جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

فرشید گویلی بازیگر نقش سنجرخان در سریال سنجرخان ؛ از تئاتر تا شهرت

اشتراک:
فرشید گویلی چهره ها
فرشید گویلی یکی از بازیگران شناخته شده سنندج می باشد که کار هنری خود را از تئاتر آغاز کرده و در فیلم های کوتاه صدای باران و ئاسو بازی کرده و در شبکه استانی نیز هنرنمایی کرده و اکنون در سریال سنجرخان در نقش اصلی بازی کرده است.

بازیگر نقش سنجرخان که با این سریال به اوج شهرت رسید کار هنری خود را از تئاتر آغاز کرده و در حال حاضر تدریس می کند و به عنوان بازیگر در عرصه تئاتر سینما و تلویزیون فعالیت دارد. در ادامه عکس ها و بیوگرافی فرشید گویلی را در پرشین وی مشاهده کنید.

بیوگرافی فرشید گویلی

فرشید گویلی بازیگر کورد ایرانی متولد سال ۱۳۵۴ است و سال ها قبل ازدواج کرده و در دانشگاه تئاتر تدریس می کند و از بازیگران مشهور کرد می باشد.

شروع فعالیت هنری

او بازیگری را از تئاتر شروع کرد و سابقه بالایی در آن دارد. فیلم‌های برایت انار دان کرده بودم و زریان از آثار شاخص او هستند. آقای گویلی بیشتر در زمینه تئاتر فعالیت دارند و جدیدترین نقش دیده شده او، سنجر خان است.

وی همچنین سابقه حضور در فیلم های کوتاه “ئاسو”، “صدای باران” را نیز به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود دارد.

بیوگرافی فرشید گویلیفرشید گویلی و همسرش

فرشید گویلی که از بازیگران شناخته شده استان کوردستان است، نقش سنجرخان را بازی می‌ کند. او هنرمندی از تبار سنندج و متولد ۱۳۵۴ است و سال ها در صحنه تئاتر، سینما و تلویزیون فعالیت داشته است.

بازیگر نقش سنجرخان وزیری

گویلی در گفتگو با رسانه‌ها اصالت کردی خود را عاملی مهم در ارتباط با نقش می‌داند و می‌گوید: از دوران کودکی قهرمانی‌ها، دلاوری‌ها و جوانمردی‌های سنجرخان وزیری در محافل مختلف به گوش من خورده است.

البته تا قبل از این سریال به سمت شناخت دقیق این شخصیت نرفته بودم، بعد از اینکه پیشنهاد نقش سنجرخان به من مطرح شد، سعی کردم بیش‌تر از پیش او را بشناسم و با شخصیتش ارتباط برقرار کنم.

بیوگرافی فرشید گویلیفرشید گویلی در نقش سنجرخان

فرشید گویلی که استاد دانشگاه است و در تئاتر فعالیت می‌کند، درباره‌ی ایفای نقش سنجرخان گفت: «سعی کردم که جهان نقش را بشناسم. برای تحقق این هدف هم مستندات موجود پیرامون سنجرخان را مطالعه و سعی کردم که نقش را به شخصیت خود نزدیک کنم.»

در این سریال محمود پاک‌ نیت نقش حاکم سنندج (شریف‌ الدوله)، احمد نجفی نقش فرمانده قوای روس، جلیل فرجاد نقش آیت‌ الله شریعتمدار (یکی از روحانیون سنی منطقه)، پیام دهکردی نقش خلیل‌ خان برادر سنجرخان، علی اوسیوند نقش پیشکار حاکم سنندج (آصف دیوان)، فاطمه شکری نقش ندیمه زن سنجرخان، حمیدرضا نعیمی نقش رضا خان و قطب‌ الدین صادقی نقش سردار رشید را ایفا کرده اند.

همچنین حسن ترقی (فیض‌الله خان)، شیما ملایی (زن سنجرخان)، لیلی سعیدی (زن خلیل‌خان)، سودا قنبری (زن برادر سنجرخان)، زاهد زندی (برادر دیگر سنجرخان) و تارا قبادی (زن دوم سنجرخان) از بازیگران محلی این سریال تلویزیونی هستند.

بیوگرافی فرشید گویلیفرشید گویلی و قطب الدین صادقی

بیوگرافی فرشید گویلی بازیگر نقش اصلی سریال سنجرخان

با سنجرخان زندگی کردم

همان‌طور که گفتیم، فرشاد گویلی از بازیگران کرد است که قبل‌تر در چند سریال استانی حضور داشته و اینجا نقش اصلی قصه یعنی سنجرخان را بازی می‌کند. از او درباره زندگی با سنجرخان و این تجربه در گپی که داشتیم، پرسیدیم.

اول بگویید اصلا چه شد که نقش سنجرخان به شما رسید؟

گروه پیش‌تولید سریال سنجرخان که حدود شش ماه در سنندج، سقز، مریوان و… همزمان درگیر پیش‌تولید و انتخاب بازیگر بودند؛ من آن مقطع در تهران سر اجرای مسعود دلخواه و بعد هم قطب‌الدین صادقی بودم.

در این بین فرصتی پیش آمد که آقای جلالی (تهیه‌کننده) اجرا‌های من را دیدند و این به‌گفته خودشان شروع اصلی چنین انتخابی بود. همچنین تا زمانی که او بعدا با من تماس گرفت، هیچ شناخت و ارتباطی با گروه نداشتم.

از سوی دیگر برای این نقش گزینه‌های دیگری را هم در‌نظر گرفته‌بودند تا در‌نهایت با جلساتی که با آقای لطیفی داشتیم، بالاخره تصمیم این شد که من نقش سنجرخان را بازی کنم.

بیوگرافی فرشید گویلیعکس های فرشید گویلی

کمی هم از ویژگی‌های سنجرخان بگویید. شما چطور این نقش و شخصیت را تعریف می‌کنید؟

در وهله اول که اسم سنجرخان در کردستان می‌آید، خیلی‌ها او را به‌واسطه صحبت‌هایی که در خانواده و جمع از شخصیتش شده، به عنوان یک مبارز می‌شناسند. در واقع جنبه حماسی سنجرخان و مبارزاتی که داشته پررنگ‌ترین موضوعی است که مردم از او به یاد می‌آورند.

گفتگو با بازیگر نقش سنجرخان

در سریال هم بخش‌هایی از قصه به همین وجه از شخصیت او پرداخته، اما کلیت مجموعه علاوه بر بحث مبارزاتی و حماسی، به شخصیت او به عنوان یک انسان آزاده می‌پردازد، کسی که برخلاف آن‌که خان‌زاده است.

بیوگرافی فرشید گویلیمحمدحسین لطیفی و فرشید گویلی

اما طرفدار مردم است و زمانی که می‌بیند از طریق دیگر‌خان‌ها به رعایا ظلم می‌شود، عموما با آن‌ها درمی‌افتد، در حدی که یک‌بار در خشکسالی و قحطی در انبار خوانین را می‌شکند و هرچه آنجا هست را بین مردم تقسیم می‌کند، جریانی که به‌واسطه آن مورد کینه خان‌ها قرار می‌گیرد و مجبور می‌شود در مقطعی کوچ کند. او انسان آزاده‌ای بود که ظلم را نه علیه خودش و نه مردم تاب نمی‌آورد.

در سریال چقدر به این وجوه پرداخته شده؟

باید گفت سنجرخان یک سریال جنگی نیست و بخشی از آن به جنگ‌هایی که او کرده، پرداخته، اما انعکاس روحیه انسان‌دوستانه و ویژگی‌های شخصیتی سنجرخان در طول برخوردش با‌خانواده، مردم و… از مواردی است که قصه این سریال از آن می‌گوید.

سنجرخان در جنگ نیز با همین روحیه حضور دارد و معتقد است که باید رودرو جنگید و از پشت به هیچ‌کس خنجر نزد.

سریالبازیگران سریال سنجرخان

اصالت کردی شما در این فضا چقدر به کمک‌تان آمد؟

به‌هرحال به‌واسطه آن‌که من در این منطقه زندگی کردم، از سنجرخان چیز‌هایی شنیده‌بودم و به‌علت آوازه‌ای که دارد، اسم او همیشه به گوش‌مان خورده‌است.

همچنین این‌که من هم کردزبان هستم باعث می‌شود تا به هر جهت سعی کنم تا بخشی از مقابله‌هایی که از آن شنیدم را در کنار ویژگی‌های این شخصیت آن‌طور که باید ارائه کنم.

بیوگرافی فرشید گویلی بازیگر سریال سنجرخان

برای تلفیق و تکمیل این شناخت از سنجرخان و نزدیک شدن به او چطور؟

زمانی که قرار شد من این نقش را بازی کنم، سراغ فضایی رفتم که بیشتر این شخصیت را بشناسم. متاسفانه، اما مستندات و منابع خیلی کمی در کتاب‌ها و کتابخانه‌ها درباره این قهرمان ملی وجود دارد. آنچه در این مسیر به من کمک زیادی کرد، کسانی بودند که به شکلی به سنجرخان پیوند می‌خوردند، مثل نوادگان و نوه ایشان که برخی با من هم‌سن و سالند و با هم صحبت‌های زیادی کردیم.

بازیگرعکس های اینستاگرام فرشید گویلی

آن‌ها از خصوصیات بارز سنجرخان برای من گفتند؛ مواردی که جزئیات زیاد و کاربردی داشت که خیلی‌ها در جریان آن نبودند. این خیلی کمک‌کننده بود، در کنار آن‌که روحیه مبارزه‌جویانه سنجرخان هم برای ما آشناست و همه این‌ها خیلی دست به دست هم دادند تا به کاراکتر نزدیک شوم و از عهده ایفای نقش او بربیایم.

در کنار این‌ها از اولین همکاری و تعاملی که با آقای لطیفی به‌عنوان کارگردان داشتید، هم بگویید و ابتدا نگران این ماجرا نبودید؟‌

می‌توانم ساعت‌ها در این‌باره حرف بزنم؛ درباره همکاری‌ای که خیلی لذت‌بخش بود. آقای لطیفی بسیار انسان صبور و منعطفی هستند و به نظر من چنین کار سنگینی حتما باید به شخصی مثل او سپرده می‌شد، چون فراز و نشیب زیادی برای تولید آن وجود داشته و دارد.

در کنار بخش حرفه‌ای و آثاری که از ایشان دیدیم هم باید بگویم که او واقعا پرطاقت و آرام و یک فرد ویژه است که توانسته این کار را هم به‌ خوبی هدایت کند.

سریالفرشید گویلی در سریال سنجرخان

مصاحبه خواندنی با بازیگر سریال سنجرخان

در طول این تعاملات شما چقدر در ساختن و بازآفرینی سنجرخان ورود کردید و روی نقش تاثیر گذاشتید؟

من هیچ‌وقت آدم خنثی نبودم یعنی نمی‌توانم مدام منتظر بمانم تا بگویند چکار کنم واکنش‌ها در موقعیت‌های مختلف را چطور انجام دهم. در واقع از زمانی که در حوزه تئاتر کار می‌کردم و فعالیت‌هایی که بعد از آن هم داشتم، همیشه سعی‌ام این بوده تا با نقشم در تعامل باشم و دست خالی سر صحنه نروم. به همین دلیل ایده‎هایی را با خودم می‌برم و گاهی با صحبت‌هایی که می‌کنیم، متوجه می‌شوم برخی از آن‌ها ممکن است قابلیت اجرایی نداشته باشند.

سریالنمایی از سریال سنجرخان

من این عادت را دارم و در راستای آن مدام با آقای لطیفی در تعامل هستم و درباره بازی خودم و شخصیت‌های مقابلم با ایشان صحبت می‌کنم. او هم اگر حس کند که می‌تواند برای ایده مطرح شده از طرف من بازیگر، مسیر مناسبی را در اجرا پیدا کند، آن را می‌ پذیرد و با هوشمندی مدیریتش می‌ کند. همه این‌ ها باعث شد تا از لحظه‌ لحظه این کار و تعامل لذت ببرم.

سنجرخان هم در این کار لهجه‌ای ندارد، به نظر شما این اتفاق خوبی است؟

ابتدا در فیلمنامه لهجه کمرنگی لحاظ شده بود که بعد از صحبت با آقای لطیفی به این رسیدیم که اگر نباشد بهتر است، مگر آن‌که لازم باشد در بخش خاصی لازم شود تا این اتفاق بیفتد.

بازیگرفرشید گویلی

با این حال گفتیم شما فکر کنید این کار اصلا برای کشور دیگری است که در نهایت دوبله شده پخش می‌شود. به همین دلیل اینجا همه با فارسی روان صحبت می‌کنیم. آقای لطیفی هم تاکید دارند دیالوگ‌ ها را از آن خود کنیم و با آن راحت باشیم.

باشگاه خبرنگاران , جام جم , خبرآنلاین , اینستاگرام

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس