سرپرستی و آموزش به یتیم از نظر امام حسین (ع)

اشتراک:
سرپرستی و آموزش به یتیم از نظر امام حسین (ع) احکام و مسائل شرعی
شرایط نحوه صحیح رفتار با کودک بسیار مهم و قابل توجه می باشد که در رابطه با آن باید نکات بسیاری را رعایت کنید.در ادامه این مطلب نحوه صحیح رفتار با کودک یتیم و نکاتی که در این رابطه باید رعایت کنید با ما همراه شوید .

یکی دیگر از محاسن اخلاق  ،سرپرستی ایتام و محبّت نسبت به آنان است. در زندگی انسانها خلأها و کمبودهایی وجود دارد که جز از طریق محبّت و دوستی نمی توان آن را جبران کرد و در این میان، کودکان یتیم بیشترین نیاز را احساس می کنندبرای سرپرستی یتیمان با ما در پرشین وی همراه باشید .

سرپرستی یتیمان

امام حسین علیه السلام فرمودند: هر کس یتیمى از ما را که به سببِ در خفا و استتار بودن ما،به ما دسترسى ندارد سرپرستى کند و از علوم ما که نصیب او شده است در اختیار وى بگذارد و
او را راهنمایى و هدایت کند، خداوند عزّ و جلّ فرماید: اى بنده کریم و غم خوار! من به کرمو بخشندگى از تو سزاوارترم.اى فرشتگان من! به تعداد هر حرفى که به او آموخته است، هزار هزار قصر دربهشت ها برایش بسازید و از دیگر نعمت هایى که در خور این قصرهاست به آنها اضافه کنید.

متن حدیث الإمامُ الحُسَینُ علیه السلام: مَن کَفلَ لَنا یَتیما قَطَعَتهُ عَنّا مَحَبَّتُنا باستِتارِنا، فَواساهُ مِن عُلومِنا الّتی سَقَطَت إلَیهِ حتّى أرشَدَهُو هَداهُ، قالَ اللّه ُ عَزَّ و جلَّ: أیُّها العَبدُ الکَریمُ المُواسِی، أنا أولى بِالکَرَمِ مِنکَ، اِجعَلوا لَهُ یا مَلائکتیفی الجِنانِ بِعَدَدِ کُلِّ حَرفٍ عَلَّمَهُ ألفَ ألفِ قَصرٍ، و ضُمُّوا إلَیها ما یَلیقُ بِها مِن سائرِ النِّعَمِ.مکرر اتفاق می افتد که پدران و مادران در جریان جنگ یا به صورت عادی از دنیا می روند و کودکان خردسالی از آنان باقی می ماند که باید در اجتماع نگهداری و تربیت شوند و با پرورش صحیح عضو مفیدی برای جامعه فردا باشند در قوانین کشورهای جهان برای این قبیل از کودکان مقرراتی وضع شده و موسسات مخصوصی از آنان نگه داری می کنند، اسلام نیز در تعالیم قانونی و اخلاقی خود درباره یتیمان دستورهای دامنه داری برای پیروان خود دارد که آنان را در انجام وظائف لازم راهنمایی فرموده است.

سرپرستی یتیمانآموزش دادن یتیم

سرپرستی و آموزش دادن یتیم

اگر کودک یتیم از ارث پدر یا مادر مالی دارد، شخصی که به عنوان سرپرست از طرف مقام صلاحیت دار حکومت اسلامی تعیین شده است، مصارف لباس و مسکن و مخارج زندگی او را از مال خود کودک می پردازد و اگر کودک فقیر و بی بضاعت باشد، خزانه دار دولت اسلام موظف است مصارف او را تقبل نماید و طبق قانون مالی اسلام، زندگی یتیمان از در آمدهای مختلف، قابل تأمین است؛ ولی مطلب قابل ملاحظه این است که سعادت یتیمان را تنها در تأمین زندگی مادی و تهیه غذا و لباس و مسکن نمی داند.

خیرُبُیوتِکُم بَیتٌ فیهِ یَتیمٌ مُکَرَّمٌ.بهترین خانه‌های شما خانه‌ایست که در آن طفل یتیمی مورد مهر و عطوفت قرار بگیرد. (مواعظ عددیّه، ص ١٩) «مولی امیرالمؤمنین علیه‌السلام»:اَلله اَلله فی الأَیتامِ! فلا تَغُبّوا اَفواهَهُم و لایَضیعُوا بِحضَرِتَکُم.از خدا بترسید و درباره ایتام، خدا را شاهد و ناظر بگیرید! مبادا آن‌ها گاهی سیر و گاهی گرسنه بمانند و در جمع شما حقّشان ضایع و پایمال گردد. (نهج‌البلاغه، (وصیت)نامه ص ۴٧) «مولی امیرالمؤمنین علیه‌السلام»:مِنْ أفضَلِ البِرِّبِرُّ الأَیتامِ.یکی از والاترین مراتب نیکوکاری لطف و اِحسان نسبت به یتیمان است. (فهرست غرر، ص ۴٣١)

حمایت از کودکان یتیم کمیته امدادثواب سرپرستی

ثواب پناه دادن یتیم

«حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها»:فَرَض اللهُ مُجانَبَهَ أَکِل اَموالِ الیَتامی اجارهً مِنَ الظُّلم.خداوند خوردن مال یتیمان را حرام فرمود تا حقوق آنان از ظلم و تعدّی محفوظ بماند. (بحار، ج ٧٩، ص ٢۶٨) «پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم»:اِنّ الیَتیمَ اِذا بَکی اِهتَزَّ لِبُکائِهِ عَرشُ الرَّحمنِ!وقتی یتیم گریه می‌کند عرش خدای رحمن به لرزه درمی‌آید! (لئالی الأخبار، ج ٣، ص ١٨١) «مولی امیرالمؤمنین علیه‌السلام»:اِرحَموا الأرْمَلَهَ وَ الیَتیمَ.نسبت به بیوه‌زنان و یتیمان دلرحم و مهربان باشید

مشرق  –  خبرگزاری حوزه

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
پیشنهادات وِیژه
فیلم پرشین وی
دعا هایی در باب نوروز دعا هایی در باب نوروز

اعمال مذهبی و دعاهای پر برکت عید نوروز را در مقاله زیر دنبال کنید. در منابع اسلامی روایات زیادی درباره ایام نوروز آمده است. اعمال مخصوص و پرفضیلت عید نوروز را در متن زیر بخوانید. با ما همراه باشید.

صله رحم در تمام ایام از مهمترین کارها
برای شاغل شدن این ذکر را بگویید
گفتن ما سگ امام حسینیم چه حکمی دارد؟
داستان معجزه شگفت انگیز ضریح امام حسین (ع)
گریه کننده بر امام حسین علیه السلام قطعاً بهشتی است؟!
چه کسانی قرآن خواندن سر مطهر امام حسین (ع) را شنیدند؟
۸ روش برای زیارت امام حسین از راه دور
حکم قمه زدن در عزاداری امام حسین علیه السلام
حکم علامت و علم در عزادری امام حسین علیه السلام
آیا ماجرای همسر ایرانی امام حسین (ع) صحت دارد؟
واکنش امام حسین نسبت به شهادت مسلم بن عقیل چه بودند؟
اگر مردم کوفه نامه نمی نوشتند ، آیا امام حسین قیام میکردند؟
چرا امام حسین (ع) خانواده شان را هم به کربلا بردند؟
فضیلت مادى و معنوى زیارت امام حسین علیه السلام چیست؟
سرپرستی و آموزش به یتیم از نظر امام حسین (ع)
امام حسین (ع) چه زمانی خبر شهادت خود را اطلاع دادند؟
بررسی مختصری بر روی دعای عرفه امام حسین (ع)
از نگاه امام حسین(ع) خوشبختی و سعادت انسان در چیست؟
چه کسی چهل سال برای امام حسین (ع) گریست؟