سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

چرا خدا در سوره بلده فرموده است: انسان را برای رنج کشیدن آفریده است؟

اشتراک:
آفرینش انسان در رنج احکام و مسائل شرعی
سختی ها دلایل مختلفی دارند ,ممکن است انسان در این دنیا مرتکب گناهانی شود و بعد به خاطر این گناه توبه کرده باشد و خداوند برای کفاره این گناهان ممکن است سختی هایی را پیش روی او بگذارد که فرد پاک و تطهیر شود و گاهی نیز سختی ها به دلیل طی مراحل انسانی و رسیدن به رتبه های بالاتر معنوی است.

شنیدن خبرهای تلخ بسیار بر روح ما تاثیر منفی می گذارد. بارها با خودتان فکر کرده اید که چرا این همه رنج و سختی در این دنیا وجود دارد و چرا شدت سختی بیشتر از روز های خوش و شادی های انسان است. اما باید بدانید که انبیا الهی در این دینا هم مصبیت های زیادی دیدند و بیشتر این سختی و ها و مصیبت ها برای پاک سازی افراد بوده است, انسان موجودی است که گاهی با رنج بسیار آمیخته میشود. با بررسی بلایای دنیوی درمی‌یابیم که بلاها شبیه هم نیستند. برای درک چرایی آفرینش انسان در رنج با ما در پرشین وی همراه باشید .

آفرینش انسان در رنج

«کبد» بر وزن«فَرَس» به معنای«سختی» و بر وزن«کَتْف» به معنای جگر و درد جگر سیاه است.همچنین«کُباد» به معنی درد جگراست.و بیش از یکبار در قرآن نیامده است.«کبد السماء» که در وسط آسمان است به «کبد انسان» که در وسط بدن قرار دارد تشبیه شده است.مراد از«کبد؛ سختی» در آیه، این است که انسان را در رنج و تعب آفریدیم، زندگی او پر از مشقت و
رنج است و همین رنج و تعب است که او را به کمال و ترقی سوق می دهد.

اگرانسان در مشقت و سختی نبود برای از بین بردن آن تلاش نمیکرد و اگر تلاش نمی کرد،‌ ابواب اسرارکائنات به رویش گشوده نمی شد:«یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلی رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاقِیهِ؛ ای انسان ! تو با تلاش و رنج به سوی پروردگارت می روی و او را ملاقات خواهی کرد.»

آفرینش انسان در رنجآفرینش انسان

خلقت انسان در رنج

انسان از یک طرف دارای بُعد روحانی و از طرف دیگر دارای بعد جسمانی است.آنچه از این دو بقاء و جاویدان است؛ روح الهی انسان می باشد.روح انسان، چند صباحی در این دنیا با جسم، همراه می شود جسم نیز و به سبب مادی بودن و تعلقاتاو؛ با دنیا دارای اثرات و توابع است.لذا زندگی روح با جسم در این دنیا، همراه مشقّت و رنج است.تادر آزمایش الهی سر بلند بیرون آیند: «الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَیاهَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً؛خداوند مرگ و حیات راآفرید تا شما را بیازماید که کدامیک از شما بهتر عمل می کند.»

آثار تربیتی سختی ها رنج های انسان

از اینکه قرآن می فرماید: ما انسان را در رنج آفریدیم.» در بیان هدف از خلقت انسان است.چون هدف از خلقت انسان در آیات دیگر؛ آزمایش بندگان،عبادت، آگاهی از قدرت خداوند.رسیدن به رحمت الهیه و….معرفی شده است.آنچه آیه فوق در بیان آن است، این است که انسان با وجود جسم خاکی، از لحظه ایکه نطفه او در قرار گاه رحم واقع می شود، مراحل زیادی از مشکلات و درد و رنج ها را طی می کند تا متولد شود و بعد از تولد و دوران طفولیت و سپس جوانی و پیری مواجه باانواع مشقّت ها و رنج هاست، حتی کسانی که زندگی مرفه دارند؛ نیز دارای رنج است زمانی که انسان از درد و رنج و خستگی نجات پیدا می کند: که روح الهی از جسم جدا گردد و به لقاء دوستملحق شود.

اندیشه قم

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده