یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

حکم قمه زدن در عزاداری امام حسین علیه السلام

اشتراک:
حکم قمه زدن احکام و مسائل شرعی
قمه‌زنی از آداب و رسومی است که در ایام محرم انجام می‌شده گرچه اغلب مراجع تقلید این رسم را موجب وهن مذهب می‌دانند. برای دانستن حکم قمه‌زدن از نگاه مراجع تقلید با ما همراه باشید .

قمه زنی از مراسمی است که توسط برخی از عزاداران امام حسین(ع) اجرا می شود، مراجع تقلید نظرات و احکام را در رابطه با قمه زنی افراد در عاشورا و تاسوعای حسینی بیان کرده اند.. حکم قمه زدن را در پرشین وی ببینید.

حکم قمه زدن

با سلام خدمت شما دوستان عزیز، همان طور که می دانید ماه محرم نزدیک است، شیعیان و محبّان اهل بیت علیهم السلام در این ماه لباس سیاه به تن کرده و درعزای سالار شهیدان امام حسین علیه السلام به عزاداری می پردازند، در این بین، بعضی از عزادارها با قمه زدن و کارهایی از این قبیل باعث ایجاد بعضی از شبهات در ذهن افراد غیر شیعه می شوند، که این اعمال
باعث لطمه زدن به دین مبین اسلام، و همچنین مذهب شیعه می شود، که در این خصوص علما و مجتهدیناحکامی را از خود صادر کرده اند، که توجه و گوش دادن به این دستورات بسیار مهم و باعث بقای اسلام می باشد.

استفتائات مراجع تقلید در مورد حکم قمه زدن :حضرت آیت الله خمینی (ره):بسمه‌تعالیدر وضع موجود قمه نزنند، و شبیه خوانی اگر مشتملبر محرمات و موجب وهن مذهب نباشد، مانع ندارد؛ اگر چه روضه خوانی بهتر است و عزا‌داری برای سید مظلوماناز افضل قربات است.۱حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای:قمه زنی علاوه بر این که از نظر عرفی از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمی‌شودو سابقه ای در عصر ائمه علیهم السلام و زمان های بعد از آن ندارد و تاییدی هم به شکلخاص یا عام از معصوم (علیه السلام) در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بد نام شدن مذهب می‌شود؛ بنابراین در هیچ حالتی جایز نیست.و چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد، نذر واجد شرایط صحت و انعقاد نیست.

حکم قمه زدنقمه زدن به سر در عاشورا

فتوای مراجع عظام تقلید

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی: سوال: حکم ضرب و جرح بدن در عزاداری اباعبدا… چیست؟ لطفا نظر خود را راجع به سینه زنی ، زنجیر زنی و قمه زنی به طور مجزا و شفاف بیان کنید.
جواب: عزاداری خامس آل عبا از مهمترین شعائر دینی و رمز بقای تشیع می باشد ولی بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایی که موجب وهن مذهب می گردد و یا آسیبی به بدن آنها وارد
می کند خودداری کنند.حضرت آیت الله بهجت (دامت برکاته):سوال : نظر مبارکتان را در مورد قمه زنى بیان فرمایید؟جواب: حکمش به عنوان اوّلى عدم ضرر رساندن به خود یا دیگرى است، به حدّى کهحرام باشد؛ پس اگر مضرّ نباشد و مفسده اى هم بر آن مترتب نباشد فى نفسه اشکال ندارد.

حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ جواد تبریزی:سئوال: نظر مبارک حضرت عالى در مورد تعزیه و قمه زنى چیست ؟جواب:بسمه تعالى تعزیه مانعى ندارد، و باید طورى باشد که موجب وهن بر شیعه نباشد , واللّه العالم.حضرت آیت الله العظمی سیستانی:باید ازکارهایی که عزاداری را خدشه‌دار می‌کند اجتناب شود.( روشن است که قمه‎زنی در حال حاضر تبعات منفی فراوانی از جملهوهن دین را در پی دارد)

 شهادت امام حسین علیه السلام حکم قمه زنی محرم و روز عاشورا

عزاداری سید الشهدا

حضرت آیت الله صافی گلپایگانیسوال : حکم چاک زدن گریبان و بر سرو صورت زدن در مصیبت امام حسین علیه‌السلام چیست؟جواب : بر سر و صورت زدن و گریبان چاکزدن در مصیبت آن بزرگوار مانعی ندارد.سوال : برخی در جلسات سینه زنی و عزاداری معصومین علیه‌السلام در حال عزاداری صورت خود را خراش انداخته به صورتشان خون جاری می‌شود؛ عزاداری به این شکل چه حکمی دارد؟جواب : معلوم نیست که این کارهابه عنوان ابراز شدت تألم بر مصائب اهل‌بیت علهیم السلام و عزاداری برای آن بزرگواران وهن باشد؛ بلی اگر موجبضرر معتنی به شود جائز نیست.

حضرت آیت‌الله العظمی فاضل‌لنکرانی:با توجه به گرایشی که نسبت به اسلام و تشیعبعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در اکثر نقاط جهان پیدا شده، و ایران اسلامی به عنوان ام ‌القرای جهان
اسلام شناخته می‌شود، و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام مطرح است، لازم است دررابطه با مسائل سوگواری و عزاداری سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله الحسین علیه‌السلام به گونه‌ای عمل شود که موجب گرایش بیشتر و علاقمندی شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وی گردد.پیداست در این شرایط، مساله قمه‎زدن نه تنها چنین
نقشی ندارد، بلکه به علت عدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچ‌گونه توجیه قابل فهم مخالفین، نتیجه سوء بر آن مترتب خواهد شد.لذا لازم است شیعیان علاقمند به مکتب امام حسین علیه‌السلام از آن خودداری کنند.و چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد، نذر، واجد شرایط صحت و انعقاد نیست.

ایران  – خبرآنلاین

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس