بد فرم ممکن است نشان دهنده تنفس مداوم و مزمن با دهان باشد.

مشکل بلع

تنفس از طریق دهان باعث خشک شدن دهان می‌شود. چون وقتی دهان شما خشک می‌شود احتمالا به جای این که دهان را ببندید، زبان را به جلو فشار می‌دهید تا قورت دهید. در بلعیدن نرمال، زبان به سقف دهان فشار می‌آورد و امواجی را ایجاد می‌کند که غذا را به معده و شکم می‌فرستد. با این حال تنفس با دهان باعث می‌شود هوای بسیار بیشتری را قورت دهید که می‌تواند بر برگشت اسید معده تاثیر بگذارد.

علت خوابیدن با دهان بازاختلالات خواب

عوارض با دهان باز خوابیدن

بی خوابی و بد خواب شدن

گاهی اوقات دیده می‌شود که افراد مجبورند شب‌ها به علت خشکی دهان از خواب بیدار شوند و آب بنوشند. علت این خشکی دهان، تنفس در هنگام خواب با دهان باز است. به همین علت خوابیدن با دهان باز می‌تواند باعث بی خوابی شود یا کیفیت خواب افراد را پایین بیاورد.

بوی بد دهان

با خشک شدن بزاق دهان که پاک کننده دهان و از بین برنده باکتری‌های مضر به شمار می‌رود، تعداد باکتری‌های موجود در دهان زیاد شده و باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند.

 

دنیای اقتصاد-ایمنا

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
پزشکی و سلامتبیشتر >
علت آفت دهان علت آفت دهان

عوامل مختلفی موجب بروز آفت در دهان و زبان می شوند که با رعایت برخی از آن ها می توان از آفت دهان پیشگیری نمود در این مطلب به موضوع علت آفت دهان بخوانید.

خطرناک ترین عوارض استامینوفن
فواید شگفت انگیز اختلاف قد بین زن و شوهر
توصیه هایی برای لاغر کردن کمر !
این ورزش ها مخصوص پشت میز نشین هاست
آیا خوابیدن با دهان باز خطرناک است
مکمل های لازم برای زیبایی پوست صورت و بدن
درمان گودی کمر و دیسک گردن با ورزش
غذاهایی که سبب تحریک سردردهای میگرنی میشوند.
چند وقت یکبار باید موهای خود را بشویید؟
چرا شیلگوز یا اسهال خونی تب‌دار باید حتما فوری درمان شود ؟ + راه تشخیص و پیشگیری
دریابی عفونت های باکتریایی در منزل و از بین بردن آنها
راه مقابله با ریزش موها چیست؟ سرم مو چیست؟
آزمایشی ساده برای تشخیص سرطان ، فقط در ۱۰ دقیقه
حمام و اشتباهات رایجی که در آن انجام میدهید
خوراکی های مناسب و نامناسب برای آخر شب ها !
دلایل عجیب چاقی و اضافه وزن را بدانید !
عفونت مفصل چیست وچگونه ایجاد میشود؟
۸ راهکار سریع برای از بین بردن حالت تهوع
مراحل درمان فرد معتاد به کوکائین
فرادرس