دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

روانشناسی شخصیت پیچیده و ۱۵ نشانه این مدل افراد

اشتراک:
روانشناسی شخصیت پیچیده روانشناسی
آیا مدام عادت به تجزیه تحلیل همه حرف ها و کارهای دیگران دارید ؟ در این مطلب با نشانه های جالب از خصوصیات و ویژگی های افراد پیچیده در روانشناسی شخصیت پیچیده آشنا شوید.

آیا تاکنون پیش آمده کسی به شما بگوید شخصیت پیچیده ای دارید و یا شده نسبت به کسی این احساس را داشته باشید. به خصوص اگر با کسی مواجه شده باشید که شخصیت مبتکری داشته و گاهی اوقات تمایل دارد هر چیزی را بیش از اندازه تحلیل کند، پس ممکن است به راستی با چنین شخصیتی مواجه شده باشید. در زیر با روانشناسی شخصیت پیچیده و اصلی ترین نشانه های آن آشنا می شوید.

روانشناسی شخصیت پیچیده

خصوصیت های شخصیتی زیادی وجود دارد که وقتی در کنار هم قرار می گیرند می توانند به گزارش پرشین وی مفهوم شخصیت پیچیده را بسازند.

در واقع معنای پیچیده، ساده است. اول از همه باید گفت بسیار مهم است تایید کنیم شخصیت پیچیده یک نوع شخصیت نیست بلکه بیشتر یک خصوصیت شخصیتی است. طبق توصیف روانشناس معروف کارل جونگ، مفهوم پیچیده را می توان بدین شکل تعریف کرد: شخصیت پیچیده به حول محور مجموعه ای از ایده ها تثبیت شده است. بدین معنی که شخصیت پیچیده، جنبه ها و سطوح بسیاری دارد.

در زیر با ۱۵ نشانه از شخصیت پیچیده آشنا می شوید که اگر بیشتر آنها به شما (و یا کسی که می شناسید) شباهت داشت پس شخصیت پیچیده ای دارید:

نشانه اول: جواب های با جزئیات، جواب مورد علاقه شماست.

معمولا جواب شما به سوالات با بله و خیر ساده تمام نمی شود. دوست دارید جواب هایی با جزئیات ارائه داده و دریافت کنید چرا که چنین جواب هایی در مکالمه، عمیق و با معنی هستند.

نشانه دوم: تحلیل کردن بیش از حد عادت روزانه شماست.

آیا معمولا حرف ها و کارهای مردم را تحلیل می کنید و یا اغلب مشغول تحلیل کارها و رفتار خودتان هستید؟ در روانشناسی شخصیت پیچیده ، تحلیل کردن بیش از اندازه، بخشی از تعریف ویژگی های شخصیتی افراد پیچیده است. گاهی اوقات بسیاری از برون گراها چنین اخلاقی را در خود سراغ دارند.

البته جنبه ای منفی درباره این ویژگی وجود دارد چرا که فکر کردن و تجزیه تحلیل بیش از اندازه به مشکلات سلامت روانی همچون اضطراب، افسردگی و انواع فوبیا ارتباط دارد.

نشانه سوم: اغلب نگران هستید و نمی توانید در حال زندگی کنید.

بیش از اندازه فکر و تحلیل کردن اغلب منجر به نگرانی درباره گذشته و آینده می شود. برای مثل مدام به این فکر می کنید که چرا رابطه شما و نامزد سابقتان به هم خورد و یا چرا در امتحان قبول نشدید. تمام اینها بدین دلیل است که نمی توانید از فکر کردن درباره اینکه “چه می شد اگر….” دست بردارید.

این کار معمولا نتیجه ای منفی دارد و دلیل اصلی نگرانی های شماست. رها و عبور کردن از چنین چیزهایی لازم است و در عین حال این کار برایتان چالشی بزرگ محسوب می شود.

نشانه چهارم: مهارت های شنیداری بالایی دارید.

رفتار شما دوستانه است و از دردسر اجتناب می کنید. علاوه بر این خانواده و دوستانتان قدردان گوش شنوای شما برای حرف هایشان هستند. هر کسی نیاز به شنیده شدن صحبت هایش داشته باشد به شما رجوع می کند چرا که سعی در درک آنها می کنید و پتانسیل پیدا کردن راه حل برای مشکلاتشان را دارید.

در روانشناسی شخصیت پیچیده ، مهارت های شنیداریتان فراتر از تنها فکر کردن و همدردی با دیگران است بلکه در حقیقت به گزارش پرشین وی بخشی از رویکرد پیچیده شما نسبت به چیزهای مختلف است.

نشانه پنجم: صحبت های کوتاه و ساده برایتان مفهومی ندارد.

درست مثل درون گراها، فکرکردن به صحبت های ساده برایتان سخت است. نمی توانید درک کنید چطور کسی می تواند از صحبت های معمولی بدون وجود عمق، معنا و عناصر دیگر لذت ببرد. در حقیقت تنها موضوعات عمیق، مکالمه های تامل برانگیز چیزهاست که شما آن را درک می کنید و به آنها علاقه دارید.

روانشناسی شخصیت پیچیدهخصوصیات افراد پیچیده

نشانه ششم: به چالش کشیدن خود، سرگرمی شماست.

افراد پیچیده مطمئنا زندگی ساده را دنبال نمی کنند به همین دلیل به طور روزمره به دنبال چالش ها هستند. از اینکه از نقطه امن خود خارج شوند ترسی ندارند چرا که می دانند این کار برای رشد آنها ضروری است. همچنین می دانند تغییر لازمه رشد شخصی است.

منتظر رسیدن چالش ها نمی مانند بلکه فعالانه خودشان به دنبال آن هستند. پیچیدگی شخصیتشان، انگیزه انجام این کار را به آنها می دهد.

نشانه هفتم در روانشناسی شخصیت پیچیده : تمرکز محض و خلاقیت دارید.

میهالی سیکسزنت از محقق های خلاقیت ادعا می کند به ویژه افراد خلاق، پیچیده هستند. “به جای اینکه تنها یک فرد باشند، گویی انبوهی از افراد هستند.”

همچنین در روانشناسی شخصیت پیچیده نکته ای درباره ذهن های پیچیده وجود دارد. وقتی کاری انجام می دهند، تمرکز محض دارند و تمایل های خلاقانه خود را به کار می بندند. حتی یک کار روزانه معمولی مثل شستن ظروف برای آنها سرگرم کننده است چرا که از هر چیزی بهترین استفاده را می کنند. انجام کارهای تکراری بدین معنی نیست که چیزی برای یادگرفتن چیزهای جدید باقی نمانده است.

اگر تمرکز محض و خلاقیت را به کار ببندید، هر کاری برایتان تازگی دارد. این شیوه تفکر افرادیست که پیچیده فکر می کنند.

نشانه هشتم: با ابراز وجود کردن مشکلی ندارید.

از ابراز وجود به شیوه های مختلف از لباس پوشیدن گرفته تا صحبت کردن لذت می برید. به گزارش پرشین وی از همه مهم تر از اینکه دقیقا منظور اصلی خود را مستقیم در شبکه های اجتماعی و یا در زندگی واقعی بیان کنید، هراسی ندارید.

داشتن ذهن پیچیده به معنی تحسین اصالت است. به همین دلیل وانمود نمی کنید کسی دیگر هستند و یا کورکورانه از چیزی که جامعه شما در معرض آن قرار داده، تبعیت نمی کنید.

شما دنیای خود و شخصیت منحصر به فرد خود را دارید و از به اشتراک گذاشتن پیچیدگی های خود با بقیه نمی ترسید. در حقیقت برای اینکه به خود وفادار بمانید باید چنین شیوه ای داشته باشید.

نشانه نهم: ” به عمل کار برآید، به سخندانی نیست” شعار شماست!

شما بیشتر از حرف زدن روی عمل کردن متمرکز هستید. به بیان دیگر طبق روانشناسی شخصیت پیچیده ، برای عمل افراد بیشتر از حرف هایشان احترام قائل هستید. اگر کسی چیزی بگوید صرفا برای چیزی که گفته به او اعتماد نمی کنید مگر اینکه با عمل ثابت کند.

نشانه دهم: برای تجارب بیشتر از مادی گرایی ارزش قائل هستید.

شما برای سفر و کاوش در انواع و اقسام چیزها زندگی می کنید. تجارب برایتان بسیار مهم تر است و شخص مادی گرایی نیستید. زیبایی را در اتومبیل های لوکس و دیگر ایده آل های مادی که جامعه مدرن آنها را تحسین می کند، نمی بینید. در عوض بیشتر روی مینیمالیسم افراطی متمرکز هستید و از چیزهایی که تجربه می کنید، لذت می برید.

این تجربه می تواند هر چیزی از گذراندن اوقات در طبیعت تا در آغوش گرفتن عزیزان باشد. اگر چنین چیزی در شما صدق می کند پس به گروه افرد پیچیده تعلق دارید.

نشانه یازدهم: مردم را نه از ظاهر بلکه از روی شخصیت شان قضاوت می کنید.

قضاوت کردن مردم از روی ظاهشان برای شما کاری مضحک است چرا که خیلی چیزهای بیشتری وجود دارد که می توانید با آنها کسی را تحلیل کنید. بیشتر از هر چیزی روی شخصیت آنها متمرکز می شوید چرا که زیبایی واقعی در آن نهفته است.

وقتی این عقیده را با دیگران درمیان می گذارید بیشتر آنها شما را درک نمی کنند چرا که تحت تاثیر شبکه های اجتماعی و ایده آل های سطحی هستند. برای همه به یک میزان احترام قائل هستید، صرف نظر از اینکه آن شخص یک پیشخدمت و یا رئیس یک کمپانی باشد. هر کسی می تواند هر لقبی را با خود یدک بکشد ولی شخصیت آنهاست که به آنها ارزش می دهد.

نشانه دوازدهم در روانشناسی شخصیت پیچیده : زیبایی را در همه چیز می بینید.

طبق روانشناسی شخصیت پیچیده ، به طور کلی زیبایی را در هرچیزی می بینید و برایتان مهم نیست کجا هستید. اگر برای قدم زدن به بیرون می روید توجه به آسمان، گل ها و دیگر چیزهای اطراف که دیگران به آنها توجه نمی کنند را از دست نمی دهید.

زیبایی هر چیزی عمیقا با شما عجین شده است و همین امر یکی از ماهیت هایی است که مفهوم شخصیت پیچیده را شکل می دهد. بعضی از مردم تنها یک گل می بینند ولی شما بیشتر از آن را می بینید. شما کسی که گل ها را آبیاری کرده و از آن مراقبت کرده را می بینید. لایه ها و جنبه های بیشتری از هر چیزی را می بینید که دیگران به آنها بی توجه هستند.

شخصیت های پیچیدهنشانه های رایج در شخصیت های پیچیده

نشانه سیزدهم: خالق شادی های خود هستید.

شما صبر نمی کنید برخی چیزها برایتان رخ دهد. در عوض خودتان فعالانه در زندگی ایفای نقش می کنید و شادی های خود را می سازید. مصمم هستید که از مهارت های خود به بهترین شیوه استفاده کنید. از چالش ها نمی ترسید، بنابراین از شغل ها و کارهایی که از انجام آنها لذت نمی برید، راضی نیستید.

ذهن پیچیده باعث می شود در بسیاری از زمینه ها و نه فقط یکی وارد شوید. به همین دلیل انتخاب های بیشتری دارید و درهای بیشتری به روی شما باز می شود و می دانید چطور از آنها استفاده کنید.

نشانه چهاردهم: به دنبال توجه و یا اعتبار گرفتن از دیگران نیستید.

شما به دنبال اعتبار و یا جلب توجه نیستید چون به آن نیازی ندارید. می دانید چه کسی هستید و از نشان دادن خود واقعی تان نمی ترسید.از نوع شخصیت خود خجالت نمی کشید بلکه آن را تحسین می کنید. چنین چیزی شبیه افرادی با شخصیت های آلفا است، کسانی که از خود مطمئن بوده و قدرت و اعتماد به نفس دارند.

به کسی نیاز ندارید که به شما بگوید خوب یا بد هستید چرا که به گزارش پرشین وی خودتان مدام این چیزها را در ذهن تان تحلیل می کنید و مهارت های تفکر انتقادی خود را قبول دارید.

نشانه پانزدهم: طیف کاملی از احساسات مختلف را حس می کنید.

در روانشناسی شخصیت پیچیده ، آنها همه چیز را در سطح عمیق تری احساس می کنند و از ابراز آن نیز هراسی ندارند. برخی مردم چین رفتاری را نمی پسندند ولی در مقابل برخی از آن استقبال می کنند. حقیقت این است که همگام شدن با احساسات، یکی از سخت ترین و شجاعانه ترین کارهاست. چنین اخلاقی، آسیب پذیری و در عین حال اصالت را به نمایش می گذارد که هر دو از ویژگی های شخصیت پیچیده است.

مزایا و معایب داشتن شخصیت پیچیده

درست مثل بسیاری از چیزهای زندگی، شخص پیچیده ای بودن نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد که به صورت مختصر آنها را در لیست زیر می بینید:

مزایا:

 • داشتن شخصیت قوی
 • داشتن خلاقیت
 • سازگار و وفق پذیر بودن
 • داشتن مهارت های تفکر انتقادی منحصربه فرد
 • مصر و سر سخت بودن
 • تجربه کردن هر چیزی در سطح عمیق تر

معایب:

 • تفکر و تحلیل بیش از حد مسائل
 • احساس مورد درک واقع نشدن
 • داشتن افکار سخت و طاقت فرسا
 • داشتن مشکلات سلامت روانی مربوط به فکر و تجزیه تحلیل زیاد
 • سختی در جا افتادن بین بقیه در ارتباطات
 • به شدت حساس نسبت به پلیدی های دنیا

تهیه و ترجمه: گروه روانشناسی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: herway

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس