چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

وجوب روزه برای مشاغل سخت

اشتراک:
احکام و مسائل شرعی
کارگری که در محیطی کار کند که از لحاظ جسم و روانی در شرایط سخت است را به عنوان فردی می شناسیم که دارای شغل سخت است و اینگونه افراد برای روزه گرفتن باید احکام شرعی خاص خود را رعایت کنند.

مشاغل سخت به شغل هایی گفته میشود که به دلیل سخت بودن محیط کار سلامت افراد به خطر می اندازد. اگر افرادی که دارای مشاغل سخت هستند بخواهند روزه بگیرند نیاز است احکامی را بدانند و رعایت کنند. در ادامه احکام روزه گرفتن مشاغل سخت را بیان کرده ایم.  فقط نکته ی مهم این است که شغل های سخت و شرایط سخت دلیل بر نگرفتن روزه نمیشود . وجوب روزه برای مشاغل سخت را در پرشین وی ببینید.

احکام روزه گرفتن مشاغل سخت

کسانی که کارهای سخت و طاقت فرسا دارند ، آیا روزه بر آنها واجب است ؟پاسخ – از قدیماین مشاغل سخت بوده است و ابزاری که الان هست در سابق نبوده است.محل زندگی مسلمانان در مکه ، مدینه ، کربلا و کوفه هم از مناطق گرم بوده است.در کشورما هم مناطق گرم وجود دارد.حدود سی سال پیش هم ماه رمضان در همین فصل بوده است اما اینها به این معنا نیست که افراد باید هر جوری شده روره را بجا بیاورند.

 احکام روزه گرفتن مشاغل سختحکم شرعی روزه گرفتن

کسانی که در محل های گرم و آفتاب کار می کنند باید برای این ماه برنامه ریزی داشته باشند که اگر امکان دارد در زمان خنکی هوا کار بکنند تا بتوانند روزه ها را بجا بیاورند اما اگر این کار
امکان ندارد ، می تواند سفری پیش از ظهر ( حداقل بیست و پنج کیلومتر خارج از شهر ) انجامبدهد و بعد روزه شان را باز کنند.و در عین حال گناه هم انجام نداده اند و بعد کارشان را شروع کنند.
اگر این کار هم امکان ندارد روزه را بگیرند و کارشان را شروع کنند.

مبطلات روزهباطل شدن روزه

اگر روزه برای شان خیلی سخت بود و ضعف بر آنها قالب شد ، روزه را افطار کنند و بعداز ماه رمضان آنرا بجا بیاورید.در مورد روزه خواری علنی باید گفت که حتی اقلیت های مذهبی این را رعایت می کنند و علنی روزه خواری نمی کنند.افراد مسلمان که عذر دارند و روزه نمی گیرند باید این مسئله رامراعات کنند و در جلوی دید دیگران چیزی نخورند که مشخص بشود آنها روزه نیستند.

اگر کسی این کار را بکند دو تا گناه مرتکب شده است ، یکی اینکه روزه خورده است ودیگر اینکه علنی روزه خورده است.شما مجاز نیستد که علنی روزه خواری کنید.ما در جامعه ی اسلامی خودمان می گوییم که افراد غیرمسلمان باید حجاب را رعایت کنند. زیرا این یک مسئله ی اجتماعی است و به جامعه برمی گردد.

زلال احکام

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس