چهارشنبه, ۱۹ بهمن , ۱۴۰۱

جنجالی شدن سرود «سلام فرمانده» در یک مراسم عروسی

تاریخ نشر :چهارشنبه 27 جولای 2022 اشتراک:
سلام فرمانده چگونه ساخته شد؟ اخبار گوناگون
سرود سلام فرمانده سرودی که برای نسل جدید نوشته و تنظیم شده است. جنجال اجرای سرود سلام فرمانده در یک مراسم عروسی در جمهوری آذربایجان را در ادامه ببینید.

مراسمی در جمهوری اذربایجان با اجرای سرود سلام فرمانده به جنجال کشیده شد. این سرود در کشور ما هم در خرداد ماه در ورزشگاه ازادی اجرا شد و البته حاشیه هایی را به دنبال داشت. جنجالی شدن سرود سلام فرمانده در یک مراسم عروسی را در پرشین وی ببینید.

سرود سلام فرمانده در یک عروسی جنجال به پا کرد

این‌بار سرود سلام فرمانده در یک مراسم عروسی در جمهوری آذربایجان اجرا شد که موجی از واکنش‌ها را به همراه داشت.

 چگونه ساخته شد؟

ابوذر روحی که تاکنون مصاحبه‌های زیادی نیز درباره سرود سلام فرمانده داشته تاکید دارد که سلام فرمانده سرودی سیاسی نیست و عرض ارادتی به پیشگاه حضرت مهدی (عج) از طرف دهه نودی‌هاست. روحی همچنین گفته که هنگام ساخت این نماهنگ اصلا تصور نمی‌کرده که سرود تا این حد مورد استقبال قرار گیرد.

این سرود که در قالب گروه ماح (ملت امام حسین) و با همراهی دو گروه ۳۱۳ نفره از کودکان و نوجوانان استان‌های گیلان و قم در مسجد جمکران ساخته شده
و شاعر آن نیز سیدمهدی بنی هاشمی است. حجت‌الاسلام سعید نعیمی تهیه‌کننده این سرود تشکیل گروه ماح را مقارن با سالروز شهادت حاج قاسم در سال گذشته عنوان کرد و گفته که تشکیل این گروه در کنار تربیت نسل دهه ۹۰ توأمان به ذهن ما رسید.

سرود سلام فرمانده در یک عروسی جنجال به پا کردسرود سلام فرمانده

فضای شعر سلام فرمانده در پی چیست؟

نماهنگ این سرود حدود هفت دقیقه و ۳۸ ثانیه است و ترجیع بند «سلام فرمانده، سلام از این نسل غیور جامانده، سلام فرمانده،
سید علی دهه‌ی نودی‌هاشو فراخوانده» در آن تکرار می‌شود. یک نسخه به زبان ترکی نیز از این نماهنگ ساخته شده
که حدود هشت دقیقه است. همچنین این نماهنگ با زیرنویس در کشور‌های پاکستان و لبنان نیز هم‌خوانی شده است.

فضای شعر سلام فرمانده فضای شعر سلام فرمانده در پی چیست؟

شعر این سرود به زبانی ساده و روان سروده شده است. همچنین شخصیت‌هایی نیز که در این شعر نام آن‌ها می‌آید شهید سردار قاسم سلیمانی، آیت‌الله محمدتقی بهجت و میرزا کوچک خان جنگلی هستند. مضمون شعر سلام فرمانده و کیفیت موسیقی آن واکنش‌های مختلفی در پی داشته است. به طور مثال سیدبشیر حسینی فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق و داور برنامه عصر جدید در این باره گفته که «با اینکه محتوای شعر این سرود خطا دارد، اما فرا متن آن باعث شده در قالب یک اثر با تمدن هویت بخش خود را به جامعه عرضه کند.»

نقش برجسته سرود از آغاز پیروزی انقلاب تاکنون

یکی دیگر از ویژگی‌های که مورد توجه رسانه‌های استقبال‌کننده از آن نیز قرار گرفته عرضه آن در سال‌هایی است
که به طور کلی هنر سرود کمرنگ‌تر از دهه‌های پیشین شده. در حالی در سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن در دوران هشت دفاع مقدس سرود‌ها نقش پررنگی در اجتماعات مختلف ایفا می‌کردند و در بطن جامعه نیز زمزمه می‌شدند. سرود‌هایی مثل «ایران ایران»، «بهمن خونین جاویدان»، «به لاله‌ی در خون خفته»، «بهاران خجسته باد» و «بوی گل سوسن و یاسمن آید» از این دست سرود‌های سال‌های نخست پیروزی انقلاب هستند.

همچنین نوحه‌های «ممد نبودی»، «کربلا منتظر ماست» و «ای لشکر صاحب زمان» نیز در زمان جنگ و حتی پس از آن در خاطره جمعی بسیاری از اقشار جامعه حک شده‌اند. در این میان سرود‌هایی با فضای متفاوت مثل «یار دبستانی» نیز از دهه پنجاه تاکنون همچنان گاهی در میان مردم به شکل جمعی زمزمه می‌شوند. سرود‌های که محتوا‌های غنی دارند و به لحاظ موسیقایی نیز آثاری ارزش‌مند محسوب می‌شوند.

اینستاگرام ـ برترین‌ها ـ باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس