دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

آیا می‌توان به استخاره اینترنتی اطمینان کرد؟

اشتراک:
استخاره اینترنتی احکام و مسائل شرعی
اگر در زندگی دچار سردرگمی شدید میتواید از استخاره کمک بگیرید.استخاره در لغت به معنی خواستن بهترين چيز و طلب كردن خير است و در اصطلاح نوعی دعا است .

یکی از روش های استخاره ، استخاره با قرآن است که درآن انسان طبق آداب ساده ای با خداوند بزرگ به وسیله قرآن مجید، مشورت می کند.در برخی از امور زندگی انسان ها در انجام امور زندگی خود دچار تردید و سردرگمی می شوند و حتی تردیدشان با مشورت با افراد آگاه نیز ادامه می یابد . برای همین بعد از ان از قران کمک میگیرند. برای دانستن استخاره اینترنتی با ما در پرشین وی همراه باشید .

استخاره اینترنتی

متأسفانه شناخت، درک و باور ما، از امر مهم استخاره، درست نیست، چنان که گاه از “دعا، توکل و توسل”نیز درست نیست، از این جهت گاهی مردم از “استخاره”، درکی مانند: فال گرفتن یا سرکتاب بازکردن و…دارند.استخاره در اصل طلب خیر از خداوند متعال در هر عزم و امری می‌باشد و هر امری باید با قرآنکریم (اسلام) تطبیق داده شود که معلوم شود حق است یا باطل…

استخاره ، نه تنها انسان را از حال تحیّر و سرگردانى – که بدترین حالات است و مایه تلف شدن وقت و نیروى اوست – نجات مى بخشد، و او را با اراده و تصمیم قوى و گام هاى استواربه سوى مقصد به حرکت وا مى دارد؛ بلکه واقعاً نیز راهنما و راهگشا به سوى خیرات است و اینحقیقتى است که در روایات اسلامى وارد شده، و ما خود بارها و بارها آزموده ایم که استخاره ها گوئى معجزه مى کند.

گاه انسان براى کارى استخاره مى کند و مطابق آن، به سوى آن کار مى رود و ظاهراً نتیجه اى نمى گیرد؛ امّا بعد از ماه ها، یا سال ها، رمز عجیب آن استخاره را درمى یابد.به هر حال، استخاره را با پیشگویى نباید اشتباه گرفت؛ بلکه استخاره خیر و صلاح کار را از طریق درخواست از خداوند، به انسان نشان مى دهد.

استخاره اینترنتیشرایط استخاره با قرآن

استخاره با قرآن

شاید در این مقوله بیان چند حکایت، مسئله را بیشتر روشن کند:آیت‌الله راستی – استخاره برای طلبگی – دوستی گفت: چون اکثر اوقات من صرف مطالعه، تدریس و تألیف علوم ومباحث دینی شده بود، به فکر افتادم که سایر امور را رها کنم و بروم رسماً در حوزه علمیه طلبگی نمایم.اما عزم من راسخ نشد و به علت تحیر، تصمیم به استخاره گرفتم.نزد آیت الله راستی رفتم و تقاضای استخاره‌ای کردم.

ایشان منّت گذاشته و پذیرفتند و فرمود: “بد است”! پرسیدم: ببخشید، آیا ممکن است آیه را نیز بفرمایید؟ آیه راخواند که موضوعِ انداختن حضرت ابراهیم علیه‌السلام در آتش بود.دوستمان گفت: با توجه به اندیشه‌هایی که داشتم، گفتم: ببخشید، اینکه بد نیست؟ [چون آتش به امر خدا بر او سرد و سلامت شد…] – فرمود: بله، ولی شما حضرت ابراهیم(علیه السلام) نیستید.

گفت: این درس و حکمت بزرگی برایم شد، هم در شناخت عمیق‌تر و هم در استخاره.هم فهمیدم که اگر چه طلبگی خوب است، اما بسیار کار دشواری است و بنده طاقت آن را ندارم و هم فهمیدم که اهلش بایداستخاره کنند، نه خودم یا هر کسی.این گونه نباشیم: شخصی بعد از نماز نزد امام جماعت رفت و استخاره‌ای خواست؛
او گفت: “بد است آقا” – وی گفت: آیا ممکن است یک استخاره‌ی دیگری هم بگیرید؟ وی انجام داد وگفت: “این هم بد است آقا”.آن شخص چندین بار تقاضا را تکرار کرد و بالاخره در پاسخ آخرین استخاره گفت:”این متوسط است، آقا”، شخص گفت: خب، کم کم دارد خوب می‌آید، پس لطفاً آن قدر بگیرید تا خوب بیاید

طنز – این گونه نباشیم:شخصی بعد از نماز نزد امام جماعت رفت و استخاره‌ای خواست؛ او گفت: “بد است آقا” – وی گفت: آیاممکن است یک استخاره‌ی دیگری هم بگیرید؟ وی انجام داد و گفت: “این هم بد است آقا”.آن شخص چندین بارتقاضا را تکرار کرد و بالاخره در پاسخ آخرین استخاره گفت: “این متوسط است، آقا”، شخص گفت: خب، کم کم دارد خوب می‌آید، پس لطفاً آن قدر بگیرید تا خوب بیاید.

گاهی افراد تصمیم خود را گرفته‌اند، اما دنبال بهانه می‌گردند، لذا آن قدر استخاره می‌کنند تا پاسخ موافق تصمیم آنهاباشد.این گونه نباشیم.

استخاره اینترنتیبهترین روش و آداب استخاره با قرآن

دو چیز را به هنگام استخاره نباید فراموش کرد:

۱ـ استخاره منحصر به جایى است که مثبت یا منفى بودن کار بر انسان روشن نباشد، و با تفکّر واندیشه، و حتّى با مشورت کردن با افراد خبره و صاحب نظر نیز روشن نشود؛ این جا، جاى استخاره است و در غیر این صورت استخاره کردن، اشتباه است.

۲ـ از استخاره هاى مکرّر  و استخاره اینترنتی در یک چیز باید پرهیز کرد (مگر این که فاصله قابل توجّهى بشود و یااین که شرایط تغییر کند).در استخاره هاى مکرّر، همان استخاره اوّل معتبر است و بقیّه اعتبارى ندارد.باید انسان بعد از استخاره – با شرایطى که در بالا گفته شد – تردید نکند و به استخاره اینترنتی دنبال آنبه راه بیفتد و از خدا خیر و صلاح خویش را بطلبد و بر ذات پاک او توکّل کند، ومطمئن باشد نتیجه خواهد گرفت.

گاه انسان براى کارى استخاره مى کند و مطابق آن، به سوى آن کار مى رود و ظاهراً نتیجه اىنمى گیرد؛ امّا بعد از ماه ها، یا سال ها، رمز عجیب آن استخاره را درمى یابد.به هر حال، استخارهرا با پیشگویى نباید اشتباه گرفت؛ بلکه استخاره خیر و صلاح کار را از طریق درخواست از خداوند، به انساننشان مى دهد.

معنای دیگر استخاره استخاره معناى دیگرى هم دارد که در روایات اسلامى کراراً به آن اشاره شده است و آن طلب خیر وسعادت از ذات پاک خداست.یعنى به هنگام شروع در یک کار ـ حتّى کارهاى روشنى که براى آن استخاره نکرده است ـ انسان ازخداوند خیر و سعادت خود را بخواهد (اصولا استخاره به معناى طلب خیر است) و با گفتن جمله «أَسْتَخیرُاللّهَ بِرَحْمَتِهِ»(از رحمت الهى طلب خیر و سعادت مى کنم)، به آن کار اقدام کند و مى تواند این مطلب رابه فارسى هم بگوید.به هر حال، استخاره به این معنا طبق روایات اسلامى نیز، بسیار مفید و موثّر است.

در روایتى از امام صادق(علیه السلام) مى خوانیم:«مَا اسْتَخارَ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ عَبْدٌ مُوْمِنٌ إِلاّ خارَ لَهُ؛ هیچ بنده باایمانى از خداوند طلب خیر نکرد، مگر آن که پروردگار سعادت او را فراهم ساخت».(۱)همچنین امیرمومنان(علیه السلام) به فرزندشامام حسن(علیه السلام) فرمود:«وَأَکْثِرِ الاسْتِخارَهَ؛ بسیار از خداوند طلب خیر نما».(۲)در حدیثى از امام صادق(علیه السلام) آمده است که فرمود:در سجده آخر نماز شب، از خداوند طلب خیر نما و صد و یک مرتبه بگو: «أَسْتَخِیرُاللّهَ بِرَحْمَتِهِ؛
از رحمت خداوند طلب خیر و سعادت مى کنم»

تبیان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس