یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

نظر مراجع راجع به شنا با حجاب اسلامی را بدانید !

اشتراک:
حجاب در ورزش احکام و مسائل شرعی
حجاب مساله ی مهم است که این روز ها بسیار در مورد ان صحبت میشود . ورزش در اسلام به صورت کلی جایز است. دراین بخش قصد داریم نظر مراجع را در مورد ورزش شنا برای شما بیان کنیم .

در اسلام ورزش کردن مجاز است  بانوان در برخی موارد با حجاب می باشد .و برای علت اینکه اسلام به ورزش کردن تاکید داشته به دلیل ان تقویت روحیه و روان برای فرد است که ورزش کردن هم برای جسم مفید است و هم در برای روح بسیار خوب است .حجاب در ورزش شنا هم اداب خاص خودش را دارد که میتوانید در پرشین وی ببینید.

حجاب در ورزش

دوچرخه سواری برای دختران و بانوان جوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم، اگر عرفاً موجب جلب نظر شدهو منافی با عفت آنان ارزیابی شود، جایز نیست.البته دوچرخه سواری در محیط های مخصوص بانوان اشکال ندارد.

حجاب در ورزشحکم شنای بانوان با حجاب

ورزش

در اسلام به صورت کلی جایز است و برخی اوقات مستحب و حتی واجب هم می شود.چون هدف از ورزشسلامتی و تندرستی و فعال ساختن بدن و تقویت روح است.مثلا ورزش شنا در آموزه های دینی عملى جایز وآموختن آن به فرزندان مستحب است.اعراب به سه ورزش شنا، تیراندازی و سوارکاری توجهی ویژه داشتند و روایاتی از پیامبرصلی اللّه علیه و آله و سلم در این باره معروف است، از جمله «علّموا اولادکم السباحه و الرمایه والفروسیّه»: به فرزندان خود شنا و تیراندازی و سوارکاری بیاموزید.(سیوطی، الدرر المنثور، ج۴، ص۸۰) یا «حق الولد علی الوالدان یعلمهالکتابه و السباحه و الرمایه…»: حق فرزند بر پدر آن است که او را کتابت و شنا و تیراندازی بیاموزد….(سیوطی، الدرر المنثور، ج۴، ص۷۹)

بنابراین ورزش کردن فی نفسه عملی پسندیده است اما در مورد ورزش بانوان (همانطورکهطبیعت زن وجوب پوشش را اقتضا می کند) باید ضوابطی لحاظ شود.ما در این نوشتار سعی داریم به چند سوالدرباره ورزش بانوان پاسخ گوییم:

سوال: آیا رفتن به استخر و یادگیری شنا برای بانوان اشکال شرعی دارد؟رفتن به استخر و یادگیری شنا برای بانوان فی نفسه اشکال شرعی ندارد مگر اینکه در معرض دید نامحرم بوده یا مفسده دیگری داشته باشد. (استفتاء از دفتر آیه الله خامنه ای در قم)

حکم شنای بانوان با حجاب حجاب و عفاف

بایدها و نبایدهای ورزش بانوان

سوال: گاهی در کنار دریا، بانوانی با حجاب و پوشش کامل (حتی گاهی با چادر)، حاضر شده و در کنار همسر و خانواده مشغول آب بازی و یا شنا می شوند، طوری که معمولاً احتمال مفسده در آن نمی رود. آیا این کار اشکالی دارد؟بر فرض سؤال، اگر این کار نوعاً مفسده ای نداشته باشد، به خودی خود اشکالی ندارد.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

حضرت آیه الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

اگر گناه و مفسده ای بر آن مترتب نشود فی نفسه اشکالی ندارد.

حضرت آیه الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی):

اگر نوعاً محرک نباشد و مفسده ای نداشته باشد، ذاتاً جایز است.

حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

چنانچه ملازم فسادی نباشد فی نفسه مانعی ندارد.

حضرت آیه الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):

اگر حجاب کامل باشد و مفسده نداشته باشد، مانعی ندارد.

سوال: آیا بانوان با لباس مناسب می توانند در ملأ عام دوچرخه سواری کنند؟

دوچرخه سواری برای دختران و بانوان جوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم، اگر عرفاً موجب جلب نظر شدهو منافی با عفت آنان ارزیابی شود، جایز نیست.البته دوچرخه سواری در محیط های مخصوص بانوان اشکال ندارد.

تحلیل نوع نگرشها به فرهنگ حجاب

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

دوچرخه سواری برای دختران و بانوان در مجامع عمومی و در منظرنامحرم موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافی با عفت بانوان
است و لازم است ترک شود و در صورتی که در منظر نامحرم نباشد فی نفسه اشکال ندارد.

حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

این کارها در محیط های مخصوص بانوان اشکالی ندارد.مشروط بر اینکه سبب ضرر و زیانی نگردد.

حضرت آیه الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

اگر عادتاً تحریک آمیز باشد جایز نیست.

حضرت آیه الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):

در فرض سوال، باید طبق مقررات کشور عمل شود.

حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

دوچرخه سواری برای بانوان در منظر نامحرم حتی اگر با حجاب شرعی باشد دور از شخصیت زن مسلمان و متدینه است.

سوال: موتور سواری برای بانوان از نظر اسلام چه حکمی دارد؟

۱- مسلماً این عمل به خودی خود حرام نیست،اما با توجه به این که در برخی از موقعیت های زمانی و مکانی، موتور سواری براى دختران و بانواندر مجامع عمومى، موجب جلب نظر مردان می شود و منافى با عفت بانوان است، لازم است در چنین موقعیتهایی ترک شود و در صورتى که در منظر نامحرم نبوده و یا خوف فساد و فتنه نباشد، فى نفسه اشکال ندارد.

۲- در روایات سفارش شده است که برای زنان خوب نیست در وسط خیابان راه بروند، بلکه مستحب است ازکنار دیوار و خیابان حرکت کنند؛ (حسینی شیرازى، سید محمد، الفقه، المرور و آداب السفر، ص ۳۳۸) از جمله اینکه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: «لَیْسَ لِلنِّسَاءِ مِنْ سَرَوَاتِ الطَّرِیقِ شَیْ ءٌ وَ لَکِنَّهَا تَمْشِی
فِی جَانِبِ الْحَائِطِ وَ الطَّرِیقِ»؛ (الکافی ج ۵، ص ۵۱۸) خانم ها نباید در وسط جاده حرکت کنند، فقط میتوانند در کنار دیوار و حاشیه جاده و خیابان حرکت نمایند.

بدیهی است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) در این جا نمی خواهد بفرماید که راه رفتن خانم هااز وسط خیابان حرام است، بلکه این گونه روایات؛ بیانگر اهمیت دادن دین اسلام به رعایت اکرام و بزرگداشت شخصیتبانوان و سلامت حریم آنها، برای حضور در اجتماع است (الفقه، المرور و آداب السفر، ص ۳۳۸) که رعایت هرچهبیشتر این احکام به نفع بانوان و جامعه اسلامی خواهد بود.

تبیان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس