یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

طرزتهیه سالاد سیب زمینی ترکیه ، آسان و سریع

اشتراک:
طرزتهیه سالاد سیب زمینی آشپزی و شیرینی
با راهنمای مرحله به مرحله و طرزتهیه سالاد سیب زمینی ترکیه آشنا می شوید. این سالاد تا حدی از سالادهای سیب زمینی که می شناسید تفاوت دارد و مواد اولیه آن معمولا در دسترس هستند.

آماده کردن سالاد سیب زمینی ترکیه ای به لطف داشتن تعدادی سبزیجات تازه و زیتون خوشمزه است و علاوه براین مواد اولیه بسیار زیادی نیز احتیاج ندارد و به سادگی می توانید در منزل تهیه کنید. در زیر با جزئیاتی از طرزتهیه سالاد سیب زمینی ترکیه آشنا می شوید.

طرزتهیه سالاد سیب زمینی ترکیه ای

پاتاتس سالاتسی (patates salatasi) نوعی سالاد سیب زمینی بدون مایونز است که طعم اصلی خود را از روغن زیتون و سبزیجات می گیرد. به گزارش پرشین وی همچنین از آنجا که در تهیه آن از مایونز استفاده می شود، بنابراین از سالادهای سیب زمینی معمول مثل الویه و امثال آن سبک تر است.

مواد لازم:

  • ۴ عدد سیب زمینی بزرگ
  • ۱ قاشق چایخوری فلفل حلبی
  • ۱ قاشق چایخوری سماق
  • یک دوم قاشق چایخوری نمک
  • یک چهارم پیمانه روغن زیتون
  • یک دوم پیمانه پیازچه – خرد شده
  • یک دوم پیمانه جعفری – خرد شده
  • یک دوم پیمانه زیتون – هسته گرفته و دو نیم شده
  • ۲ عدد تخم مرغ – پخته و پوست کنده شده

(توضیحات بیشتر درباره انتخاب مواد اولیه و جایگزین های آن را در انتهای مطلب بخوانید)

طرزتهیه سالاد سیب زمینی :

مرحله ۱: سیب زمینی ها را شسته و در یک قابلمه بزرگ قرار دهید. قابلمه را از آب پر کنید، تا حدی که آب روی سیب زمینی ها را بپوشاند. سپس مقداری نمک داخل قابلمه ریخته و آن را روی شعله متوسط رو به بالا قرار دهید.

مرحله ۲: وقتی آب جوش آمد، بگذارید سیب زمینی ها حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بپزد تا حدی که وقتی چنگال فرو می کنید، نرم باشد. آب قابلمه را آبکش کرده و اجازه دهید سیب زمینی ها کاملا خنک شود.

مرحله ۳: سیب زمینی ها را پوست کنده و به تکه های درشت برش بزنید. کنار بگذارید.

راهنمای طرزتهیه سالاد سیب زمینیمرحله به مرحله سالاد سیب زمینی ترکیه ای

مرحله ۴: در یک کاسه بزرگ روغن زیتون، فلفل حلبی، سماق و نمک را خوب هم بزنید.

گام ۵: سیب زمینی ها را به مواد سس که آماده کردید اضافه کرده و به گزارش پرشین وی به آرامی هم بزنید تا همه قسمت های سیب زمینی آغشته شود.

مرحله ۶: پیازچه های خرد شده، جعفری و زیتون های دو نیم شده را به سیب زمینی اضافه کنید.

گام۷: درب ظرف را بسته و به مدت ۳۰ دقیقه داخل یخچال قرار دهید.

مرحله ۸: قبل از سرو، تخم مرغ ها را به چهار قسمت تقسیم کرده و روی سالاد قرار دهید.

نکاتی درباره آماده کردن سالاد

نکته ۱:  برخی از آشپزهای ترکیه ای از پیاز ریز خرد شده و یا تکه شده در این سالاد سیب زمینی استفاده می کنند. بدون پیاز و با پیاز در هر صورت نتیجه سالاد خوشمزه خواهد شد.

نکته ۲: سیب زمینی ها را درسته و نه خرد شده بپزید. چرا که اگر کامل بپزید بافت و طعم سیب زمینی بهتر حفظ می شود.

نکته ۳: سس این سالاد به دلیل وجود سماق نیازی به آب لیمو ندارد ولی با این حال اگر طعم ترش تری را برای سالاد ترجیح می دهید، آب یک دوم لیمو را به سس سالاد اضافه کنید.

مرحله ۴: در این سالاد از روغن زیتون فوق بکر استفاده شده ولی از روغن زیتون های معمولی و یا دیگر نمونه های روغن زیتون نیز می توان استفاده کرد.

سالاد ترکیه ایگارنیش سالاد ترکیه ای

توضیحاتی درباره انتخاب مواد اولیه برای سالاد سیب زمینی ترکیه ای

سیب زمینی: در طرزتهیه سالاد سیب زمینی ترکیه بهتر است از سیب زمینی های نشاسته ای استفاده کنید. سیب زمینی های کوچک نیز مناسب است و می توانید تنها آنها را به دو نیم تقسیم کرده و نیازی به پوست کندن هم ندارد.

سبزیجات: در این دستور سالاد از پیازچه و جعفری استفاده شده است. از هر دو قسمت سبز و سفید پیازچه استفاده کنید. می توانید نعناع تازه نیز به این سالاد اضافه کنید.

زیتون: در این طرزتهیه سالاد سیب زمینی از زیتون کالاماتا استفاده شده ولی به صورت سنتی از زیتون سیاه در این سالاد استفاده می شود.

تخم مرغ: تعداد اندکی تخم مرغ پخته این سالاد را کامل تر و سیرکننده تر می کند. بر خلاف دیگر سالادهای سیب زمینی که از تخم مرغ پخته و ریز خرد شده استفاده می شود، در این سالاد تخم مرغ چهار قاچ شده را روی سالاد قرار می گیرد. (اگر سالاد سیب زمینی را بدون تخم مرغ می پسندید، در این سالاد به سادگی قابل حذف است.)

فلفل حلبی: این فلفل به فلفل پول بیبر (پودر فلفل خشک ترکیه ای) شباهت زیادی دارد و به گزارش پرشین وی از فلفل های رایج خاورمیانه است. ولی اگر در دسترس نداشتید، از پودر فلفل چیلی استفاده کنید.

آیا می توان این سالاد را جلوتر از زمان سرو، آماده کرد؟

بله، گرچه بهترین حالت این است که درست در همان اولین روز، آن را سرو کنید. ولی این سالاد سیب زمینی بدون مایونز را می توانید تا دو روز در یخچال نگه دارید ولی روغن زیتون و آب لیمو را هنگام سرو به آن اضافه کنید تا طعم تازگی به آن بدهد.

تهیه و ترجمه: گروه آشپزی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: unicornsinthekitchen

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس