نشانه های بلوغ فکری که حاکی از بالغ شدن شماست و نه سن دار شدن

اشتراک:
نشانه های بلوغ فکری که حاکی از بالغ شدن شماست و نه سن دار شدن روانشناسی
با شش مورد از مهم ترین نشانه های بلوغ فکری آشنا شوید که در صورت داشتن و شناسایی این ویژگی ها در خود و صرف نظر از سنی که دارید حاکی از بالغ شدن شماست. چرا که بالغ شدن الزما تنها با بالا رفتن سن به دست نمی آید.

شاید به طور ظاهری هر چه سن بالاتر رود به بلوغ بیشتری می رسیم ولی در واقع بالغ شدن به ویژه از لحاظ فکری به سن دار شدن ارتباطی ندارد و چه بسا با وجود بالا رفتن سن، همچنان از لحاظ فکری فرد نابالغی باشیم. در زیر با شش مورد از اصلی ترین نشانه های بلوغ فکری آشنا خواهید شد.

نشانه های بلوغ فکری

دنیا مکان سختی برای زندگیست. آنقدر درگیر شغل هستیم که به سختی زمانی برای خودسازی پیدا می کنیم. پرداخت قبوض، داشتن شغل مطمئن، پذیرفتن مسئولیت های خانواده و …  به گزارش پرشین وی همگی از جمله نمادهای بالغ بودن است. یعنی در حقیقت این چیزیست که جامعه آن را به ما القا کرده است.

ولی آیا تا به حال از خود پرسیده اید: آیا به راستی شادیم؟ پس چرا از افسردگی و اضطراب رنج می بریم؟ چرا انقدر جدایی و طلاق وجود دارد؟ دلیل آن این است که به بلوغ واقعی و فکری نرسیدیم. در واقع، اصل مطلب درباره نحوه پیروی از قوانین نیست، بلکه درباره چگونگی درک درونی خود و رفتار مناسب با آن است. بدین شکل است که بالغ محسوب می شویم.

نشانه اول: توانایی گوش دادن به دیگران

یکی از نشانه های بلوغ فکری ، گوش دادن به صحبت های فرد مقابل است. در حقیقت گوش دادن یکی از هنرهایی است که در طول گذر زندگی کسب می کنیم. برای خوب گوش دادن باید سکوت کرده و به دیگران اجازه صحبت دهیم. هنگام شنیدن صحبت های او به جای فکر کردن به سبک پوشش و نوع لباس های او و یا منحرف شدن فکر به سمت افکار دیگر، تنها باید روی حرف ها و خود آن شخص متمرکز باشیم.

در این حالت نباید شخص مقابل را قضاوت کرد و صرف نظر از سنی که دارد، باید زمان مان را به او داده و تنها پس از اتمام صحبت های او، صحبت کنیم. این مورد یکی از نشانه های بلوغ فکری است چراکه تنها در صورتی می توانیم پاسخ صادقانه به فرد مقابل بدهیم که با توجه کامل به صحبت هایش گوش کرده باشیم.

نشانه های بلوغ فکریویژگی های بالغ شدن از لحاظ روحی

نشانه دوم: شکیبایی

با افزایش پیشرفت های فناوری و تکنولوژی، زندگی همه بسیار سریع شده است. گویی می خواهیم همیشه همه چیز زیر انگشتانمان باشد، درغیر این صورت ناآرام و بی قرار می شویم. صبر و شکیبایی چیزیست که با بلوغ فکری به آن می رسیم. هرچه بلوغ فکری بیشتری داشته باشید، بهتر موقعیت هایی که کنترلی روی آن ندارید را می پذیرید. به گزارش پرشین وی در این حالت درک می کنید نا آرامی و نگرانی هیچ دردی را دوا نمی کند، به همین دلیل بدون افزودن هرج و مرج اضافی، تنها صبر پیشه می کنید.

نشانه سوم از نشانه های بلوغ فکری : پذیرش تغییرات و رها کردن ثبات

زندگی ما مدام در حال تغییر است و برای بسیاری از ما کنار آمدن با تغییرات دشوار است. با گذشت سن متوجه می شویم همه چیز طبق شیوه مد نظر ما پیش نمی رود. زندگی غیرقابل پیش بینی است و اگر خودتان را با تغییرات وفق ندهیم، بهترین چیزهایی که زندگی به همراه می آورد را از دست می دهیم. برنامه ریزی می کنیم و رویاهایی را در سر می پرورانیم ولی در عین حال می دانیم که ممکن است همه چیز آنطور که می خواهیم از آب درنیاید. در صورت داشتن بلوغ فکری، به تدریج شروع به رها کردن ثبات کرده و با تغییرات نیز آرامش خود را حفظ می کنیم.

نشانه چهارم: دست کشیدن از انتظارات

به محض اینکه ثبات را رها کرده و این واقعیت را بپذیرید که زندگی به طور نگهانی تغییر می کند، دیگر دست از انتظارات مختلف از مردم و موقعیت ها برمی دارید. وقتی انتظاری نداشته باشید، دیگر صدمه نمی بینید و یا به دنبال تلافی جویی نخواهید بود. و یا اگر کسی که دوستش دارید شما را آزرده کرد، دیگر احساس بدی پیدا نمی کنید و یا اگر کسی برخلاف وجدان اخلاقی کاری انجام داد، زبان به گله و شکایت باز نمی کنید. همچنین دیگر با واکنش دیگران و تغییر موقعیت ها، آرامش خود را از دست نداده و هیجان زده نمی شوید.

رشد روحی و معنوینشانه های رشد روحی

نشانه پنجم: داشتن درک عمیق تر از “عشق”

مردم در همان سنین پایین با دلشکستگی های مختلفی روبه رو می شوند تا بالاخره مفهوم واقعی “عشق” را متوجه شده و درک می کنند و در واقع همین درک مفهوم واقعی عشق یکی از نشانه های بلوغ فکری است. وقتی به بلوغ فکری رسیده باشید، عشق برایتان تبدیل به “انتخاب”  می شود و نه “نیاز”!

در این حالت شما در ورای جذابیت های فیزیکی و یا صحبت های کم اهمیت به مسائل نگاه می کنید. به همسر و شریک زندگی خود به عنوان یک شخص احترام می گذارید. به گزارش پرشین وی تمام سو تفاهم ها و دل شکستگی ها به شما آموخته که باید خود را با روابط وفق دهید بدون اینکه این چیزها به شما آسیبی برسانند. شما دیگر می دانید عشق یک حالت و وضعیت نیست بلکه یک کار است که نیاز به تعهد، زمان، درک و احترام دارد.

نشانه ششم از نشانه های بلوغ فکری : رها کردن خود بزرگ بینی

کسی که به بلوغ فکری رسیده باشد متوجه می شود دنیا حول محور او در گردش نیست. این شخص خود را همان که هست با تمام نقطه قوت ها، نقطه ضعف ها، محدودیت ها و معایب می شناسد و این مسائل را درک کرده و به چیزی که دوست ندارد نمی چسبد! اشتباه خود را پذیرفته و با آنچه دارد به سمت مثبت گرایی حرکت می کند.

برای شخصی که به بلوغ فکری رسیده باشد مهم نیست چه کسی او را قبول دارد و چه کسی ندارد، چه کسی او را دوست دارد و چه کسی ندارد، چه کسی به او اعتماد دارد و چه کسی ندارد. این شخص به دنبال گرفتن اعتبار از کسی جز خودش نیست.

تهیه و ترجمه: گروه روانشناسی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: themindsjournal

گردآوری:
برچسب ها:

دکتر طاهری

اخبار مرتبط:
روف گاردن های رویاییجراحی بواسیر ، سرپایی
فیلم پرشین وی
رمز و رازهای رابطه با خانواده شوهر ! چقدر درگیری قابل تحمل و پذیرفتنی است؟ رمز و رازهای رابطه با خانواده شوهر ! چقدر درگیری قابل تحمل و پذیرفتنی است؟

اگر در رابطه با خانواده همسر خود دچار مشکل هستید و نمی دانید چگونه باید درست رفتار نمایید در این مطلب به موضوع راه حل برای درگیری با خانواده شوهر پرداخته ایم.

نکات آموزنده برای از بین بردن خودشیفتگی(فرزندسالاری) کودکان
به چه کسانی شیرین عقل می گویند
افراد کم رو و خجالتی موفق می شوند؟
دختران در آرزوی پسر بودن
رازهای درونی خانم ها که بهتر است مردها از آنها با خبر باشند
میل جنسی تا پایان عمر با ماست!
مدارا و نرمش با همسر تا چه حدی جایز است
تاثیر گریه کردن زن ها در ارتباط با شوهر
از این زندگی تکراری خسته شدم!
به فرد داغدار آرام بخش ندهید
علت متنفر بودن از دیدن عکس خود
مهمترین علائم استرس در کودکان
شخصیت شناسی بر اساس انواع پیتزا
شخصیت شناسی زنان از روی کیف آن ها!
شخصیت شناسی براساس شکل ناخن های شما!
شخصیت شناسی از روی ماشین مورد علاقه
شخصیت شناسی فرم بینی
شخصیت درونی افراد را از روی عطر مورد علاقه آنها بشناسید!
شخصیت شناسی جالب از طرز لباس پوشیدن
چکاد بام