یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱

تهیه و مصرف روغن زیتون

اشتراک:
خانه داری
روغن زیتون یک روغن گیاهی و پرخاصیت است که از سالهای دور در کشورهای مختلف مصرف می شده است شما با استفاده از این روغن می توانید بسیاری از باکتری های مغز را از بین ببردبا ماهمراه باشید .

روغن زیتون از آن دست روغن هایی است که به حرارت حساس هست و با حرارت دادن آن خیلی از خواصش را از دست می دهد. اما اگر بخواهید روغن زیتون را در رژیم غذایی خود قرار دهید. باید طریقه مصرف روغن زیتون را بدانید. طریقه مصرف روغن زیتون با ما در پرشین وی ببینید.

طریقه مصرف روغن زیتون

زیتون در حدود ۴۵ هزار سال پیش در فلسطین وجود داشته، اما تاریخ ورود آن به ایران کاملاً مشخص نیست.در قرن‌های اخیر تولید زیتون به ‌طور اقتصادی در نقاط مشخصی از ایران که مستعد زیتون ‌کاری هستند مانند گیلان، زنجان و قزوین توسعه یافته است.مصرف سرانه ی روغن زیتون در جهان۵۰۰ گرم است.علی ‌رغم اینکه مصرف سرانه ی روغن زیتون در ایران در ده سال گذشته، بیش از ۳ برابر افزایش یافته،ولی این مقدار از ۳۰ گرم در سال ۱۳۷۲به۱۰۰ گرم در سال ۱۳۸۳ رسیده است که هنوز از میانگین سرانه ی دنیا بسیار کمتر است.

کشورهای حوزه ی مدیترانه، بزرگ ترین مصرف کنندگان روغن زیتون در جهان هستند.در سال ۲۰۰۰ میلادی بالاترین مصرف روغن زیتون مربوط به کشور یونان بود که در حدود ۲۰ کیلوگرم در سال
گزارش شده است.ساکنان این منطقه با اینکه ۴۰ برابر بیش از سایر مردم جهان روغن زیتون مصرف می‌ کنند، ولی بررسی‌ها نشانداده است که ۵۰ درصد کمتر از دیگر ساکنان دنیا دچاربیماری‌های قلبی و عروقی می ‌شوند.ساکنان منطقه‌ای به نام “کرت” در اطراف دریای مدیترانه، گاهی روغن زیتون را مثل آب مصرف می ‌کنند.به این ترتیب، سهم کالری روزانه ی غذایی خود را از منبع چربی به بیش از ۴۰ درصد می‌ رسانند.

طریقه مصرف روغن زیتونفواید بینظیر مصرف روغن زیتون برای بدن

استفاده آسان از روغن زیتون

گزارش تحقیقات نشان می‌ دهد که اهالی جزیره کرت خیلی به ندرت به بیماری‌های قلبی مبتلا می ‌شوند و درمدت پانزده سال اخیر فقط ۳۸ نفر از هر ۱۰۰۰۰ نفر از بیماری‌های قلبی فوت شده‌اند، یعنی آمار تلفات ناشیاز بیماری‌های قلبی منجر به مرگ در آمریکا حدود ۲۵ برابر همین نوع تلفات در جزیره ی کرت است.به عقیده ی متخصصان، علت کاهش مرگ ناشی از بیماری قلبی در اثر مصرف روغن زیتون، مصرف زیاد چربی‌های غیراشباع با یک اتصال دوگانه (یعنی چربی‌های موجود در روغن زیتون) می‌ باشد.شاید به همین علت است که از روغن زیتون به نام غذای “عُمر افزا” نام می ‌برند.

ارزش غذایی زیتون هر ۱۰۰ گرم قسمت خوراکی میوه ی زیتون به ‌طور متوسط مواد مغذی زیر را دارد: آب۶۰ گرم، چربی ۲۰گرم، مواد قندی ۱۰۰ گرم، پروتئین ۱ گرم، املاح (کلسیم، فسفر، پتاسیم، گوگرد، مس، منگنز) ۳/۰ گرمو ویتامین‌های متعدد از جمله D, A و E.از نکات قابل توجه در ترکیبات زیتون مقدار کلسیم موجود در آن است که این میزان، بیش از کلسیم موجود
در شیر گاو (۱۲۲میلی گرم) می‌ باشد.به طور کلی ۱۰۰ گرم قسمت خوراکی میوه ی زیتون حاوی ۲۲۴ کیلو کالری انرژی است.تهیه روغن زیتون روغن زیتون مایعی شفاف ، کمی سبز رنگ یا زرد طلایی است که در ۱۵ درجه یسانتی ‌گراد، کاملاً شفاف و در ۱۰ درجه ی سانتی ‌گراد کدر می‌ شود.

در صفر درجه دانه دانه و در ۲۰- درجه ی سانتی گراد کاملاً سفت می شود.خمیر زیتون از میوه ی زیتون پس از عملیات تمیز کردن تهیه می ‌شود.سپس این خمیر، تحت عملیات روغن‌ کشی قرار می ‌گیرد.بهترین و مفیدترین نوع روغن زیتون، از روش‌های مبتنی بر فشار مکانیکی بدون اعمال حرارت حاصل می ‌شود که کاملاًخوراکی و رنگ آن زرد متمایل به سبز است و در اصطلاح به آن “روغن‌ زیتون بکر” گفته می ‌شود.

مصرف روغن زیتون روغن زیتون برای پخت و پز

خوردن روغن زیتون قبل از خواب

شما می‌توانید بجای سس مایونز که خیلی برای سلامتی مضر است و بعنوان سم کبد شناخته میشود. روی سالاد خود روغن زیتون به همراه کمی آبلیمو بریزید؛ تا یک سالاد خوشمزه به همراه یک سس مفید داشته باشید.البته اگر دوست دارید از سس استفاده کنید بهتر است دستور تهیه سس مایونز با روغن زیتون را استفاده کنید و از خوردن یک سس سالم روی سالادتان لذت ببرید.

– استفاده از روغن زیتون برای سالاد الویه سالاد الویه را تقریباً همه دوست دارند، اما به دلیل پر کالری بودن آن، نمی‌‌شود زیاد آن را خورد. البته دلیل کالری زیاد آن سس مایونز است که در سادالویه به مقدار زیاد استفاده می‌شود. اما می توانید از روغن زیتون، کمی فلفل، نمک، آبلیمو و نعنا خشک شده، یک سس خوشمزه درست کنید و روی سادالویه خود بجای سس مایونز بریزید. و نوش جان کنید.در پستی جداگانه در مورد ۹ راهکار عالی برای خوشمزه شدن سالاد الویه نوشتم. اگر دوست دارید یک سالاد الویه متفاوت درست کنید این راهکارها را بخوانید.

خبرگزاری ایلنا  –  سفیر زیبایی

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
خانه داری
بیشتر >
فرادرس