دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

نکات مهم قبل از ازدواج و ۵ سوالی که باید از خودتان بپرسید

اشتراک:
نکات مهم قبل از ازدواج روانشناسی
با نکات مهم قبل از ازدواج که باید در نظر بگیرید آشنا شده و همچنین اگر نسبت به این مسئله در تردید هستید، پنج سوال پیشنهادی در این مطلب را از خود پرسیده و صادقانه به آنها جواب دهید.

وقتی قصد ازدواج داریم، چنان سریع عجله می کنیم که تمایلی نداریم که به بدترین نتایج فکر کنیم. ولی اگر در ازدواج شک دارید، بهتر است پنج مورد از نکات مهم قبل از ازدواج را به خاطر سپرده و سوالات زیر را از خود بپرسید.

سوالات و نکات مهم قبل از ازدواج

نکته اول: آیا این شخص که با او قصد ازدواج دارید را همانطور که اکنون هست، دوست دارید؟

بسیاری از ما فکر می کنیم می توانیم بقیه را تغییر دهیم، بله “فکر می کنیم” این شخص چه مرد و چه زن، همیشه اینطور نمی ماند و روزی تغییر خواهد کرد.

و گرچه ممکن است این فکر درست از آب دربیاید ولی به گزارش پرشین وی اغلب این اتفاق نمی افتد و شخصی که با او ازدواج می کنید، دقیقا همانی که هست تا باقی زندگی به همین شکل خواهد ماند.

بنابراین از نکات مهم قبل از ازدواج که باید به آن توجه داشته باشید این است که شخص مقابل را در نظر بگیرید. آیا سبک لباس پوشیدن او را دوست دارید؟ شیوه ای که او در مهمانی ها و جشن ها ظاهر می شود را می پسندید؟ آیا سیاست ها و راه کارهای او را دوست دارید؟ از دوستانش خوشتان می آید؟ و سوالات دیگری از این دست را از خودتان بپرسید.

یکی از راه های انتخاب فرد مناسب برای ازدواج

گرچه سخت است که از الان بدانید که از همسرتان در آینده چه می خواهید ولی می توان به شما قول داد که اگر این شخصی که اکنون در برابر شما قرار دارد دقیقا آن کسی نیست که می خواهید باشد، پس شاید ازدواج با او ایده خوبی نباشد.

از سوی دیگر اگر شخصی که با او ازدواج می کنید همه چیز تمام نباشد ولی با این حال خصوصیاتی دارد که شما آن را می پسندید، پس ممکن است با او ازدواج موفقی داشته باشید. چرا که هر چه نباشد احتمال اینکه چیزهایی که الان می خواهید در آینده هم یکی باشد، زیاد است!

نکات مهم قبل از ازدواجبهترین سوالاتی که باید قبل ازدواج از خود پرسید

نکات مهم قبل از ازدواج دوم: آیا ازدواج می کنید تا فقط عروسی کرده باشید؟

آیا قصد شما از ازدواج صرفا این است که جشنی بگیرید و در آن لباس عروس و یا دامادی بپوشید؟ چرا این سوال را می پرسیم؟ چون بسیاری از مردم هستند که ایده اصلی آنها ازدواج صرفا عروسی کردن است و مفهوم واقعی ازدواج را مد نظر قرار نمی دهند.

برخی از زنان به خصوص در سال های اول جوانی، لبریز از ایده “خوشبخت شدن با کسی” هستند و بخشی از این خوشبختی برای آنها شامل پوشیدن لباس عروس می شود. حتی خیلی از دخترها با رویای یک عروسی رویایی بزرگ می شوند و خیلی از سریال ها و یا فیلم ها و … نیز خوشبختی را در یک عروسی باشکوه به نمایش می گذارند و بیشتر مردم را ترغیب می کنند.

بنابراین یکی از نکات مهم قبل از ازدواج این است که اگر صرفا با این فکر می خواهید ازدواج کنید که در مرکز توجه قرار بگیرید، مردم به شما هدیه بدهند، در ماشین عروس در کنار همسر آینده تان در خیابان ها دور دور کنید و یا در آتلیه عکس بگیرید، باید بدانید که این چیزها الزاما یک ازدواج سالم و موفق نمی سازد.

نکته سوم: آیا به دلیل زمان بندی خاصی ازدواج می کنید؟

ازدواج از بسیاری جهات مسری است. شاید برایتان استفاده از کلمه “مسری” تعجب انگیز باشد ولی اجازه دهید بیشتر توضیح دهیم. آیا در حلقه های اجتماعی و یا دورهمی های خانوادگی و دوستانه ازدواجی صورت گرفته؟ و یا کسی که ازدواج کرده، خانه خریده و یا بچه دار شده؟ و احساس حسادت به شما دست داده و با خود فکر می کنید همین چیزها را در زندگی می خواهید؟

ولی به شما پیشنهاد می دهیم که لحظه ای مکث کرده و واقعا فکر کنید در زندگی چه می خواهید. به گزارش پرشین وی آیا چنین سبک زندگی را دقیقا “همین الان” می خواهید؟ برای برخی افراد صرفا زمان بندی برخی مسائل موجب ازدواج می شود، مثلا دوستانشان شروع به ازدواج می کنند و آنها نیز فورا احساس می کنند نیاز است ازدواج کنند و یا درباره بچه دار شدن هم ممکن است همین اتفاق بیفتد.

بنابراین بهتر است هنگام تصمیم گیری برای ازدواج، در نظر بگیرید که دلیل شما صرفا به دلیل زمان بندی های خاص نباشد!

راه کارهای پیشنهادی برای ازدواجراه کارهای پیشنهادی در زمان تردید در ازدواج

نکات مهم قبل از ازدواج چهارم: آیا برای خودتان ازدواج می کنید؟

شاید در سن خاصی هستید، یا دوستانتان فکر می کنند باید ازدواج کنید و یا والدین تان وقتی از سن کنونی شما جوانتر بودند ازدواج کردند و یا شاید آرزوی مادربزرگ بیمارتان این است که هر چه زودتر عروسی شما را ببیند و یا مذهب و یا فرهنگی دارید که مجرد ماندن را خوب نمی داند و….

فشارهای زیادی در اجتماع، دوستان و خانواده برای ازدواج وجود دارد و هر کسی نظرات و عقاید خاصی نسبت به ایده “خوشبختی” دارد و یا ممکن است مدام به شما بگویند چقدر زوج خوبی با فلان نفر شکل خواهید داد و همین حرف ها در نهایت تصمیم نهایی را برای شما بگیرند.

بنابراین از دیگر نکات مهم قبل از ازدواج این است که از خود بپرسید شما ازدواج را دقیقا برای خودتان می خواهید و یا بقیه معتقد به این کار هستند و به همین دلیل شما هم می خواهید. ولی باید در نظر بگیرید بقیه داخل آن رابطه نخواهند بود و الزاما احساس شما را نمی بینند و یا حس نمی کنند. پس یکی از بزرگترین تصمیم های زندگی تان را خودتان باید بگیرید نه بقیه!

نکته پنجم: آیا با ارزش ها، اهداف و سنت های شما در یک راستا قرار دارد؟

بله عروسی ها جذاب هستند ولی ازدواج چالش برانگیز تر است و یکی از بخش های کلیدی یک ازدواج سالم ارزش ها، اهداف و سنت هایی است که در راستای آن قرار دارند.

آیا شما و همسر آینده تان ارزش ها و اهدافتان در راستا و هماهنگی با هم قرار دارد؟ آیا چراغ قرمزهایی را می بینید ولی سعی می کنید آنها را نادیده بگیرید و یا به گزارش پرشین وی به این امید هستید که در آینده تغییر کرده و مشکل ساز نمی شوند؟

اگر چراغ قرمز می بینید توقف کرده و با دقت بیشتری فکر کنید و یا در مورد آنها با همسر آینده تان صحبت کنید. از نکات مهم قبل از ازدواج این است که در مورد برخی مسائلی که روزمره با آنها سروکار دارید، اهداف و عقایدتان هم سو با هم باشند تا ازدواجتان تا سالیان سال سالم و موفق باقی بماند.

نمونه ای از مشکل به وجود آمده در یک خانواده مربوط به این موضوع

برای مثال در یکی از نمونه اختلافات پیش آمده، زن و مرد در برخی ایده ها و نظرات اولیه توافق داشتند، مثلا زن در خانه از بچه ها مراقبت کند و مرد بیرون کار کند. ولی زن شیوه تربیتی خاصی که خودش از مادرش یاد گرفته بود را برای بچه ها اعمال می کرد و مادرشوهرش شیوه دیگری را می پسندید و روز به روز اختلافات آن دو زیاد شد و شوهری که گرفتار این موضوع شده بود نتوانست این وضعیت را به خوبی سامان دهد و زن از اینکه حمایتی از شوهرش نمی دید به او بی اعتماد شده بود.

تهیه و ترجمه: گروه روانشناسی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: themindsjournal

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس