جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

طرز تهیه کوفته ترکیه ای ، خوشمزه و سریع

اشتراک:
طرز تهیه کوفته ترکیه ای آشپزی و شیرینی
مراحل طرز تهیه کوفته ترکیه ای و همچنین فوت و فن نگهداری صحیح آن در فریزر برای مصارف بعدی را بخوانید. این کوفته که نوعی گوشت قلقلی کبابی است از پرطرفدارترین غذاهای ترکیه محسوب می شود.

در دستورغذاهای ترکیه ای و بسیاری از غذاهای خاورمیانه انواع کوفته (و یا کوفتا) وجود دارد که نوعی گوشت قلقلی محسوب می شود. در زیر با طرز تهیه کوفته ترکیه ای آشنا می شوید که یکی از انواع کوفته های معروف این کشور بوده و سادگی در منزل قابل تهیه است.

طرز تهیه کوفته ترکیه ای

مواد این کوفته را می توانید برای سادگی بیشتر داخل غذاساز آماده کنید و به گزارش پرشین وی یکی دیگر از نکات عالی درباره آن این است که می توان مواد را از قبل تهیه کرده و داخل فریزر گذاشت و در زمان دلخواه تان فورا آن را درست کنید.

در آموزش زیر تنها از گوشت چرخ کرده گوساله برای طبخ کوفته ها استفاده شده ولی مخلوط گوشت گوساله و گوسفند برای خوشمزه تر شدن کوفته ها پیشنهاد می شود.

وسایل مورد نیاز:

 • صفحه یا ماهیتابه گریل و یا ماهیتابه ترجیحا نچسب
 • غذا ساز

مواد لازم:

 • ۵۰۰ گرم گوشت چرخ کرده (در صورت تمایل می توانید ۳۰% گوشت گوسفندی که ترجیحا حداقل داری ۲۰% چربی باشد، استفاده کنید.)
 • ۲ عدد پیاز متوسط
 • ۴ قاشق غذاخوری نان بیات آسیاب شده / خرده نان
 • یک مشت جعفری (اختیاری)
 • ۱ قاشق چایخوری از هر یک از این مواد: فلفل سیاه، نمک، پاپریکا
 • یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین (اختیاری) – می توانید ۳ الی ۴ قطره آب لیمو را قبل افزودن جوش شیرین روی آن [جوش شیرین] بریزید.
کوفته ترکیه ایسرو کوفته ترکیه ای با برنج

مواد لازم برای سرو

 • ۱ تا ۲ عدد گوجه فرنگی سفت
 • ۶ تا ۸ عدد فلفل سبز شیرین
 • ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون برای چرب کردن گریل و یا ماهیتابه

طرز تهیه کوفته ترکیه ای

مرحله اول: آماده کردن مواد کوفته

به صورت سنتی کوفته ترکیه ای را می توانید با رنده کردن پیاز، خرد کرده سبزیجات(در صورت استفاده) و سپس افزودن مواد در یک کاسه تهیه کنید. ولی برای سادگی بیشتر این روزها بیشتر از غذاساز برای مخلوط کردن مواد کوفته استفاده می شود. اگر غذاسازی که دارید چندان بزرگ نیست می توانید پیاز و جعفری را در آن خرد کرده و سپس مخلوط کردن باقیمانده مواد را در کاسه انجام دهید.

مرحله دوم

در ظرف غذا ساز، پیاز چهار قاچ شده و جعفری را اضافه کنید. اگر از نان بیات خیس شده در آب برای نرم شدن استفاده کرده اید، قبل از افزودن به مخلوط پیاز و جعفری، آب اضافه نان را خوب بگیرید تا به تکه های ریز تبدیل شود و سپس به مواد اضافه کنید.

نکته: توجه داشته باشید نباید بیش از اندازه مواد را مخلوط کنید، یعنی نباید مخلوط شبیه پوره شود!

طرز تهیه کوفته ترکیه ایمخلوط کردن مواد در غذا ساز

مرحله سوم

در این مرحله از طرز تهیه کوفته ترکیه ای گوشت چرخ کرده، ادویه ها و جوش شیرین را [در صورت استفاده] بیافزایید. به گزارش پرشین وی سه الی چهار قطره آب لیمو روی جوش شیرین ریخته و مخلوط کنید تا حدی که مواد صرفا با هم مخلوط شوند.

مرحله چهارم: شکل دادن به کوفته ها

دست خود را هر از چند بار در آب غوطه ور کنید و سپس از سایز یک نارنگی کمتر از مواد کوفته برداشته و به شکل یک توپ درآورید و سپس روی آن فشار دهید تا به شکل یک صفحه دایره ای درآید. هنگام شکل دادن به کوفته ها در نظر داشته باشید که آنها در حین پخت کوچک تر می شوند.

مرحله پنجم: پخت کوفته ها

سطح گریل و یا ماهیتابه نچسبت را گرم کنید. (در این آموزش از ظرف گریل چدنی استفاده شده است) با قلمو آغشته به روغن سطح آن را چرب کنید.  سپس کوفته ها را روی حرارت متوسط قرار دهید تا به طور کامل اطراف و داخل آن بپزد، فقط توجه کنید آنها را بیش از اندازه کنار هم قرار ندهید، بلکه بین هر کوفته فضایی را خالی باقی بگذارید.

درست کردن کوفته قلقلینحوه شکل دادن به کوفته ترکیه ای

مرحله ششم

در عین حال در این بخش از طرز تهیه کوفته ترکیه ای ، گوجه فرنگی ها را به شکل قاچ های درشت برش زده و آنها را به همراه فلفل سبزها روی گریل و یا شبکه های توری قرار داده و گریل کنید.

مرحله هفتم

کوفته ها را با پلو و یا سبزیجات گریل شده دیگر سرو کنید. همچنین این غذا در کنار سالاد کوبان و یا سس کاچیک (سس ماست- خیار) نیز سرو می شود.

نحوه نگهداری کوفته در فریزر

بسیار رایج است که مخلوط کوفته را از قبل آماده کرده و برای استفاده های بعدی در فریزر قرار می دهند. برای این کار دو گزینه پیش روی شماست. اول اینکه میزان مواد را دو برابر کنید تا قسمتی از آن را برای بعد نگه دارید.

پس از شکل دادن به کوفته ها آنها را داخل یک سینی که با کاغذ شیرینی پزی و یا پلاستیک فریزر پوشاندید با فاصله قرار دهید. اگر می خواهید تعدادی کوفته دیگر روی آنها قرار دهید، روی کوفته های زیرین دوباره کاغذ شیرینی پزی یا پلاستیک پهن کنید و سپس حتما روی آنها را به خوبی بپوشانید. داخل فریزر قرار دهید تا تقریبا کامل سفت شوند.

گریل کردن کوفتهگریل کردن کوفته ها و سبزیجات

سپس در این قسمت از طرز تهیه و نگهداری کوفته ترکیه ای ، کوفته های سفت شده را داخل یک پاکت فریزر قرار داده و در آنها را ببندید. سپس هر زمان قصد استفاده داشتید فقط از قبل حدود ۱ ساعت زودتر آنها را از فریزر خارج کرده و به گزارش پرشین وی یا داخل ماکرویو قرار دهید و بپزید.

روش دوم نگهداری در فریزر

یکی دیگر از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که کوفته هایی که قصد نگهداری دارید به صورت نیمه آماده سرخ کنید تا حدی که رنگ آنها تغییر کند. پس از خنک شدن داخل کیسه های فریزری قرار دهید. بدین شکل دیگر به هم نمی چسبند. هنگام استفاده فقط آنها را سرخ کنید و درست مثل کوفته های تازه آماده می شوند.

تهیه و ترجمه: گروه آشپزی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: turkishfoodtravel

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده