جمعه, ۷ مهر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

با ۴ اشتباه رایج در روایت وقایع عاشورا آشنا شوید

اشتراک:
احکام و مسائل شرعی
این روزهای گرم تابستان که با شور حسینی همراه شده است یاداور تلخ ترین مصیبت تاریخ است. جنگی نا برابر با بهترین خلق خدا و به شیوه ای کاملا ناجوان مردانه که منجر به کشته شدن امام حسین فرزند پیامبر اسلام شد.

امام حشین و یاران اندکش زمانی که همه راه ها برای بازگشت و حتی عبور آنها بسته شد چاره ای جز مقاومت نداشتند و باید تلخ ترین حادثه تاریخ را تجربه می کردند. عاشورا در دهم محرم سال ۶۱ تمام نشد و هنوز هم آثار آن در زندگی و افکار و منش ما باقی مانده است. کاش بیاموزیم که علاوه بر عزاداری درس هیا امام حسین بریا زندگی ما چه بوده است. با ۴ اشتباه رایج در روایت وقایع عاشورا در پرشین وی آشنا شوید.

۴ اشتباه رایج در روایت وقایع عاشورا

عاشورا آن بزرگ روز تاریخ است که همچون زر، بر زره روزگار نقش بسته؛ کربلا همان قطعه بهشت است که رودخانه خروشان حقایق در دل شیعیان و همه آزادی خواهان وحق طلبان از چشمه زلال آن سرچشمه می گیرد.این حقیقت رنه تنها شعور امت های در بند ستم را دگرگون کرده، بلکه شوری عاشورایی بدان بخشیده است.اما در لابلای این شور حسینی و اندر عزای آن حضرت، بدعت ها و تحریف هایی رشد کرده که لاجرم آن شعور  عاشورایی را هدف اصابت قرار داده است.هراس ما از آن است که روزی فرا رسد که از حسین، عاشورا و کربلا چیزی جز بدعت و خرافه باقی نماند.

در این مطلب مختصر چند اشتباه رایج را بیان می کنیم تا شاید اصلاح شوند!

اشتباه اول: اوج عزاداری امام حسین(ع) ده روز اول ماه محرم الحرام است.

بین سخنرانان و مداحان، مشهور است که هر شب را به یکی از شهدای کربلا اختصاص دهند؛ مثلاً شب سوم برای حضرت رقیه و شب هفتم را برای حضرت علی اصغر سوگواری می کنند و تاسوعا را نیز به حضرت عباس اختصاص می دهند.همین قرار داد بین مداحان و منبری ها باعث شده است که عده ای گمان کنند، حضرت رقیه روز سوم محرم به شهادت رسیده است و از همه بدتر اینکه گمان می کنندحضرت ابالفضل(ع) در روز تاسوعا به شهادت رسیده است.

اما حقیقت این است که تمام شهدای کربلا در روز عاشورا به شهادت رسیده اند و حضرات اباالفضل، علی اکبر و علی اصغر همه قبل از امام حسین(ع) و در روز عاشورا در پیکار با سپاه عمر سعد کشته شده اند.حضرت رقیه(س) نیز پس از شهادت پدرش در شام از دنیا رفته است.

عزاداری امام حسینعزاداری امام حسین

اشتباه دوم: چند روز تشنگی یاران امام حسین (ع)

باور عمومی این است که حضرت حسین بن علی(ع) و اهل بیت واصحابش سه شبانه روز آب ننوشیدند و سپس تشنه کام به مقابله با دشمن رفته اند؛ اما حقیقت این است که عمر سعد سه روز قبل از عاشورا عمروبن حجاج را با پانصد سوار فرستاد تا کنار شریعه فرود آیند و میان یاران حسین و آب فاصله اندازند.اما این به این معنی نیست که هیچ ذخیره آبی در خیمه ها نبوده است.

در کتاب ارشاد نوشته شیخ مفید(ره)آمده است: « در شب عاشورا زینب… دست بر گریبان برده… و بیهوش بر زمین افتاد.حسین(ع) برخاسته آب بر روی خواهر پاشید و… » این نقل معتبر نشان می دهد که تا شب عاشورا هنوز آب در خیمه ها بوده واصل تشنه کامی
به روز عاشورا،گرمی هوا و شدت مبارزه مربوط است.

شیخ عباس قمی(ره) در منتهی الامال می گوید: «شب عاشورا امام حسین(ع)، حضرت علی اکبر(ع)را با سی سوار و بیست پیاده فرستاد که چند مشک آب آورند و اهل بیت و اصحاب خود را فرمود که از این آب بیاشامید، آخر توشه شماست و وضو بسازید و غسل کنید.»

4 اشتباه رایج در روایت وقایع عاشوراصحنه نبرد در روز دهم محرم

اشتباه سوم وقایع عاشورا :تحریف ماجرای حضرت لیلی مادر حضرت علی اکبر (ع)

یکی از معروف ترین تحریف ها ماجرای حضرت لیلی مادر حضرت علی اکبر(ع) است وچه روضه ها که در این زمینه خوانده نمی شود؛ در روضه ها ذکر می شود که حضرت علی اکبر قبل از رفتن به میدان با مادرش چه نجواهایی می کرد، یا اینکه حضرت لیلی در خیمه ها رفته و در آنجا دعا کرده که خداوند حضرت علی اکبر را سالم بر گرداند که متأسفانه این موضوع محور بعضی تعزیه ها نیز شده است.

اما حقیقت این است که اصلاً لیلایی در کربلا نبوده است؛ البته لیلی مادر حضرت علی اکبر(ع) هست؛ اما حتی یک مورخ هم به حضور آن حضرت در کربلا و روز عاشورا گواهی نمی دهد.(به نقل از حماسه حسینی،جلد۱،مرتضی مطهری)

اشتباه چهارم: اجازه ندادن امام حسین (ع) به حضرت علی اکبر (ع)

مطلب بعدی مربوط به حضرت علی اکبر(ع) این است که آن حضرت قبل از رفتن به معرکه جنگ از پدر رخصت خواست و آن حضرت اذن میدان نداده اند و مثلاً فرموده اند که تو هنوز جوانی و حیف است که از دست بروی و چه اشعار و تعزیه ها که پیرامون آن نساخته ایم؛ اما حقیقت این است که تمام مورخین نوشته اند، هر کس از امام حسین(ع) اذن میدان می خواست، اگر می شد حضرت برایشان عذری می آورد ولی در مورد جناب علی اکبر گفته اند:«فاستأذن اباه،فأذن له» یعنی تا اجازه خواست گفت برو.(به نقل از حماسه حسینی،جلد۱، مرتضی مطهری)

سیمرغ

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس