شنبه, ۸ بهمن , ۱۴۰۱

ترشی چغاله بادام

اشتراک:
ترشی چغاله بادام آشپزی و شیرینی
بهار فصل میوه های دوستداشتنی و ترش است. خواص چغاله بادام بسیار است ترشی چغاله بادام خیلی خوشمزه است اگر چغاله دوست دارید حتماً آن را امتحان کنید. با ما همراه باشید .

یکی از بهترین راه های نگهداری از انواع میوه ها و تره بار، ترشی انداختن یا ترشی گذاشتن آن هاست. ترشی انداختن یا ترشی گذاشتن یک رسم قدیمی در سرتاسر دنیاست.  ترشی چغاله بادام  یکی از خوشمزه ترین ترشی ها را در پرشین وی ببینید.

مواد لازم ترشی چغاله بادام

چغاله بادام=نیم کیلو

سیر=۴-۳ حبه

موسیر=نصف فنجان

نعناع خشک=۱ قاشق غذاخوری

سرکه=به میزان لازم

طرز تهیه ترشی چغاله بادام

در ابتدا ۹باید پرزهای چغاله بادام را جدا کنیم ( البته اگر از چغاله بادام های آماده در بازار استفاده کنیم، نیازیبه این کار نیست).روش جدا کردن پرزهای چغاله بادام ها به این صورت است که : ۱- چغاله ها را درون آب کش ریخته و آبکش را درون یک لگن آب قرار می دهیم.چغاله های انباشته شده ی درون آبکش را با فشار دست به ته آبکش می ساییم.در حین این عمل چغاله ها به هم سائیده شده و پرزهای آن ها جدا می شوند.لازم است چندین بار آب درون لگن را که زیر آبکش قرار دارد، عوض کنیم.

ترشی چغاله بادام خواص چغاله بادام

– برای این که چغاله ها سبز بمانند و تغییر رنگ ندهند، به اندازه نوک قاشق چایخوری ( به اندازه یک عدس ) کات کبود، به همراه ۵ قاشق نمک در یک لیتر آب حل کرده و سپس چغاله هارا درون آب می ریزیم، به طوری که محلول آماده شده، روی چغاله ها را فرا بگیرد.پس از آن می گذاریم تا ۲۴ ساعت بماند.آن گاه چغاله ها را از محلول موردنظر خارج کرده و در صافی می ریزیم تا آب آنها به طورکامل خارج شود.-

تهیه ی ترشی با اب و نمک

اگر بخواهیم چغاله ها ترد و شکننده شوند، یک قاشق غذاخوری آهک را در یک لیتر آب ریخته وبه هم می زنیم.بعد می گذاریم تا به طور کامل ته نشین شود.آب زلال روی آن را صاف می کنیم تا آهک های اضافی آن گرفته شود.سپس چغاله ها را درون آب صاف شده ریخته و به مدت یک روز می گذاریم بمانند.بعد آب آن را هر ۳-۲ ساعت یک بار عوض می کنیم تا آهک درون چغاله ها خارج شود.

این کار را سه مرتبه تکرار می کنیم.پس از آن چغاله ها را روی پارچه ای پهن می کنیم تا آب آنها به طور کامل گرفته شود.بعد آن ها را درون شیشه می ریزیم و از چغاله ها می چشیم.اگر نمک آن کم بود، کمی نمک اضافه می کنیم زیرا اگر نمک چغاله کم باشد، پس از مدتی شلمی شود.بعد چند حبه سیر و موسیر را لابلای چغاله ها قرار می دهیم.

خواص چغالع بادامفواید چغاله بادام برای سلامتی

نکات طرز تهیه ترشی چاغاله بادام

وقتی شیشه به طور کامل پر شد، درون آن به اندازه ای سرکه می ریزیم که به طور کامل روی چغاله ها را بگیرد.کمی نعنا خشک نیز به آن اضافه کرده، درب آن را به طور کامل می بندیم و درون یخچال قرارمی دهیم.بعد از دو هفته ترشی آماده است.اگر مایلید ترشی بیشتر طعم ترش داشته باشد تا شور، از سرکه ریشتر و نمک کمتری استفاده کنید.

اما حواستان باشد خیلی از نمک کم نکنید چون چغاله‌ها شل شده و تردی خود را از دست می‌دهند.برای افزودن سرکه به این ترشی می‌توانید از سرکه سیب خانگی هم استفاده کنید.مخلوط آب و سرکه باید روی چغاله‌ها را کاملا بپوشاند.اگر آب و سرکه کم آوردید به همین نسبت دوباره درست کنید.ترشی را بعد از یک هفته داخل یخچال نگهداری کنید.اضافه کردنزرد چوبه اختیاری است.

تبیان – عصر ایران

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آشپزی
بیشتر >
فرادرس